Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi çamuru hakkında

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Özge Ulutas tarafından paylaşıldı.

1. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Merhaba Arkadaşlar,

Elimde bir proje var inceliyorum.

Projede havalandırma havuzlarından çöken çamur hiç susuzlaştırma işlemine tabii tutulmadan direkt tahliye merkezine geliyor. Boru Geri devir değil. Akış yönü tahliye yönünde boru girişide tahliyeye zaten.
    Bir de son çökeltmeden iki farklı çamur borusunun gidişatı şu şekilde;

1 i çamur susuzlaşırmaya diğer ise direkt tahliyeye

Sorum; neden aktif çamurdan gelen çamur ve çökeltmeden gelen diğer çamur susuzlaştırma işlemine tabii tutulmamış olabilir

2. Kezban Özer

Kezban Özer CMNet Üyesi

Biri geri devir olabilir mi?

3. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Çok pardon düzeltiyorum, çktürme havuzundan iki farklı özellikte çıkıyor. Yok geri devir ayrı

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Havalandırma havuzlarında çamur çökelmez yanlışlık var projede

5. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Soruyu yanlış yazmışım zaten, düzelttim, havalandırma havuzundan temiz su borusu dışında bir boru daha var yalnız

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Şimdi oldu, çöktürme havuzu tabanında çökelen çamur havalandırma havuzuna geri devrettirilir, geri devir hattından ikinci bir hat ayrılır bu hattan fazla çamur yoğunlaştırma havuzuna gönderilir.Tahliye merkezinden kasıt?

7. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Teşekkürler, tahliye terfi, deşarj edilmeden önce suların toplandığı yermiş ve benim ne olduğunu anlayamadığım hat, süzüntü suyu hattıymış yani çamur yoğunlaştırma işleminde çamurun su kısmının atıldığı hat

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Yine bir eksiklik var gibi süzüntü suları deşarj hattına gitmez arıtıma tabii tutulmak üzere tekrar sisteme giriş yapar.Yani atıksu giriş yapısına dökülür.

9. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Projede mi hata var? Yalnız proje onaylıymış, bizim yaptığımız bir şey değil, hocama da sordum drenaj dedi ama kafam karıştı şimdi :( Evet, terfiden nereye gittiği gösterilmiş bu durumda su arıtmanın başına dönüyordur, tekrar teşekkürler :) şimdi anladım

10. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi çamuru hakkında konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Aktif çamur sürecinin tasarımı

AKTİF ÇAMUR SÜRECİNİN TASARIMI Prof.Dr.Hikmet TOPRAK Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Çevre Mühendisliği Bölümü BİYOLOJİK ARITMA BİYOLOJİK ARITIM GEREKSİNİMİ Atıksu Arıtımı Arıtılmış su bir üründür. Bu ürün ya fiziksel-kimyasal ya da biyolojik arıtım sonucu oluşur. Bu iki yöntemin arasındaki fark, belirli oranda organik madde giderme yetenekleridir....
  2. Aktif çamur proseslerinde çamur köpürmesi sorunu ve çözüm yolları

AKTİF ÇAMUR PROSESLERİNDE ÇAMUR KÖPÜRMESİ (KABARMASI) SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI Aktif çamur prosesine dayalı biyolojik arıtmalarda yetişen mikroorganizmalar tipik olarak, % 95 bakteri ve % 5 ise yüksek mertebeli canlılardan (protozoa, rotifer, vb.) meydana gelir. Biyolojik arıtma tesislerinde en sık yaşanılan problemler ağırlıklı olarak Çamur Kabarması ve Köpürmedir. Çamur kabarması...
  3. Uzun havalandırmalı aktif çamur

sistemde nitrifikasyon-denitrifikasyon tamamlanmamasının nedenleri hakkında bilgi verirmisiniz??
  4. Uzun havalandırmalı aktif çamur sisteminde ölü bakteri sorunu

2000 m3/gün debili uzun havalandırmalı aktif çamur sisteminde tekstil atıksuyu arıtımı yapmakta olduğumuz tesisimizde havalandırma havuzu yüzeyinde ölü bakteri birikiyor,normalde havalandırma havuzunda 3000-3500 mg/l olan AKM kons. şu anda 1500-2000 mg/l arasında ve bu değerden yukarı çıkmıyor,bugünkü sonuçlar; AKM 1980mg/l,ÇÇH 300,SVI 152, nedeni hakkında fikri olan arkadaşlar yardımcı...
  5. Klasik aktif çamur sistemi

Arkadaşlar merhaba , Klasik Aktif Çamur Sistemi hakkında bilgi vererek diğer artıma proseslerine karşı ne gibi avantajları ve dezavantajları olduğunu yazar mısınız ?