Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun havalandırmalı aktif çamur sistemi çamuru hakkında

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Özge Ulutas tarafından paylaşıldı.

1. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Merhaba Arkadaşlar,

Elimde bir proje var inceliyorum.

Projede havalandırma havuzlarından çöken çamur hiç susuzlaştırma işlemine tabii tutulmadan direkt tahliye merkezine geliyor. Boru Geri devir değil. Akış yönü tahliye yönünde boru girişide tahliyeye zaten.
    Bir de son çökeltmeden iki farklı çamur borusunun gidişatı şu şekilde;

1 i çamur susuzlaşırmaya diğer ise direkt tahliyeye

Sorum; neden aktif çamurdan gelen çamur ve çökeltmeden gelen diğer çamur susuzlaştırma işlemine tabii tutulmamış olabilir

2. Kezban Özer

Kezban Özer CMNet Üyesi

Biri geri devir olabilir mi?

3. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Çok pardon düzeltiyorum, çktürme havuzundan iki farklı özellikte çıkıyor. Yok geri devir ayrı

4. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Havalandırma havuzlarında çamur çökelmez yanlışlık var projede

5. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Soruyu yanlış yazmışım zaten, düzelttim, havalandırma havuzundan temiz su borusu dışında bir boru daha var yalnız

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Şimdi oldu, çöktürme havuzu tabanında çökelen çamur havalandırma havuzuna geri devrettirilir, geri devir hattından ikinci bir hat ayrılır bu hattan fazla çamur yoğunlaştırma havuzuna gönderilir.Tahliye merkezinden kasıt?

7. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Teşekkürler, tahliye terfi, deşarj edilmeden önce suların toplandığı yermiş ve benim ne olduğunu anlayamadığım hat, süzüntü suyu hattıymış yani çamur yoğunlaştırma işleminde çamurun su kısmının atıldığı hat

8. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Yine bir eksiklik var gibi süzüntü suları deşarj hattına gitmez arıtıma tabii tutulmak üzere tekrar sisteme giriş yapar.Yani atıksu giriş yapısına dökülür.

9. Özge Ulutas

Özge Ulutas Misafir

Projede mi hata var? Yalnız proje onaylıymış, bizim yaptığımız bir şey değil, hocama da sordum drenaj dedi ama kafam karıştı şimdi :( Evet, terfiden nereye gittiği gösterilmiş bu durumda su arıtmanın başına dönüyordur, tekrar teşekkürler :) şimdi anladım

10. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi