Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni anayasa'da çevre hakkı maddesinde uzlaşma sağlandı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

 1. Hakan Nizamogullari

  Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

  Anayasa Komisyonu, "Çevre hakkı" başlığında da uzlaştı. Buna göre, herkes çevre hakkına sahip olacak.

  TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, komisyon danışmanlarının iki haftalık çalışmasının ardından, Meclis Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında toplandı. Toplantıda, danışmanların üzerinde anlaştığı 8 madde ele alındı. Komisyon üyelerinin uzlaşmasıyla bu 8 madde de yeni pakete eklendi.

  Anayasa Komisyonunun üzerinde uzlaştığı Çevre Hakkı, insani gelişimi mümkün kılan, sağlıklı, ekosistem açısından dengeli bir çevrede yaşama, çevrenin etkili biçimde korunmasını isteme haklarını da kapsayacak.

  Gelecek kuşaklara yönelik sorumlulukları da gözeterek çevreyi geliştirmek, çevre değerlerini korumak, çevre kirliliğini önlemek, çevre kalitesini yükseltmek ve gıdaların doğallığını sağlamak herkesin ve devletin görevi olacak.

  Devlet doğal hayatı ve hayvanları koruyacak. Hayvanlara yönelik eziyet ve kötü muamele yapılmaması amacıyla gerekli tedbirleri alacak.

  Çevreyi etkileyen büyük çaplı projeler ile hidroelektrik santrallar (HES) gibi yatırımlarda referandum veya plebisit anayasal şart olacak.

  ANAYASA Komisyonu, uzlaşma paketine eklediği maddelerde yeni nesil haklarla ilgili önemli ayrıntılara imza attı. Çevreyi etkileyen büyük çaplı projeler ile hidroelektrik santrallar (HES) gibi yatırımlarda referandum veya plebisit anayasal şart olacak.

  Referandum şartı, madde metnine şu hükümle eklendi: “Çevre hakkının yaptırımlar dahil bütün esasları ile doğayı ve çevreyi olumsuz biçimde etkileyebilecek olan tüm plan ve uygulamalarda halkın karar mekanizmalarına katılma hakkının usul ve esasları kanunla düzenlenir.”

  Hava, Su ve Toprak Ürünlerinin Genetik Bilgileri Kimsenin Malı Olmayacak.

  Yine çevre hakkıyla ilgili maddenin gerekçesine eklenen hükümle yaşam döngüsünün üç elementi hava, su ve toprak ürünlerinin genetik bilgileri kimsenin malı veya ticari ürün olamayacak.

  Çevre Hakkı Maddesinin Gerekçeleri

  Komisyon son olarak yazdığı çevre hakkı maddesinin gerekçesini şöyle oluşturdu: “Su, hava, gen, tohum ve doğanın diğer unsurları gibi diğer doğal varlıklar bütün canlılara aittir, mülkiyete tabi olamaz. Kendileri veya genetik bilgileri patentlenemez. Çevre hakkının etkin biçimde korunmasını isteme hakkı, çevre konusunda bilgilenme, katılma ve başvuru haklarını da kapsar. Devlet kamu ve özel kesimin çevreyi temiz tutacak ve tahrip etmeyecek teknolojileri kullanmasını teşvik eder ve destekler. Doğal, kültürel ve tarihsel ortak zenginlik ve mal varlığı üzerinde bu varlık ve değerlerin özgünlüklerini yitirmelerinde ve başkalarının kültürel amaçlarla yararlanmasına engel olabilecek şekilde mülkiyet hakkı talep edilemez.”
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
Yeni anayasa'da çevre hakkı maddesinde uzlaşma sağlandı konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre Mühendislerine Mesul Müdürlük Hakkı

  21 Mayıs 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Halk Sağlığı Alanında Haşerelere Karşı İlaçlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile çevre mühendislerine de bu alanda mesul müdürlük yapma hakkı verildi. 27Ocak 2005 Tarihinde yayınlanan Yönetmelikte Çevre Sağlığı Bölümü önlisans diplomasına sahip olanlara bu hak tanındığı halde çevre mühendisleri...
 2. Bu da yeşil anayasa önerisi

  [SIZE=16px]Ekolojik Anayasa Girişimi, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda sunum yaptı. [FONT=Verdana]Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bilim insanı, hukukçu, aktivist ve siyasetçiler tarafından oluşturulan Ekolojik Anayasa Girişimi, yeni Anayasa’da olmasını talep ettiği maddeleri bugün TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na sundu. [FONT=Verdana]Ekolojik Anayasa Girişimi temsilcileri komisyona...
 3. Yeni bitirme operasyonu (çevre danişmanlik ve çevre görevlisi)

  Arkadaşlar yeni yayımlanan ve çok mantıksız olan çevre görevlisi ve danışmanlık firmaları hakkındaki yönetmelik hakkında çevre mühendisleri odasına görüş bildirelim
 4. Tat tesisine yeni başlayan çevre mühendsi (çevre görevlisi) sırası ile ne yapmalıdır..

  merhabalar. ben tat firmasında yeni göreve başladım fakat yeni mezun olduğum için ve başka çevre mühendisi çalışmadığı için neler yaoıcagımı bilmiyorum. örneğin: AYLIK FALİYET RAPORU NASIL OLMALI VEBUNU HANGİ SİTEME YÜKLEMELİYİM İÇ TETİK RAPORU NASIL OLMALI BUNUDA NASIL SİSTEME YÜKLEMELİYİM KÜTLE DENGE DİYE TERİMDEN BAHSEDİLİYOR FORUMDA BU NEDİR NASIL YAPABİLİRİM SENEDE KAÇ KERE YAPILMASI...