Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzay çöpü nasıl toplanır?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Yavuz Şimşek tarafından paylaşıldı.

 1. Yavuz Şimşek

  Yavuz Şimşek CMNet Üyesi

  uzay_copu_nasil_toplanir_1312963452.jpg
  Bilimadamları, uzayda harcanmış roket artıkları ve işlevini yitirmiş uydu parçalarından oluşan çöplerin önünü almak için yeni bir yöntem üzerinde düşünüyor.

  Uzaya gönderilecek bir uydunun uzay yolculuklarından artakalan ve dünyanın yörüngesinde dolaşıp duran nesnelere ulaşması öngörülüyor. Plan uyarınca bu uydu, bir itici yardımıyla çöpleri Dünya'nın atmosferine geri atacak, ve çöpler atmosfere girdikleri anda yanarak yok olacak.

  Araştırmacılar, robot kollara sahip sahip küçük uydular üzerinde duruyor. Kollardan biri roket atığını durdururken, diğeri ise atığı yörüngeden çıkaracak itici gücü çalıştırmaya yarayacak.

  Yer yüzeyinden iki bin kilometre yukarı uzanan bölgeyi tanımlayan Alçak Dünya Yörüngesi'nde 10 santimetreden büyük 17 bini aşkın obje bulunuyor. İlerideki olası bir sorun, bu objelerin her birinin daha binlerce küçük parçaya bölünme potansiyeline sahip olması.

  Öneriyi hazırlayan İtalyan Uzay Araştırmaları Merkezi'nden Marco Castronuovo, "Bu bir hayli güç, ama aynı zamanda acilen çözülmesi gereken bir mesele" diye konuştu. Castronuovo, sorunun her geçen gün eklenen yeni çöplerle daha da büyüyeceğine dikkat çekti.

  1978'de NASA'dan bir bilim adamının ortaya attığı ve Kessler sendromu denen zincir etkisinin oluşması olasılığı, uzmanları kaygılandırıyor. Buna göre her bir parça diğerine çarparak dev bir enkaz bulutu oluşturuyor ve Alçak Dünya Yörüngesi'nin bir çok yerini kullanılamaz hale getiriyor. Üstelik bu çöp yığını sadece yörüngedeki uydular için değil, Uluslararası Uzay İstasyonu ve diğer insanlı uzay seyahatleri için de risk teşkil ediyor.

  "Acta Astronautica" adlı bir dergide yer alan habere göre böyle uydular kullanılarak ve çok da masraf yapılmadan, yılda 10 dev obje, Dünya yörüngesinden temizlenebilir.

  Yapılan yeni araştırma kapsamında yerden 850 km yüksekliğinde 60'ı aşkın obje belirlendi. Castronuovo, "Bu objelerin bir çoğu yaşam sürelerinin sonuna yaklaşmış olsalar da, işbirliğine yanaşmayan ülkelere aitler. Uzay çöplerini kimin toplayacağına ilişkin herhangi bir düzenleme de bulunmuyor." diyor.

  Bunların üçte ikisine bakıldığında her birinin üç tondan fazla ağırlığının olduğu ve saatte 7,5 km hızla ilerledikleri görülüyor. Bir çoğunun harcanmış yakıt atıkları olduğunu söyleyen Doktor Castronuovo, çalışmalara ilk olarak bu objelerden başlanması gerektiğini savunuyor.

  kaynak

  uzay_copu_nasil_toplanir_1312963452.jpg
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Cevap: Uzay çöpü nasıl toplanır?

  konuyla alakalı 1978 çıkışlı bir şarkı, kafasına uzay çöpü düşen sally adlı kızın yürek parçalayan öyküsü:
  http://www.youtube.com/watch?v=iktsVGg0-w0
   
Uzay çöpü nasıl toplanır? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. 7 saniyede işi nasıl kaparsınız?

  7 saniye içinde işi kapabilir misiniz? Eğer iyi bir etki bırakırsanız daha da çabuk yapabilirsiniz. İlk izlenim 7 saniye içinde gerçekleşir. İlk izleniminiz iyi değilse, ikinci bir şansınızın olması çok zor. Ancak iyi bir izlenim bıraktıysanız, karşınızdaki sizi ve deneyimlerinizi ciddiye alacaktır. İnsanların nasıl ilk izlenim edindiğini öğrenin Araştırmalar gösteriyor ki biriyle...
 2. Staj nasil?nerede?

  Ben Almanya´da ikamet etmekteyim. Okudugum Bölüm Business Administration 5. Sinif Ögrencisiyim, Uzmanlik Alanim Marketing olmaktadir. Istabul´da 4-5 Ay arasi staj yapmam gerekiyor benimde cogu arkadaslar gibi, fakat aklimda tam olarak yer belirleme olmadi ve alinip alinmayacagimda süpheli tabi ki. Stajim bu senenin Eylül sonu, Kasinim basi olmasi gerekiyor. Yardimlarinizi ve Bilgilerinizi...
 3. Enerji Nasıl Depolanır?

  Çevre dostu yenilenebilir enerjilere geleceğin enerjisi gözüyle bakılıyor, ancak bu enerji kaynaklarından elde edilen elektriğin depolanması sorunu sürüyor. Yeni yöntem elektrikten metan gazı üreterek enerjiyi depolama. Deutshche Welle Türkçe'nin bu konuda hazırladığı haber şöyle: Uzmanlar rüzgâr, güneş gibi doğal kaynaklardan enerji üretiminin hava koşullarına bağlı olduğunu, bu...
 4. Önyazı nasıl yazılmalı?

  İşte size iki önyazı örneği ve kendinize uyarlayabileceğiniz bir önyazı formatı. Bunları örnek alarak siz de başarılı önyazılar oluşturabilirsiniz. Ama unutmayın, bir önyazı mutlaka özgün olmalı ve sizin kişiliğinizi yansıtmalı. İş başvurusunda bulunurken özgeçmişinizin yanına önyazı eklemelisiniz. Önyazınız başvurduğunuz işe özel, sizin tecrübe ve becerinizle ilgili olmalı. Çok...