• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Valilik tespit raporu

Bilal E.A

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ALMERGROUP
Arkadaşlar valilik tespit raporu yürürlükten kalkmış :)

20.12.2014 tarih ve 29211 sayılı Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 24. Maddesi “Aynı Yönetmeliğin Ek-11’inde yer alan 14üncü alt bent olan “Valilik Tespit Raporu” yürürlükten kaldırılmıştır. İlgili yönetmelik ekte yer almaktadır.

Bilgilerinize…

Ekli dosyalar

• SKHKKY Değişiklik.docx
    34.8 KB · Görüntüleme: 147
  • SKHKKY Değişiklik Ek.docx
    260 KB · Görüntüleme: 127
  • VTR.pdf
    273.2 KB · Görüntüleme: 241
Bilal Bey burada bir konuyu netleştirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Zira yanlış anlaşılmaya neden olabilir bu yazınız. Bilindiği üzere Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 20.12.2014 tarih ve 29211 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Madde 8 c bendi- Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesi (Değişik ibare:RG-13/4/2012-28263) kapsamındaki Ek-1 ve Ek-2’de yer alan işletmelerin aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesi kapsamında değerlendirilmesinde; çalışma usul ve esasları Valilikçe belirlenen en az bir üyesi İl Çevre ve Orman Müdürlüğü teknik elemanı olmak üzere Valilikçe oluşturulan Komisyon tarafından bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yerinde inceleme yapılır ve Valilik tarafından yerinde tespit raporu hazırlanır. Buradan da görüldüğü üzere Valilik Tespit Raporu yürürlükten kaldırılmamıştır. Şimdi gelelim sizin kaldırılan maddelerinize, bu maddeler emisyon ölçüm raporu ile ilgili bilgilerdir. Sanırım sizde bu konuyu bilmektesiniz fakat ben ilk okuduğumda emisyon raporu formatından değil de tüm mevzuattan kaldırıldı diye anladığım için düzeltme gereksinimi duydum . iyi çalışmalar

skhkky'ne göre sadece ek-1 tesisleri için geçerli olan VTR Emisyon raporu taslağında yer aldığı için verilmektedir.

arkadaşlar anladığım kadarıyla çevre izni alma aşamasında sisteme yüklememiz gereken VTR 'yi yüklüyoruz ama emisyon rapor formatına koymasak ta oluyor doğru mu?

bana karışık gelen durum şudur ki Kırıkkale valiliğinin verdiği yazıda çevre izni aşamasında VTR artık vermiyoruz diyor, bunu zaten başka nerede kullanıyoruz ki ?

Evet arkadaşlar Çevre İzni başvurularında artık VTR yüklememiz gerekmiyor.

Bugüne kadar sadece Emisyon raporunun eki gibi sisteme yüklüyordum. Başka kullanım alanı yok bildiğim kadarıyla.

@AliSimsek

Ama zaten Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar hk. yönetmelikte yürürlükten kalktı. Bence Bilal Efe Bey haklı.

@shalic

10.09.2014 R.G. 29115
Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği;

MADDE 20 – (1) 29/4/2009 tarihli ve 27214 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır. Diğer mevzuatta söz konusu Yönetmeliğe yapılan atıflar bu Yönetmeliğe yapılmış sayılır.

Yani bu da demek oluyor ki Valilik Tespit Raporu kaldırılmadı. zaten kaldırıldığında şöyle bir durum olur;
Tespit raporunda ölçüm yapılması istenen yerlerin koordinatları vs. verilir(pm10 için) , eğer bu rapor olmazsa firma tozuması olan yerlerden değilde en az toz olan yerlerden 3 4 ölçüm alır, her şart altında sınır değerleri sağlıyor gibi gözükür.

Umarım soru işaretleri ortadan kalkmıştır. Ama yine de tatmin olmadıysanız İl Müdürlüğü yada Bakanlık ile görüşün derim.

@AliSimsek

Merak ettiğim şu ki;Bilal Efe Aydın'ın paylaştığı ve Kırıkkale İl Müd. Alınmış yazı nedir? Ben de sizin gibi düşünüyorum madde-8'in değişmesi ile ilgili bir durum söz konusu değil.
Kırıkkale İl Müd. 'Valilik Tespit Raporunun Düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır' deniyor.
Bu yazı neyin nesi?

@Rıfat Yıldırım

Arkadaşlar bende Bursa dan aynı yazıyı aldım. Ancak Bakanlık'ta olan bir başvurumda eksiklik olarak valilik tespit raporunun yüklenmesinin istediler.

Bakanlık'a mail attım. Yönetmelik değişikliğinden dolayı yanlış anlama olduğunu belirttiler. Valilik tespit raporu başvurularda istenecekmiş. Konu ile ilgili Bakanlığın 81 ile yazı yazacağını belirttiler.

Bir ara hatırlarsanız işletme belgesi ile alakalı da aynı şey olmuştu. Yüklenmesi gerekliliği ortadan kalkmıştı ancak online sistem sorguluyordu. Ben yönetmelik maddesi ile artık istenmediğini açıklayan bir belge hazırlayıp, imzalayıp sisteme yüklemiştim. Aynı şekilde Valilik Tespit içinde bu yapılamaz mı?

teyit emisyon ölçümlerinde valilik tespit raporu istenmiyorda çevre izin aşamasında isteniyor. bakanlık bunla ilgili yazı yazdı dediler

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği'nin 8. maddesinin (c) fıkrasında "Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesi (Değişik ibare:RG-13/4/2012-28263) kapsamındaki Ek-1 ve Ek-2’de yer alan işletmelerin aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesi kapsamında değerlendirilmesinde; çalışma usul ve esasları Valilikçe belirlenen en az bir üyesi İl Çevre ve Orman Müdürlüğü teknik elemanı olmak üzere Valilikçe oluşturulan Komisyon tarafından bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yerinde inceleme yapılır ve Valilik tarafından yerinde tespit raporu hazırlanır." hükmü yer aldığından çevre izni müracaatlarında Valilik Tespit Raporu isteniyor.

peki arkadaşlar Çevre izni alınması aşamasında sisteme yüklenmesi gereken belgeler arasında VTR butonu açılıyor mu? yaptırdığımız emisyon raporuna vtr eklenmeyecek onu biliyoruz fakat bu rapor dışında yükleme işlemi açık mı? işlem yapan var mı?

emisyon ölçüm raporundan da vtr çıkartıldı. sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliğinde yapılan son değişiklik ile vtr rapor formatından kaldırıldı. değişiklik tarihi ise 20.12.2014

@Çiğdem Selişter çok beğen tuşu olsaydı ona da tıklayabilirdim :) teşekkürler

SKHKKY Ek-11 “Emisyon ölçüm raporu formatı”nda Valilik Tespit Raporu istenmemektedir.
Ancak SKHKKY Madde 8.c’de yeralan “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesi kapsamındaki Ek-1 ve Ek-2’de yer alan işletmelerin aynı Yönetmeliğin 8 inci maddesi kapsamında değerlendirilmesinde; çalışma usul ve esasları Valilikçe belirlenen en az bir üyesi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik elemanı olmak üzere Valilikçe oluşturulan Komisyon tarafından bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yerinde inceleme yapılır ve Valilik tarafından yerinde tespit raporu hazırlanır.” hükmü kapsamında işletmeler için Valilik Tespit Raporu hazırlanması ve çevre izin sürecinde sisteme yüklenmesi gerekmektedir.