• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yapı kullanma izin belgesi

Mahmut Cimşit

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
MAKİNE İHTİSAS OSB
Arkadaşlar ile istişare ederken bir yerde tıkandık ve sizin de görüşünüzü almak istedik.
Mayıs 2004 te kiracı olarak faaliyete başlamış olan bir fabrika için sistem elektrik veya su faturası isteyecektir. İstenilmesinin amacı 12.10.2004 tarihinden önce kurulan fabrikaların yapı kullanma izin belgesi almasına gerek görülmediği fatura isteniliyor. Bu fabrikanın 2008 tarihli yapı kullanma izin belgesini sisteme yüklememiz durumunda başvurumuz red edilir mi?

wc gibi prefabriklere de istiyorlar mı gerçekten,

Şeyma hanım birde resmi gazetede de yayımlanmış olan KHK var bu 13 ilin büyükşehir il sınırı olarak belirlenmesine yönelik, ve il özel idarelerinin yetkilerinin valiliklere devredilmesini öngörüyor,
bu durumda bu izinleri valilik verecek sanırım bir bilginiz var mı?

@shalic

Tabi wc, hurda alanı vs. dahil. Evet il özel idaresi diye bir şey kalmıyor haliyle büyük şehir olunca. valilikler bu işi genellikle Belediye, Organize Sanayi Bölgelerine devrediyor diye biliyorum ama. Şimdi bielemedim. Yardımcı olabilecek başka arkadaş var mı ki?

Arkadaşlar İl Özel İdareler kaldırıldıktan sonra valilikler bünyelerinde Yatırım İzleme ve Koord. Başkanlığı kuruldu, il özel idareler anlamında görev ve yetkileri hemen hemen aynı şekilde devredildi, çok fazla bir sorumluluk değişikliği yok belediyeye devredilen. O yüzden şu yönetmelik aydınlığa kavuşturacaktır sanırım soru işaretlerini..

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Merhaba,
yapı kullanma izin belgesi olmayan deşarj izni için de henüz başvurusuna cevap alamayan kurumun birleşik çevre denetiminde karşılaşabileceği cezai yaptırımlar hakkında bilginiz var mıdır?

@hatice karaca

Yapı kullanma izin konusunda yaptığınız bir başvuru ya da evrak toplama vs. yok mu, onları sunarsınız. Yapı kullanım izni biraz zor bir süreç olduğu için, bunun için yaptığınız çalışmaları ve sonucunu da iyi anlatmanız bence cezai bir işleme kadar getirmez durumu.

Cevabınız için teşekkürler, Başvuru yapılmış ama maalesef sonuç yok durumlarla ilgili. bende yeni görevlendirildiğim için konuya vakıf olmaya çalışıyorum ama umuyorum büyük bir yaptırımla karşılaşmayız. Çevre cezalarına baktım ama hangi gruba girdiğini de tam kestiremedim açıkçası

@hatice karaca

(g) bendindeki ceza miktarı

g) Kanunda öngörülen bildirim ve
bilgi verme yükümlülüğünü yerine
getirmeyenlere 6.000 Türk Lirası idarî
para cezası verilir

Sorun yaşamamanızı umuyorum. İyi çalışmalar.

@KaanDogukan
İşletme izni alma mecburiyetide vardı fakat kaldırıldı. Yapı kullanım iznininde kaldırılacağını duymuştum. fakat sadece söylentide kaldı.