Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzayda yetişmiş marulun tadı bir başka olur.

Konu, 'Ekoloji ve Doğa' kısmında CMNet Okuru tarafından paylaşıldı.

1. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

NASA uzayda sebze yetiştirecek
    Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronotlarını göndererek uzayda marul yetiştirecek.

aa_2584.jpg

LED ışık altında 28 gün boyunca yetiştirilmesi planlanan marullar, bu sürecin sonunda hasat edilecek. Deney fikri, daha önce uzay istasyonunda başarılı bir şekilde kabak yetiştirebilen astronot Don Pettit'ten çıktı.

Uzayda sebze yetiştirmeyi planlayan NASA, sebzelerin yenmesine ilk aşamada izin vermeyecek. Sebzeler önce Dünya'ya gönderilecek, ardından yapılan teste göre yenip yenmeyeceği kararlaştırılacak. Uzayda yetiştirilen ürünler, temizlik ve bakteri taramasından geçirilecek.

nasa_2000.jpg

BAŞKA SEBZELER DE YETİŞTİRİLECEK
    Uzayda maruldan sonra turp ve bezelye yetiştirmeyi hedefleyen NASA, daha karmaşık süreç gerektiren sebzeleri de yetiştirmek istiyor.

NASA'nın uzayda yenilebilir sebzeler yetiştirmesi, astronotların besin ihtiyacını karşılamak için de büyük önem taşıyor. 1 kilogram besin maddesinin uzaya gönderilmesinin maliyeti yaklaşık 20 bin dolar.

Sebze yetiştiriciliğinin astronotlar için terapi görevi de görmesi bekleniyor.

Kaynak : http://www.ensonhaber.com/nasa-uzayda-sebze-yetistirecek-2013-09-12.html

2. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

3. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Bu adamların canı sıkılıyor galiba :) Kimin aklına gelmiş :)

Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
  4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Beni en çok etkileyen kısım "Sebze yetiştiriciliğinin astronotlar için terapi görevi de görmesi bekleniyor." kısmı oldu. Toprak işte çekiyor insanı :)

5. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

Hangi toprak :D

6. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Yalnız eldivenler, tartılar.. :) Alt tarafı marul yahu diyesi geliyor insanın :D

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Ay toprağı :D

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Yok yok alt tarafı toprak üst tarafı marul :islik::acpsnr::booo:

9. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

ayda toprak mı varmış :D
    Aynen alt tarafı bi marul yahu sanırsın nükleer deneyler yapıyolar :p

Şeyma Huyut Eyigün ve Gül Can bunu beğendi.
  10. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

bence siz bi intihar edip gelin bizi uğraştırmayın Ahmet bey :)

11. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Edip geldim zaten ondan böyle oldu :)

12. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Marul olan yerde toprak da vardır :D

13. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

İyi yapmışsınız :)

14. Seda Güney

Seda Güney CMNet Üyesi

LED ışıkta yetiştirceklermiş toprağı da burdan götürürler bence numunelik olsun diye :p

15. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

O değilde nasıl sulayacaklar su aşağı düşmüyo :D

16. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Mesai bitimine yaklaşıyoruz ya ona yoruyorum ben :p

17. Gül Can

Gül Can Çaykur Sevdalısı

Belki susuz büyüteceklerdir :D Resimde de var ya şiringayla bir şeyler yapıyorlar :D

18. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Olabilir bu mantıklı

19. Şeyma Huyut Eyigün

Şeyma Huyut Eyigün CMNet Üyesi

Allahim yaa, ne güldüm. :) cok hossunuz. Su aşağı dokulmuyor he mi? :)) alt tarafi marul he mi? :))

Gül Can bunu beğendi.
  20. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

Yercekimsiz ortamda astronotlar hacet giderirkende agizlarini kullaniyorlarmis

Uzayda yetişmiş marulun tadı bir başka olur. konusuna benzer içeriklerimiz
  1. ÇMO İstanbul Şube başka bir adrese taşınsın mı?

ÇMO İstanbul şube; en çok aktivite yapılan.çoğu zaman da bulunduğu Koçtuğ Han'ın erken kapatılması sebebiyle bir çok toplantısı erken bitirilmesi gereken bir şubemiz oldu hep. Bir çok toplantı sırf bu sebepten verimsiz geçmiştir. Koçtuğ Han kader olmamalı...
  2. Staj Yaparken Başka Yerde Çalışmak

zaten başlıkta belirttim durumu. ben şuan bir fabrikada staj yapıyorum. şuan fabrika duruş halinde. şuan başka bir fabrikada çalışabilir miyim sigortalı olarak, sigorta açısından bi sorun teşkil eder mi?
  3. Kalıba kurşun yerine dökülebilecek maden veya başka birşey

Arkadaşlar kalıptan ölçüm alamadığımız için kalıbın içerisine kurşun döküp, çıkan parçanın ölçümü yapılıyor. Kurşunun yerine kullanabileceğimiz bir malzeme bulabilir miyiz?
  4. Lpg eğitimi(başka odalardan)

Merhabalar, Çevre Mühendisleri, başka odalardan eğitim alamazlar mı? Sanırım ocak ayında bu kalkmıştı, diğer odadan uygun tarihte eğitim alabilecekti. Yalnızca, kendi odasından borcu yoktur kağıdı alacaklardır. O duyuruyu bulamıyorum şu an. Bilgisi olan var mı?
  5. Çevre görevlisi başka iş yapamaz maddesi

merhaba arkadaşlar, çevre görevlisi olarak bir tesisite çalışıyorum. çevre görevlisi olduğum tesiste iş güvenliği uzmanlığı yapabılır mıyım? bu konuda net bılgı bulamadım acıkcası . yardımcı olur musunuz