• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

Tuğba Cabi

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
Ekli dosyayı görüntüle 11607
Her sabah erkenden kalkıp gece geç saatlerde eve dönmekten sıkıldınız mı? Özellikle de özel sektörde çalışma saatleri çok uzun sürdüğü için herkes aynı sorundan şikayetçi. Peki bu durumda neler yapabilirsiniz, tüm gün işinize nasıl konsantre olabilirsiniz?

Lifehacker isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte işyerinde aktif kalmanızın yolları:

1. Sadece bırakın: Eğer işyerinizde son noktaya geldiyseniz, çıkış planı oluşturmaya ihtiyacınız var demektir. Ancak, ev kiranızı ödemek için bu işte kalmanız gerekiyorsa ve bu sektörde hemen yeni bir iş bulamayacağınızı düşünüyorsanız bir süre daha devam edip para biriktirin. Biraz dinlenmek için birkaç gün izin alın. Bir taraftan da yeni bir iş aramaya başlayın.

2. Patronunuzla anlaşmayı öğrenin: Patronunuzla baş etmenin yolu biraz mesafe oluşturmaktır. Patronunuzdan daha iyi olmak için onunla çılgın bir yarışa giymeyin. Çünkü, o bu konuda daha iyidir.

3. Dengeyi bulun: Küçük, stratejik değişiklikler dengeyi bulmanızda büyük farklar oluşturabilir. Karşınıza çıkan her engelde işinizi değiştirmeyi düşünmek yerine, sahip olduğunuz işe bağlanın, küçük detaylara daha çok önem verin. Sizi mutlu eden anları not alın ve bu çizgiler üzerinden ilerleyin. Büyük kararlar kısa bir süre için memnuniyet verir, ancak eğer küçük problemleri büyütürseniz ve mutlu olduğunuz anları görmezden gelirseniz, bu durum hep tekrarlar.

4. İş arkadaşlarınızla iyi geçinin: İşinizden nefret ederseniz, her şeyden nefret edersiniz. İşyerinde sorunlarınızı ya da mutluluğunuzu paylaşabileceğiniz arkadaşlarınız varsa, sıkılmazsınız ve işte daha başarılı olursunuz. Hatta bir araştırmaya göre, işyerinde arkadaş sahibi olmanın ömrü uzattığı açıklanıyor.

5. Biraz esneklik isteyin: Patronunuzdan fazladan bir esneklik isteyin. Yaptığınız iş buna uygunsa çok gerekmedikçe evden çalışın. Bu sayede kendinizi biraz daha rahat hissedebileceksiniz.

6. Negatif düşüncelerinizi bastırın: İşiniz hakkında şikayet etmek eğlenceli olabilir. Çünkü burada içinizde biriktirdiklerinizi dışarı atıyorsunuz. Fakat, asabiyetinizi göstermek ise öfkenizi daha da kötüleştirecektir. Eğer bu negatiflik iş arkadaşlarınıza da yayılırsa, bu durumu daha kötü hale getirir. Şikayet etmek yerine çözümler üzerinde düşünün. Bu sorunları çözmek için yollar bulmaya çalışın. İşyerinizdeki işleyişi değiştiremiyorsanız, problemlerle baş etmenize yardımcı olacak yolları düşünün.

7. Sağlıklı olun: Ruh ve akıl sağlığınızın dengeli olması halinde, yapamayacağınız şey yoktur. İşe yeni başlayanlar, her gece ne zaman yatacağınıza karar verin ve bunu sürekli uygulayın. Haftada 3-4 kez uygulayabileceğiniz bir egzersiz bulun ve yapın. Ucuz ve sağlıklı yemekler yapmaya başlayın. Her gün kendinize belirli bir zaman ayırın ve hiçbir şey yapmayın, dinlenin. Gerekirse bunların hepsini yapmak için bir plan oluşturun.

8. Kötü günlerden sakının: Bir dizi küçük engeller ortaya çıktığında genellikle bunlar sizin için kötü günlerdir. O gün her şey normal halinden daha kötüye gidiyor gibi görünüyorsa, bir adım geri gidin ve neler olduğuna bakın. Küçük engellerin gününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Eğer durumlara gerçekçi bir şekilde bakarsanız, potansiyel bir kötü günü başlamadan durdurabilirsiniz.

9. Kendinizi işinize verin: Muhtemelen zaten bunu bedenen zaten yapıyorsunuz. Eğer işinizi yaparken üretici, meraklı olursanız ve işinizi severek yaparsanız hem işinizden zevk alırsınız, hem de daha başarılı olursunuz. Ayrıca ilgi alanlarınızı da işinize yansıtabilirseniz işinizi zevkli, eğlenceli hale getirirsiniz.

