Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yalova'da zehirli kimyasal atık depolanmayacak

Konu, 'ARŞİV' kısmında Melike İlbilgi tarafından paylaşıldı.

 1. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

 2. Melike İlbilgi

  Melike İlbilgi CMNet Üyesi

  Cevap: Yalova’da zehİrlİ kİmyasal atik depolanmayacak

  YALOVA’DA ZEHİRLİ KİMYASAL ATIK DEPOLANMAYACAK

  (04-08-2011)
  Bazı basın yayın organlarında dün ve bugün yer alan haberlerde, Yalova ilimizde “Gelişmiş ülkelerin istemediği zehirli, patlayıcı kimyasal atıkların depolanacağı” öne sürülmüştür. Yapılan haberler birçok yönüyle gerçeği yansıtmamaktadır.

  Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi, Taşköprü Beldesi mevkiinde Vopak Terminal Marmara Depolama Hizmetleri ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan “Kimyasal Depolama Tesisi ve İskele Genişletme Projesi” ile ilgili olarak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci henüz tamamlanmamıştır. Söz konusu projeye ilişkin 19.10.2010 tarihinde ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı, 21.10.2010 tarihinde ise Bakanlığımızda Bilgilendirme, Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Proje alanında geçmişte elyaf fabrikası faaliyet göstermiştir. Proje alanı, Yalova il merkezine 11.5 km ve Çiftlikköy ilçesine de 6 km uzaklıkta yer almaktadır. En yakın yerleşim yeri olan Taşköprü beldesi ise yaklaşık 1.1 km güneybatıda yer almaktadır.

  Proje kapsamında, 26 hektarlık bir alan üzerinde 710,000 m3 lük sanayide kullanılacak sıvı kimyasal, bitkisel yağ ve petrol ürünlerinin depolanması planlanmaktadır. Zehirli Kimyasal atık depolanması ise kesinlikle söz konusu değildir.

  Yalova iline ait 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni planına yapılan itirazlar neticesinde planda yer alan bazı sanayi alanları lekelemelerinin iptal edildiği, mevcut durumda, proje alanının da içinde yer aldığı bu alanlara yönelik revizyon çalışmalarının devam ettiği de beyan edilmiştir. Projeyle ilgili ÇED raporu, 26.07.2011 Bakanlığımıza sunulmuş olup, ÇED süreci halen devam etmektedir. ÇED rapora Bakanlığımızın koordinasyonunda, aşağıda bulunan komisyon üyeleri tarafından değerlendirildikten sonra nihai karar aşamasına gelinecektir. Şu anda söz konusu tesisin yapılacağına dair alınmış bir karar kesinlikle söz konusu değildir.

  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

  İNCELEME-DEĞERLENDİRME KOMİSYON ÜYELERİ
  —Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü
  —Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü
  —Ulaştırma Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü
  —Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü
  —Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü
  —DSİ Genel Müdürlüğü
  —Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı Gürültü ve Titreşim Kontrolü Şube Müdürlüğü
  —Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Kimyasallar Yönetimi Dairesi Başkanlığı, Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanlığı

  —Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü
  —Altyapı Yatırımları ÇED Dairesi Başkanlığı
  —Ulaşım ve Kıyı Yatırımları Şube Müdürlüğü
  —Planlama ve Stratejik Çevresel Değerlendirme Dairesi Başkanlığı
  —Çiftlikköy Belediye Başkanlığı
  —Taşköprü Beldesi Belediye Başkanlığı
  —Yalova Valiliği
  —İl Çevre ve Orman Müdürlüğü
  —İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
  —İl Tarım Müdürlüğü
  —İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği
  —İl Sağlık Müdürlüğü  Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
   
merhaba arkadaşlar, Firmamın dış cephesinde kullandığımız prekastlardan arta kalan hurdaya çıkan kısımları alabilecek firmalar var mıdır?
27 Nisan 2017
5
0
Kübra hanım membranlarda bahsettiğim gibi su kalitesi yükseltme işlemi yapılmaktadır. Dış Plastik malzeme ve iç ksımı filtre kağıdından oluşmakta. Atık kodu hakkında görüş verecek var mıdır.
25 Nisan 2017
10
0
[ATTACH] bu tabloda kendi debinize karşılık gelen sıklıktaki analizleri, sektör tablonuzu baz alarak akredite bir laboratuvara yaptırmak zorundasınız. Bu analizler dışında, kendi laboratuvarınızda yapacağınız herhangi bir analiz sizi ilgilendirir...
27 Nisan 2017
1
0
Size yakma ve prosesi şekille izah edeyim Belki bu görseller size ışık tutabilir
25 Nisan 2017
3
3
[ATTACH] Çok faydalı bir kitaptır. Örnek soru çözümlerde var.
24 Nisan 2017
3
2
10 gün dür bu sorun varmış .E imza yetkilileri gerekli problemi iletmiş . Hata vermesinin nedeni yani bakanlık sistemi ile ilgiliymiş . Rapor yükleyemiyorum ve bugün son nasıl işlem yapacağız bilmiyorum.Konu ile ilgili bakanlıkla görüşen varmı...
26 Nisan 2017
10
0
[ATTACH]
26 Nisan 2017
10
0
Kübra hanım membranlarda bahsettiğim gibi su kalitesi yükseltme işlemi yapılmaktadır. Dış Plastik malzeme ve iç ksımı filtre kağıdından oluşmakta. Atık kodu hakkında görüş verecek var mıdır.
25 Nisan 2017
10
0