Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yedi Kıtada Eylem

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  En büyük çevre hareketlerinden biri olan, tüm dünyada aynı gün ve saatlerde 60 dakika boyunca ışıkların söndürüldüğü Dünya Saati Kampanyası’na bu yıl Türkiye’den rekor düzeyde katılım gerçekleşti.

  WWF Türkiye'den bu konuda şu açıklama geldi:

  Avustralya’dan Güney Amerika’ya kadar yüzlerce ülkenin destek verdiği “Dünya Saati”; 2007 yılında Avustralya’da iki milyondan fazla kişinin ve 2.000 işyerinin 31 Mart 2007 tarihinde iklim değişikliğiyle mücadele için ışıklarını bir saatliğine kapatmasıyla başladı. Üç yıl gibi kısa bir süre içinde 2010 yılında, 128 ülkenin insanlarının, şirketlerinin ve yönetimlerinin daha sürdürülebilir bir gelecek için bir araya gelmesiyle, Dünya Saati tarihin en büyük çevre hareketine dönüştü.

  WWF’in bu yıl beşincisini gerçekleştirdiği, tüm dünyada 128 ülkede, 4.000’den fazla şehirde, milyonlarca insanın gezegene bağlılığını göstermek için harekete geçtiği kampanyaya Türkiye’den onbinlerce kişi ve 250’nin üzerinde kurum destek verdi. Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan Boğaziçi Köprüsü ve Ankara Opera Binası ışıklarını kapatarak, Dünya Saati 2011’in sembolleri arasında yer aldı. Yüksek katılım oranıyla Kırklareli, İstanbul ve Eskişehir kampanya kapsamında Türkiye’de öne çıkan şehirler oldu.


  Aralarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un da yer aldığı yüzlerce liderin ve ünlü kişinin katılım çağrısında bulunduğu Dünya Saati 2011 kampanyası gezegenimiz için büyük bir umut ışığı niteliğinde. 26 Mart Cumartesi günü, dünyanın dört bir yanında sönen ışıklar iklim değişikliği, ekolojik ayak izi, biyolojik çeşitlilik kaybı gibi dünyamızın karşı karşıya kaldığı tüm tehditlere karşı dünya çapında çözümler yaratmak için ilham verici bir görsel etki yarattı.

  26 Mart Cumartesi akşamı Boğaziçi Köprüsü’nün ışıkları kapanırken konuşma yapan WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak “Bu yıla kadar iklim değişikliğine dikkat çekmek için kapatılan ışıklar, 2011’de farklı bir noktaya parmak bastı: Gezegenimizdeki yaşamın sürekliliği için bir saatin ötesinde neler yapabilirsiniz? Artık bu soruyu sık sık kendimize sormanın zamanı geldi. Doğal kaynaklar üzerinde yarattığımız baskı, bir başka deyişle Ekolojik Ayak İzi’miz, gezegenimizin biyolojik kapasitesinin yüzde 50 üzerinde. Hepimiz “ekolojik borçlu”yuz. Bu şekilde yaşamaya ve tüketmeye devam edersek, 2030 yılında iki, 2050 yılında ise 2,8 gezegene ihtiyacımız olacak. Gezegenimiz, giderek, hepimizin üzerinde yaşam bulduğu ve nefes aldığı “küresel ev”imiz olmaktan çıkıyor, üzerindeki yaşam güçleşiyor. Bu yüzden gezegenin sunduğu olanaklar çerçevesinde yaşamalı, tek dünyanın sınırlarına saygı göstermeli, bu sınırları fazla zorlamamalıyız,” dedi.

  Dünya Saati kampanyası kapsamında ışıkları 60 dakikalığına kapatmanın yalnızca bir başlangıç olduğuna değinen Tolga Baştak, “Yaşam şeklimizdeki küçük değişimlerle kaynaklarımızı daha verimli kullanarak dünyamız üzerindeki baskıyı azaltmak elimizde. Her birimizin kendi hayatında gerçekleştirdiği bu hareketlerin toplamı çevresel sorunlara çözüm olacaktır. Üzerinde yaşamın sürdüğü, sağlıklı bir gezegen için uluslararası kurumlardan hükümetlere, bireylerden şirketlere kadar bütün kesimler, hep birlikte hareket etmeli,” dedi.
   
Yedi Kıtada Eylem konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Sualtında eylem

  Sualtında eylem Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'nın ev sahibi Meksika'nın Cancun kenti, çevreci grupların buluşma noktası haline geldi.. Eylem üstüne eylem yapılıyor... Son eylem su altındaydı.... Meksika'nın Cancun kenti sıradışı bir eyleme ev sahipliği yaptı.. Genç dalgıçlar, küresel ısınma sonucu yükselen deniz seviyesine dikkat çekmek amacıyla karayip denizinde buluştu.....
 2. Gürültü Eylem Planlaması

  Gürültü Eylem Planlaması'na yönelik faydalı bilgiler
 3. Seven / yedi

  Yedi (Orijinal adı Seven), senaryosu Andrew Kevin Walker tarafından yazılmış olan, Hıristiyanlık'ın 7 ölümcül günahını işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve onun peşindeki iki polis dedektifinin çabalarını konu alan, Hollywood yapımı bir gerilim filmidir. Sürekli yağmur yağan bir şehir, küf rengi tonlar, karanlık mekanlarda çekilen sahneleri ile sinema klasikleri...
 4. Yürürlükte Sağlık kuralları bakımından günde azami yedi buçuk saat veya daha az çalışılması gereken işl.hak.yön

  SAĞLIK KURALLARI BAKIMINDAN GÜNDE AZAMİ YEDİ BUÇUK SAAT VEYA DAHA AZ ÇALIŞILMASI GEREKEN İŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 16.07.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28709 Amaç: Bu Yönetmeliğin amacı, Yönetmelikte belirtilen işlerde, çalışanların sağlık kuralları bakımından, çalışabilecekleri azami çalışma sürelerini düzenlemektir. Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi
 5. ‘yedi renkli göl’ sos veriyor

  Isparta’da bazı gün ve saatlerde farklı renklerde görüldüğü için ‘Yedi Renkli Göl’ olarak adlandırılan Eğirdir Gölü, çevresindeki tarımsal faaliyetler nedeniyle kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, 2 yıl önce yaptığı çalışmada göl çevresindeki bazı yerleşim birimlerine arıtma sistemi ve ekolojik köyler kurulmasını öngördü. Biyolog...