10. Bakış açısı kazanın: Bugün tüm yaşamınızın sadece bir günüdür. Bu nedenle hayatınızda yaşadığınız olumsuzluklara değil, olumlu olaylara odaklanın. İşte de problemleri çözmenin ne kadar sıkıcı olduğunu düşünmeyin, tam tersi zamanınızı işinizin olumlu yönlerine ayırın. Hayatta karnınızı doyuracak yemeğiniz, yaşabileceğiniz bir eviniz ve yapacak bir işiniz varsa şanslısınızdır. Hele bir de sizinle ilgilenen, sizi merak eden insanlar varsa değmeyin keyfinize. Bu nedenle işyerinizdeki küçük problemleri dert etmeyin ve pozitif olun.

Kaynak :
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Cevap: Yaptığı İşten Usananlar İçin Pratik Öneriler

ne güzel de anlatılmış keşke bunları uygulayabilsem ama olmuyo işten ayrılmak istiyorum ama işsiz de kalamam. herkesden nefret ediyorum sanki. geleceğe olan iyi düşüncelerimi kaybettim yazık..

Biraz daha dayanıp para biriktirin..ayrılmanız durumunda size yetecek kadar biriktirmeniz tavsiyemdir.İşsizlik üstüne birde parasızlık eklenince acele etmeseydim diyebilirsiniz...

@seezgn
Sayın Seezgn, karamsarlığa ümitsizliğe kapılmayın asla. Sıkıntılı dönemlerimde 'Gecenin en karanlık anı güneşin doğmaya en yakın olduğu zamandır' sözünü hatırlamaya çalışıyorum. Hayatın her alanında zorluklar vardır, olacaktır. Sıkıntıların gelip geçici olduğunu görmeye çalışın. İşten ayrılmadan önce yeni bir iş bulursanız bir de işsizlik stresini yaşıyor olmazsınız.

tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. deniyorum ama olmuyor yoruldum artık 2 yıldır sürekli aynı sorunla karşılaşıyorum hiç mi düzgün bir firmada çalışamayacağım ben.inancımı kaybediyorum artık. para biriktireyim diyorum ama aldığım parayla ay sonunu getiremiyorum nasıl biriktiririm. ve ben ne için çalışıyorum ihtiyaçlarımı bile yeterince karşılayamazken.....

Sezgin bey,
Kendiniz ve çalışmak istediğiniz şehir,alan hakkında bilgi verirseniz iş bulma konusunda size yardımcı olabilecek arkadaşlar çıkacaktır.

Sezgin Bey,
İzin alıp kafanızı dinlemenizi öneririm.Biraz ortamdan uzaklaşmak bile iyi gelecektir eminim.Bu arada arkadaşlarıma katılıyorum;para biriktiremiyorsanız ve artık bu iş yerinde duramam diyorsanız bugünden itibaren diğer iş görüşmeleri ve alımları için kendinizi toparlamanız gerekir.Daha sonraki aşamalar için lütfen pozitif düşünün,aksi takdirde evrene yaydığınız negatif enerji size geri dönecektir.
Umarım yolunuz açık olur.
Bol şans..

TATİLDE KARİYER YAPABİLİRSİNİZ

Tatilin bir kariyer fırsatı olabileceğini biliyor musunuz? İşten uzakta geçen zamanı doğru şekilde değerlendirmeniz durumunda kariyeriniz ciddi şekilde değiştirebilirsiniz. Nasıl mı... İşte cevabı...

TATİL BİR KARİYER FIRSATI OLABİLİR

Fransız Formula 1 şampiyonlarından Jacques Laffite, pistte meydana gelen ölümlü bir kaza hakkında fikri sorulduğunda "Böyle bir kaza olunca herkes ayağını gazdan kaldırır. Bense gaza basıp herkesin önüne geçmeye çalışırım" deyince çok eleştirilmişti.

Başkalarının 'kariyer kazası' yapmasını beklemenize gerek yok elbet. Uzmanlar, tatilinizi 'aradan sıyrılmak için' bir fırsat olarak değerlendirebileceğinizi söylüyorlar. Size de çok inandırıcı gelmedi - ya da işinize gelmedi - muhtemelen ama, uzmanları bir dinleyelim hele.

