• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Villa sitesi kanalizasyon altyapı işleri

Mehmet Demir

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar. 14 villalık bir sitenin kanalizasyon hattını yapmam gerekiyor. Sadece proje değil, işi bitirmem gerekiyor. Pek bir bilgim yok bu konuda ve internette de pek bişey bulamadım. Genellikle şehir hatlarının projeleri var. Burda ise 100-200'lük arası korige borular kullanılacak ustaların dediği kadarıyla. Hattın nasıl bir yol izleyeceğini aşağı yukarı belirledim ama belirsiz şeyler var. Mesela arazi çok eğimli. Eğim-hız vb ne olacak. Planı ekliyorum hertürlü tavsiyerinizi bekliyorum çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

• villalar.zip
    2 MB · Görüntüleme: 145
Öncelikle kanal hattına bağlyacağın ana hattı bul (Ana hat (var olan belediye vb. kurumların hatları) borusunu bul ve tali hat olarak ona bağlan projede gözükmüyor.)
Nüfus ve debi hesabını yap
Parsel bacalarını at
Ondan sonra kanal hattını ana hattın projesine göre bağla ve hesabını yap
Genel itibariyle sıralama bu şekilde olur (hızlıca yazdım)
arkadaşım foseptik var ya
kısaca uygulanan normları veriyorum
Düşülü bacalar için
Maksimum hız = 3 m/s
Düşü yüksekliği < 2m
Düşü yüksekliği (istisnai durum) < 4m
Kanallarda
minimum hız 0.5-0.6 m/s
Parsel bacalarında
Minimum eğim = 1/100
Maksimum eğim = 1/15

@anakinskywalker
Problem orda zaten. Keşke benimde aklıma gelseydi o dersler :)

@Noyan Temuçin
Dediğiniz kadar yap-at-bağla gibi olsaydı keşke. Asıl mevzu bunlar nasıl yapılıp edilecek.
Ayrıca burda nufüs hesabı olur mu? 14 villalık bir sitede her evde ortalama 4 kişi yaşarsa 56 kişi olur, 30 yıl sonra torunlarıda hesaba katarsak en fazla 100 kişi olur :)

Ustaları dinleyip sakın 100 'lük boru kullanma çok fazla tıkanma olur. 200 yaparsın tamamını yeter sana. Kullanacağın elemanlar prekast fabrikadan alıp getirteceksin. dikkat etmen gereken borulara doğru eğim vermek ve boru baca birleşimlerinde sızdırmazlığı iyi yapmak. Ve şunu unutma inşaata mansaptan başlayacaksın ve geriye doğru imalat yapacaksın. Boru altına 15 cm kum, üzerine 20 cm kum ile yataklama yaparsın, geri kalanını geri dolgu yap sıkıntı çıkarmaz sana.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Mansaptan başlayamıyorum orada diğer inşaatlar devam etmekte. Ne gibi sakıncaları olabilir? En yüksek kottan başlayıp ileriye doğru gitmeyi düşündüm. Ayrıca 100lük boru neden yetmez? 14 dairelik bir binanın atıksu çıkış borusu kaçlık olur veya orta büyüklükte bir mahallenin kaçlık olur

100 lük boru yetmez demedim. Boru çapı olarak yeter fakat tavsiye etmiyorum artık 100 lük boru apartman iç tesisatında kullanılıyor. Mansaptan değilde başlangıç noktasından başlarsanız bağlantı noktasında kot tutturamama ihtimaliniz doğar.

Ekteki resim Gümüşhane/Öbektaş kasabasında Q200= kullanıldı ve bu kasabanın nüfusu 2000 dolaylarındaydı; ama yağmur suyu için de 800 lük kullanıldı yani ayrık sistemdi. Ev bağlantısını 100- ana hattını 200 seçersen ilerde sorun yaşamazsın tavsiyem kesinlikle 200 dür ; hatta trabzon/taşkıran'da 16 evden yamaçtan aşağı kanal hattı yapıldı orda bile ana hat Q200'lük kullanıldı.

Resim 117.jpg

200 luk cap sehir sebekelerinde min. sarttir, bu cap sartnameler ile guvenceye alinmistir. Site icerisinde istedigin capi kullanabilirsin ama biz isletme olarqk onermiyoruz karar sizin tabi.

Sanırım hazır hesap istiyor arkadaş eğer zamanın varsa bunu senin adına hesaplarım :D

@mehmet_3501
@Fatih Özcan
Çok sağolun sanırım boru çapları kafamda netleşti. Mehmet_3501 Bey bahsettiğiniz Trabzon/Taşkıran ile ilgili varsa döküman plan proje paylaşma ihtimaliniz var mı? Aynen benim yapacağım yerde yamaç gibi yani. Benzerlik göstermekte.
@Nuri Kartal
Kafamda netleşmeyen ve dikkat etmem gereken şeyleri bilenlerden öğrenmek istedim burası bunun için var zannedersem. Bugün ben öğrenirim yarın başkasıyla paylaşırım belki. Zaten hesabı kitabı yok. Eğimmiş hızmış bunlara girmeye gerek yok diye düşünüyorum zaten eğim yeterli hatta çok fazla olan yerlerde azaltma yaparım. Sence ne yapmalıyım çok yardımsever paylaşımcı birisin anlaşılan :)

olay şu min 200 lük boru kullanacaksın, yıllık yağmur ortalamasını bileceksin zaten eğim fazlaymış vs. artık en az kullanımla ana hatta ulaştırmak hepsi bu :)

Sayın Mehmet Bey, proje devam aşamasında olduğu için ..?.. mühendisliğin hazırladığı proje hesap ve detaylarıyla beraber e-mail'inize gönderebilirim.

Teşekkür ederim böyle birşeye de ihtiyaç olabilir ellerinize sağlık

@mehmet_3501

email adresimi size mesaj olarak attım merakla bekliyorum