Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"yd'den havale edildi" ne demek?

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında Sordan X14 tarafından paylaşıldı.

1. Sordan X14

Sordan X14 CMNet Üyesi

danıştayda açılan davalarda sistemde "YD'den Havale Edildi" şeklinde bir yazı çıkıyor bunun ne anlama geldiğini ya da en azından YD'nin ne anlama geldiğini bilen var mı?

2. putperest

putperest CMNet Üyesi

yd yürütmeyi durdurma demektir

3. Sordan X14

Sordan X14 CMNet Üyesi

Yüksek olasılık gibi görünüyor teşekkürler ama yani "YD'den Havale Edildi" cümlede yerine koyduğumuzda " 'Yürütmeyi Durdurma'den havale edildi? " kulağa pek anlamlı gelmiyor açıkcası hukukçular arasında yürütmeyi durdurma kararı için havale edildi gibi birşey mi, cevap son kararınız mı?

4. putperest

putperest CMNet Üyesi

5. Sordan X14

Sordan X14 CMNet Üyesi

Vov süper teknoloji gerçekten yeni birşey öğrendim :) yalnız şey dicem, ben onu zaten yaptıktan sonra burada yazma ihtiyacı hissettim çünkü o google sonuçlarındaki ilk 10u tek tek inceledim daha sonra bu sitede aynı soruyu yazdım çünkü cevaplar yukarıda açıkladığım gibi anlamlı değil memurlar.net'ten bir örnekle açıklayayım;

soru:YD den havale edildi ne demek hocam
    aynısoruya
    cevap1:büyük ihtimalle yd isteniyor gerekçesiyle meb den savunma istiyor danıştay
    cevap2:bu önceden verilen arar kararın tebligatı bence.
    cevap3:Danıştayı aradım,Mebin savunma için 1 ay süresi tebliğden sonra oluyormuş ya yeni tebliğ edildi ya da tebliğ edilmedi henüz diyorlar.
    cevap4:bir şey bildikleri yok ordki memurların..

yürütmeyi durdurma illaki dilekçede isteniyor amaç zaten bu ama bu "YD'den Havale Edildi" cümlesinin tam olarak ne anlama geldiğini açıklamıyor, başka bir site de yine YD'den havale edildi ne demek diye soruluyor cevap ise "YD Savunmadan Sonra" yazar ise idarenin savunması bekleniyor diyor

kendi soruma başka hiçbir sitede olmayan cevremuhendisleri.net'e özel cevabı yapıştırayım ancak yine hukukçu olmadığımdan teyit edemiyorum:
    Anladığım kadarıyla süreç 5 aşamadan oluşuyor: (yürütmeyi durdurma talepli idare mahkemesi dosya aşamaları)
    1 Yeni Açılan Dava Dosyası
    2 Harç/Masrafların tam yatırılması ve kontrolü aşaması
    3 İlk İnceleme İçin Hakime Havale Aşaması
    4 YD'den Havale (Hakimine Gönderilme) Aşaması (Herhangi bir karar yok, sadece dosyanın YD istemli olduğu anlaşılmışmış)
    5 Tekemmül ederek Hakimine Havale Aşaması (15 gün içinde YD kararı verilebilir)
    Sonuç:
    YD, evet Yürütmeyi Durdurma demekmiş, ancak "YD'den Havale Edildi" demek ise Yürütmeyi Durdurma istemli olduğuna karar verilen dosya ilgili Hakimine gönderilmiş ancak olumlu olumsuz bi gelişme yok demekmiş

bugün (03.03.2014)danıştay bilgi işlem sisteminden; sonunda bu "YD'den Havale"nin açıklaması gelmiş, bu açıklamayı buraya internet arama sonuçlarında hukuk siteleri ile birlikte hatta ilk üçte dörtte cevremuhendisleri.net de çıktığı için yazıyorum, o sitelerde de net bir cevap olmadığı için bu siteye bakabilirler;
    YD'den Havale Edildi --> ( Dosyanız yürütmenin durdurulması isteminin incelenmesi için Tetkik Hâkimine verilmiştir. İnceleme tamamlandıktan sonra heyet tarafından istem hakkında karar verilecektir. )

"yd'den havale edildi" ne demek? konusuna benzer içeriklerimiz
  1. 107 su markasi teşhir edildi

[COLOR=#104774]Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından hazırlanan "Ambalajlı Su Raporu"na göre 107 su markası, ulusal ya da uluslararası standartlardan bir veya birkaçına uygun değil. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, yaptığı yazılı açıklamada, "Ambalajlı Su Raporu"nun hazırlıklarına bir yıl önce başladıklarını, önce tüm markaları analiz etmek...
  2. Anne demek !!!

-Yenilen her lokmadan sonra alkış kıyamet koparan,şenlik havasına bürünendir. -Çıkan her pirinç tanesi diş için tüm hısım akrabaya telefon açandır. -Tüm hafta hayalini kurduğu pazar kahvaltısına oturup asla yiyemeden kalkandır. -Sabaha kadar kırk sefer uyanarak,sabah kalkıp zombi gibi işe gitmektir. -İşten eve geç gelmenin vicdan azabıyla bebeklerinin yanına kıvrılıp saatlerce koklayandır....
  3. 3. köprü imar plani iptal edildi!

ÇED Yönetmeliği Geçici 3. Madde kapsamında DPT‘nin (Kalkınma Bakanlığı) yatırım programında yer aldığı belirtilerek 3. Köprü ÇED‘den muaf tutulmuştur. Yönetmeliğin bu maddesi Odamız tarafından dava edilmiş ve tüm ÇED muafiyetlerinin ortadan kaldırılması Danıştay‘ın kararları ile sağlanmıştır. 1 Nisan 2013 de tarafımıza ulaşan kararın hemen ardından, kararın mürekkebi kurumadan 5 Nisan 2013‘de,...
  4. Çevre görevlisi değil , çevre mühendisiyiz demek için geç kalmadınızmı ?

nedir kardeşim bu isyanlar iş işten geçtikten sonra ya, zamanında forumdan bu konu yüzünden tartişmalarımız olmuştu çünkü genel itibariyle herkez kabullenmişti ( sınavsız belge verilince çevre mühendislerine) bu çevre görevlisi muhabbetini, hazır iş olanağı hemen bir firma kurar kendi işimizin patronu oluruz diye düşünenler şimdi hüsrana uğradılar ve isyanlardalar. zamanındada bu konu...