İşle bağlantıyı kesin

İşkoliklere uzmanlardan ilk tavsiye: Tatil, kafaca ve bedence dinlenmek içindir. Bütün yıl ofiste yaptığınızı bu kez plaj şemsiyesi altında yapacaksanız, tatile çıkmanın anlamı yok. "Tatilde bekleyen işlerimi yapayım" diye faydacı bir kafadaysanız, tatil yapmanın anlamını kavrayamamışsınız demektir.

Eğer "Tatilde tamamen boşlarsan, dönüşte biriken işin altından kalkamam" diye endişe ediyorsanız, aynı uzmanlardan size izin: Akşam yemeğinden önce e-postalarınıza ve SMS'lerinize bir göz atın ve 15 dakikayı geçmeyecek şekilde, en önemli ve acil olanlarına cevap verin. Böyle bir disiplin, ikide bir mesajlarınıza bakma eğiliminizi frenleyebilir.

Biraz mesafe koymayı bilin

Tabii tatil demek, aylaklık demek değil. Tatilde kariyerinizi gözden geçirecek, hatalarınızı sevaplarınızı, imkanlarınızı ve yeteneklerinizi serinkanlılıkla değerlendirecek zaman bulabilirsiniz. Ne yaptım, neyi yanlış yaptım, hangi fırsatları nasıl değerlendirdim... Bütün sene, iş temposu içinde, bunları düşünecek vaktiniz olmayabilir. Tatilden yeni kararlarla dönebilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışın

Yeni ve daha rahat bir ortam, yeni insanlarla tanışmak için de bir fırsattır. Yanınızda her ihtimale karşı birkaç kartvizit bulunsun. Eşinizi ve çocuklarınızı kızdırmamak kaydıyla, tatildeyken iş konuşmanıza ve yeni tanıştığınız insanlara "Tatilden sonra buluşup bu konuyu tekrar bir ele alalım" demenize bir engel yok. Tatil, rekabet havasını ortadan kaldırır, insanlar daha açık olurlar. Yeni insanlardan mesleğinizde işe yarayacak yeni şeyler de öğrenebilirsiniz.

Kendinizi geliştirin

Yazın pek çok sektörde işler yavaşladığı için, şirketler çalışanlarını eğitim ve seminerlere göndermeyi tercih ederler. Tabii planlamanın aylarca öncesinden yapıldığını unutmayın. Üniversitelerin de işinize yarayacak yaz programları olabilir. Adam gibi dinlendikten sonra, tatilinizin birkaç gününü kendinizi geliştirmeye ayırabilirsiniz. Uzmanlar uyarıyor: Bu bir keyif olsun, bir zorunluluk değil!

Yeni işlere başvurabilirsiniz

Temmuz ağustos aylarında şirketlerin üst düzey yöneticilerini bulmak çok kolay değildir; karar vericiler olmadığı, çalışanlar tatilde olduğu için de insan kaynakları departmanları işe almalar konusunda frene basarlar ama tamamen de durdurmazlar. Bu boşlukta, bu sessizlikte şansınızı deneyebilirsiniz. İK'cılar yeni bir başvuruya daha çok zaman ayırabilirler, tatil
havasında başvurulara daha olumlu bakabilirler, başvurunuz daha çok dikkati çeker ve çalışan yöneticilere ulaşma
şansınız artar.

Güzel tatil anıları biriktirin

Son olarak, uzmanlar tatilden 'güzel anılar ve hikayeler biriktirmek için' faydalanmayı da öneriyorlar. Hem ofiste bir iki güzel hikaye anlatıp popülaritenizi artırabilirsiniz, hem de bu güzel anılar çalışırken aylarca mutluluğunuzu canlı tutar.

Kaynak :
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

sezgin hanım olacaktı o ama :D neyse ben alışığım bu duruma isimden dolayı herzaman aynı şeyler yaşanıyor =)
teşekkür ediyorum tavsiyeler için. Adana'da yaşıyorum ve şehrin önemi yok aslında. ama para biriktirmeden de başka bir şehire taşınamıyorum. iş aramaya başladım tabi ama henüz bi ışık görünmüyor. evrene olumlu enerji yaymaya çalışacağım =)

Kusura bakmayın Sezgin Hanım :)
İyi işler sizinle olsun..

Kusura bakmayın Sezgin Hanım :)
İyi işler sizinle olsun..

sorun değil dedim ya sürekli karşılaştığım bi durum. çözümü buldum hemen fotoğrafımı yükledim en azından burda bu sorunu gidermek için. =)

Fotoğraf göremeyince herkes yanılgıya düşmüş. Baktım hanım bey diyemiyorum en iyisi hitap kullanmamak diyorum :) Tavsiye ederim herkese bu yöntemi.

Evet,burada en doğrusunu environmental friendly yapmış. :)