Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yağmur suları deşarjı

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Braksen tarafından paylaşıldı.

 1. Braksen

  Braksen CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, yağmur sularını ayrı toplayarak, yağmur suyu hattına vermeden alıcı ortama deşarj etmemizde ne gibi problemler yaşanabilir?
   
 2. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  işletme sahası için sordunuz büyük ihtimal. işletme nedir? daha önemlisi saha özelliği nedir (çakıl-betonarme-toprak-eğim...)? işletme ise, işletmeye ait AAT var mı?

  işletmede AAT var ise, SAHADAN biriken/biriktirilen sular AAT ye verilmelidir ancak bu AAT evsel nitelikli/paket arıtma vb.. olmamalı, alıcı ortama verilemez. AAT yoksa, yine alıcı ortama verilemez. verilemezden kasıt şu; o sahada işletmeden kaynaklı, faaliyet sonucu bir etkilenme varsa, bu sahanın yağmur suları artık bir atıksudur. örn: hazırbeton tesisleri, kırma-eleme, yıkalamalı petrol ofisleri ve bu örnek çoğaltılabilir. faaliyetten kaynaklı zemin kirliliğini yağmur yıkar mantıklı. ama kapalı bir işletme ise, tüm faaliyet binalar içerisinde ve dış sahada faaliyetten kaynaklı etkilenme yoksa sular direk alıcı ortama verilmesinde sakınca yok! diyeyim. bu durum göreceli bir kavram gibi şuan.

  yağmur suyu kanalı/hattı varsa kesinlikle vermelisiniz.
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 3. Braksen

  Braksen CMNet Üyesi

  Tesiste AAT var ama yağmur sularını AAT'ye vermek atıksu hacmini artıracağı için farklı bir yol izlenilmek isteniyor. Tesis etrafında DSI kanalları var ve yağmur suyu bu kanallara verilmek isteniyor. Tesiste yağmur suyu kanalı da bulunmuyor ayrıca.
   
 4. mehmet küçük

  mehmet küçük CMNet Üyesi

  Verebilirsiniz ayrı bir kanaldan bir problem teşkil etmez
   
 5. Braksen

  Braksen CMNet Üyesi

  Teşekkürler..
   
 6. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Acaba bu tesis Karadeniz bölgesinde felan mı atıksu hacmini arttıracağı ön görüsüyle deşarj alternatifi değerlendirilsin? Yoksa sadece bu değilde mevcut prosesle de alakalı kombine bir durum mu?
   
 7. s_zen

  s_zen CMNet Üyesi

  Yağmur suyu arıtımı hem tesis hacmini artıracak ayrıca atık suya nazaran daha temiz olan bir suyun arıtımı için enerji tüketimi gerçekleştirmiş olacaksınız o neden DSİ kanalına deşarj etmeniz en mantıklı çözüm.
   
  Braksen bunu beğendi.
 8. nzafer

  nzafer CMNet Üyesi

  ilgili kurumlardan sözlü yada yazılı görüş almanızı öneririm . Zira yağmur suyu kanalına endüstriyel atıksu karışma ihtimali var ise alıcı ortama deşarj başınızı ağrıtabilir :)
   
  Braksen bunu beğendi.
 9. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  @E.Kaya 'ya katılıyorum, bizde yağmur suları ile ilgili aynı problemle karşılaştık, tesis sahasına yağan yağmur suları akışa geçmekte ve taşıdığı malzemelerle tesis yanındaki arazinin kirlenmesine sebep oluyordu ve tarla sahibinden şikayet geldi. Konu üzerine belediyeye görüş sorduk yağmur suları ile ilgili ne yapabiliriz diye ki tesisin kurulu olduğu alanda alt yapı sistemi de yok malesef. Belediyeden gelen yazı da özetle "işletmenin sınırları dahilinde yapılan faaliyete bağlı olarak yağmur suları akışa geçtikten sonra taşıdığı materyallerden ötürü yağmur suyu karakterini yitirmekte dolayısıyla bu su artık atıksu olacağından alıcı ortama verilmesi yasaktır. Ön arıtma yaptıktan sonra alıcı ortama desarj edilebilir " şeklinde görüş alındı. Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de kesinlikle bu suların toplayıp arıtmaya verilmesini istiyor. Oluşan bu suları toplayıp atıksu arıtmaya vermek de @s_zen bahsettiği gibi atıksu hacmini ve maliyeti de artırmakta dolayısıyla tesis yetkilileri de pek yanaşmıyor. Bizde ne yapacağımızı bilemedik şu an için daha başka ne yapılabilir onu araştırıyorum.
   
  sdagtekin ve s_zen bunu beğendi.
 10. Fatih D.

  Fatih D. CMNet Üyesi

  Bazı tesislerde %5- %10 yağmur debisi projelendirilmiş olabiliyor. Benim işletmesini yaptığım tesiste bunu düşünerek planlama yaptıkları için fazla bir atıksu hacmi ile karşı karşıya gelmiyorum. Ancak atıksu hacmi artmıyor diye sorun çözülmüş değil. Kesinlikle uzun havalandırmalı aktif çamur proseslerinde yağmur sularının mevcut mikrobiyolojik prosese bir yük teşkil ettiği ve işletme masraflarının yanında , işletme teknik zorluklarıyla karşı karşıya kalındığı bariz. En basitinden yağmur suyunun varsa üstü açık bir dinlendirme havuzunda dinlendirilmesinden sonra savaklandırılıp, mevcut prosese dahil edilmesi bence mâkul olandır. Buda olmuyorsa denetleyiciden görüş yazısı istenerek DSİ veya deşarj hatlarına gönderimi yapılabilir.
   
 11. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  arkadaşım. kesinlikle ama kesinlikle il müdürlüğüne veya Bakanlığımıza yazılı olarak sor. konuşulduğunda, fikir sorulduğunda en mantıklı olan cevapları veriyoruz, burada yazılan gibi ancak siz "detaylı bilgi" vererek yazılı olarak sormanız gerek. en mantıklı yaklaşım, kanun-yönetmelik nazarında uygun olmayabilir! bir faaliyet varsa kesinlikle fikirleri resmiyete dökmedikçe uygulamamalıyız. bu arada yine detaylı bilgi vermemişsiniz. başarılar dilerim.
   
 12. ibrahimhalil_s

  ibrahimhalil_s CMNet Üyesi

  planlanan yağmur suyu sistemlerinin çevre üzerindeki etkileri
  yağmur sularının yüzey sularına ve denize deşarjı ile ilgili yasal düzenlemeler ile ilgili bilgisi olan var mı ?