• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Valilik tespit raporu

Gülçin Bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ICA Çevre ve Danışmanlık
arkadaşlar elinde çom'e gönderilmek üzere valilik tespit raporu dilekçe örneği olan var mı? Ayrıca gönderdikten sonra sonra ne zaman dönüş yaptıklarını bilen?

Merhaba arkadaşlar,
GFB almış bir tesis için valilik tespit raporundan önce emisyon ölçümleri yaptırılırsa bu sorun olur mu? Mutlaka valilik tespit raporu çıkıktan sonra mı emisyon ölçümleri yaptırılmalıdır?
Teşekkür ederim.

Emisyon Ölçüm Raporlarını VTR için geldiklerinde görmek istiyorlar. En azından İstanbul ve Kocaeli için bu böyle. Garantiye almak için Emisyon ölçüm raporunuzu almınızı tavsiye ederim.

İrem hanım size katılıyorum diğer türlü dikkat alınmayan bacalar, baca yükseklikleri vs sorun oluyor raporu tekrar düzeltirmek zorunda kalıyorsunuz. Birde emisyon raporu formatında valilik tespit raporuda isteniyor.Sanayikaynaklı hava kir kont. Yön.
Ek-11

(Değişik:RG-30/3/2010-27537) (1)

Emisyon Ölçüm Raporu Formatı

1) İşletmenin faaliyetinin Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik Madde 4 kapsamında yeri,

2) İşletmenin, işletmede bulunan ve ölçüm yapılan her bir tesisin faaliyetinin açık bir şekilde anlatımı,

a) İşletmede bulunan ve ölçüm yapılan her bir tesisin genel yerleşim içindeki fotoğrafları ve/veya uydu fotoğrafları,

b) Her bir tesis alanındaki birimlerin arazi yerleşim planları ile birimlerin içerisindeki ünitelerin yerleşim planları (plan üzerinde emisyon kaynakları gösterilecek),

3) İşletmede bulunan ve ölçüm yapılan her bir tesisten kaynaklanan emisyonların bu Yönetmelik Ek-1, Ek-2, Ek-3 ve Ek-5’e göre değerlendirilmesi,

4) İşletmede bulunan ve ölçüm yapılan her bir tesisten kaynaklanan emisyon parametreleri, kirletici emisyonların nereden kaynaklandığı ve bunların kaynaklara göre dağılımı,

5) İşletmede üretimde birim ürün başına kullanılacak elektrik enerjisi miktarı, kullanılan yakıt türleri (linyit, taşkömürü, petrolkoku, biyokütle, fuel-oil, doğal gaz vb.),

6) Kullanılan yakıtların yıllık tüketimleri, yakıtın özellikleri, (alt ısıl değerleri, kükürt, kül, uçucu madde, nem yüzdeleri ve ilgili diğer bilgiler),

7) İşletmede bulunan üretim proseslerinin toplam ısıl gücü, üretim prosesinde kullanılan yakıt cinsi ve miktarı,

8) İşletmede bulunan yakma kazanlarının (gaz türbinleri, içten yanmalı motorlar; gaz, dizel ve çift yakıtlı motorlar) sayı ve özellikleri, yakma tekniği, birim zamanda beslenen yakıt miktarı, kazan, türbin ve motor verimleri, toplam ve her bir kazan, türbin ve motora göre hesaplanmış kW veya MW cinsinden yakıt ısıl gücü (maksimum kazan kapasitesi raporda belirtilecektir) hakkında teknik bilgiler,

9) İşletmede bulunan her bir tesis için Yönetmelik Ek-4 kapsamında gerekli bilgiler ve değerlendirilmesi,

a) Ölçüm yapılan noktalar ve bacanın atmosfere çıkış noktasının ayrıntılı olarak görülebileceği şekilde fotoğraflarının,

b) Abak kullanılması halinde hesaplamaların abak üzerinde gösterilmesi,

10) Emisyon oluşumunu azaltmak için her tesis için alınan tedbirler ile ilgili detaylı bilgiler,

11) Ölçüm sonuçları ve değerlendirilmesi,

12) Ölçüm cihaz çıktıları veya çıktı alınamayan cihazlar için cihazın bu özelliğini gösteren belgeler,

13) Ölçüm yapan kurum kuruluşların akreditasyon belgesi veya Bakanlıkça ölçüm yapmaya yetkili olduğuna dair belgeler,

14) Valilik tespit raporu,

Arkadaşlar valilik tespit raporu almam gerekiyor, yazılanları okudum ama, yine de net bir şekilde bilgi almak istiyorum. Ben bir dilekçe yazıyorum ve il müdürlüğüne veriyorum. Onlar da bize valilik tespit raporu formatına uygun rapor mu veriyorlar. Ve bu ne kadar sürede gelir tahminen. Çünkü benim az sürem kaldı. (1 ay kadar.)

İşyüklerinin bu denli çok olması çoook çok normal. Devlet maaşlı denetçi mühendis çalıştırmak yerine mesleğimize bir yerde hakaret olan çevre görevliliği ünvanı ile çalışan gizli ve gönüllü çalışan mühendisler ordusu oluşturmuştur. Uygunsuzluk tespit et, onbeş gün içerisinde düzeltilmezse bakanlığa bildir, bildirmezsen sen ceza al! Sonuç denetlenmeyen uçsuz bucaksız bir çöplük!
Hangi firmaya gidip denetlesinler, mühendis başına kaçbin firma düşüyor acaba müdürlüklerde?

Valilik tespit raporu için denetlemeye gelebilmeleri için konu ilgili sorumlu mühendise bilgi verilip sürenin kısıtlılığı söylenmeli ve evet biraz sıkıştırılmalı, aksi takdirde iş yürüyemiyor malesef!

Arkadaşlar Merhaba,
Çevre lisansı için başvurumuz değerlendirme sürecindeyken ek belge olarak Valilik Tespit Raporu istendi. İl Müdürlüğe dilekçe yazmam yeterli sanırım. Sonrasında raporu tesise gelerek onlar yazacaklar yanlışım varsa düzeltin lütfen acil :/

Valilik tespit raporu için il müdürlüğü görevlileri tesise geldiğinde tesisin çevre görevlisinin orada bulunma zorunluluğu var mıdır?

Aynı sorunun cevabını Deşarj izni doğrululama ölçümleri için de merak ediyorum :)

@landwarior
Bir defa başıma geldi, valilik tespit denetiminde tesiste bulunmadığım için denetçi bayağı bir laf söylemişti. Bu konuda kesinlikle karşınızdaki insanın bakış açısına göre hareket etmenizi tavsiye ederim. Mevzuat gereği bulunmanız gerekiyor.

mevzuat gereği bulunma zorunluluğunuz yok. mevzuat gereği bileşik denetimlerde bulunma zorunluluğunuz vardır.
ölçümler sırasında bulunma isteğe bağlıdır.