Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yasal Yükümlülüklerin Belirlenmesi Konsunda

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Batuhan Aşcı tarafından paylaşıldı.

1. Batuhan Aşcı

Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

Öncelikle herkese iyi günler. Bu konuya uygun konu bulamadığım için (Çevre Danışmanlığı ile ilgili bir konu başlığı) buradan açıyorum. Yanlış yere açmış olabilirim.
    Henüz 2 aydır çevre danışmanlığı yapıyorum, yani yeniyim. Çevre danışmanlığını yaptığım bir tesisi bana "Yasal yükümlülüklerimiz nelerdir?" şeklinde bir soru yöneltti. İlk bakışta kolay gibi gelmişti:) İç tetkik yapar gibi yaparım diye düşündüm fakat iç tetkik formatı üzerinden fazla ilerleyemedim. Belli bir noktaya geldiğimde tıkandım ve hem firma için hemde benim için biraz karılık bir hal aldı.
    İçimizde böyle bir taleple karşılaşan arkadaşımız var mı? Varsa bana yardımcı olursa çok sevinirim. İlginize teşekkür ederim.

2. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Kendiniz için bir format oluşturup tesislerinizin hangi yönetmeliğin hangi maddesinden sorumlu olduğunu, mevcut durumunun ne olduğu ve hangi sıklıkta kontrol/takip edilmesi gerektiğine dair bir doküman oluşturabilirsiniz. Sonrasında tesislerinizi kontrol etmek için de size kolaylık sağlayacaktır.

3. Batuhan Aşcı

Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

Bende öyle düşünüyorum yalnız o formatı nasıl oluşturacağım konusunda sıkıntı yaşıyorum. Fikriniz için teşekkür ederim.

4. Yusuf Dulda

Yusuf Dulda CMNet Üyesi

Sanırım işinizi görür ;)

Ekli Dosyalar:

GulSevim bunu beğendi.
  5. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Bana sorarsanız firmanın proseslerinden başlamalısınız, proseslerde neler kullanılıyor atık olarak neler çıkıyor. İşin özü budur. Örneğin ana hatları ile belirtmek gerekirse, zımba teli yapan bir tesiste haddelemeden kaynaklanan emisyonlar olabilir bu sanayiden kaynaklı hava kirliliğinin kontrolü yönetmeliğine sizi yönlendirir oradan yasal yükümlülükleri çıkartabilirsiniz. Aynı işletmede curuf atıklarıda çıkıyordur bu atıklarda sizi atığın içeriğine göre tehlikeli atıkların kontrolü ya da katı atıkların kontrolü yönetmeliğine yönlendirir. Siz de yine bu yönetmelikleri inceleyerek firmanın yasal sorumluluklarını çıkartabilirsiniz. not: sektör ve atıklar tamamen uydurmadır senaryo için yazdım haddeleme prosesleri hakkında bir bilgim yoktur yanlışım olabilir :)

6. jn6zo

jn6zo CMNet Üyesi

Yasal yükümlülükler prosese göre değişiklik göstereceğinden dolayı iç tetkik formatı üzerinden ilerlemek kolay olabilir bence de. Bahsettiğiniz iç tetkik formatı bakanlığın yayınlamış olduğu format* ise, formatta belirtilen yönetmeliklerin her biri için yönetmelik kapsamında olup olmadığınızı belirledikten sonra yönetmelikte bulunduğunuz kapsama göre belirtilen yükümlülükler kısmını dikkate alabilirsiniz.

*http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=sayfaicerikhtml&icId=503&detId=698&ustId=503

7. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

İlk başlarda benim de zorlandığım bir konuydu.. nerden basıl başlamalıyız? ancak bir önceki yorumda belirtildiği gibi iç tetkik formatını hazırlayıp bu format üzerinden hareket edebilirsiniz.Denedim güzelde oldu :)
    Öncelikle firmanızın eksikliklerini görmenizde size yardımcı olacaktır. Daha sonrada önem seviyesine göre işin bir ucundan tutup devamlılığını sağlarsınız.

Yasal Yükümlülüklerin Belirlenmesi Konsunda konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çevresel Gürültü Kaynakları il İlgili Yasal Düzenlemeler

Çevresel Gürültü Kaynakları il İlgili Yasal Düzenlemeler II Gurultu kirliliğinin türk mevzuatındaki yeri Gürültü ile İlgili Mevzuat Gürültü kirliliği ile ilgili konuların doğrudan yer aldığı mevzuatın dışında, diğer sorunların yanı sıra dolaylı olarak gürültü önlemleri, denetimler ve sorumluluklar ile ilgili genel maddeleri kapsayan farklı konumlardaki mevzuat da bulunmaktadır. Bunlardan...
  2. Arıtma çamurlarının araziye uygulanması için getirilen yasal düzenlemeler

Arıtma çamurlarının araziye uygulanması için getirilen yasal düzenlemeler
  3. hegzan tankı yasal gereklilikleri

arkadaslar merhaba fabrikamız sınırları içerisinde hegzan takı bulunmakta yalnız hegzan tankının yerini değiştirmek istiyoruz. şu an için bakım grubunun bize gösterdiği alan fabrika yağ tankının yanındadır. yağ tankının yanına hegzan tankı koymamızın bir sakıncası varmıdır? birde illa bu alanı kullanmamız gerekirse yağ tankı ile hegzan tankı arasında olması gereken yasal uzaklıklarıda...
  4. Yasal Yükümlülükler

Sayın arkadaslar Yasal yükümlülüklerle ilgili tablo olusturmak konusunda yardim edebilir misiniz. 14001 ve 18001 icin boyle bir tablo olusturmak gerekiyormus.. simdiden tesekkur ederim
  5. Yasal mevzuatı izleme

arkadaşlar iso 14001 için güncel yasal şartları izleme tablosu olan varsa bana iletebilirse sevinirim teşekkürler