• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni Çevre İzinleri Yönetmeliği Hk.

Sedat Azizoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
Arkadaşlar Merhaba (Acil olarak yayınladığım için detaylı bilgi daha sonra vereceğim) ;

Çevre İzinleri Yönetmeliği' nde değişiklik oldu, yeni yönetmeliğe göre;

1-) Geçici Faaliyet Belgesi Başvurusunda iki defa üst üste "Red Edildi" başvuru durumu alan kullanıcılar 3 ay süre ile yeniden GFB başvurusu yapamayacaklar,

2-) Geçici Faaliyet Belgesi'ne 12 Eylül 2012 tarihinden sonra başvuru yapan kullanıcılar GFB yenilemesi yada iptali nedeni ile bakanlık ilgili hesabına ödeme yapıp, bu ödemeyi GFB de 9.Gereken Belgeler aşamasında bulunan "Belge İptal Nedeni İle Yenileme Dekontu" başlığı altında bu dekontu sisteme yüklemesinin yapılması gerekmektedir.

NOT: 12 Eylül 2012 tarihinden önce başvuru yapan kullanıcılar için süreç aynı şekilde devam etmektedir. Detaylı bilgi için bağlı bulunduğunuz Çevre İl Müdürlüğü yetkililerinden görüş alabilirsiniz.

Yönetmelikteki değişiklik 14.09.2012 tarihinde oldu arkadaşlar..ben de bi tesisimin izin başvuru süresini kaçırdım saolsun müdürlük valilik tespit raporuna 1 ayda cvp verip evrakta 10 günde geldiği için..neyseki 6 ay başvuramama gibi bir durum ortadan kalktı...2 gfb reddiyle alakalı durum ise can sıkıcı..ilk reddedilen başvuruda belirtilen eksikleri gideriyoruz 2. başvuruda başka bir şey buluyolar, onuda tamamlıyoruz 3. de başka...yani bi kerede tüm eksikleri söyleseler de bizde tekrar tekrar başvurmaktan kurtulsak...ya da bazı müdürlüklerin yaptığı gibi eksik evrak bildirimi yapsalar ya da çok küçük kelime hatalarına kabahat bulmasalar :/ umarım bundan sonraki başvurularımızda son değişikliği de göz önünde bulundurarak daha anlayışlı davranırlar...

@Sedat Azizoğlu
Sedat bey, Başvuru formundan sonra ileriyi göremiyorum çünkü başvuru formu bölümünde girdiğim bilgileri kaydedemiyor, o kısma kadar hiç belge yüklemedim.

yeni değişikliğe göre izin başvuru süresi dolan tesisim için tekrar gfb müracaatı yapacağım ancak bunun için sistemde gfb nin reddedilmiş olması mı gerekiyor..bir de tekrar başvurudaki ücret 650 değil sanırım daha fazla bilgisi olan var mı?

@Temel Atik
Madde 8.
(4) (Değişik:RG-14/9/2012-28411) Geçici faaliyet belgesi iptal edilen veya geçici faaliyet belgesinin süresi içerisinde çevre izni veya çevre izin ve lisansını alamayan işletmeler; bir defaya mahsus olmak üzere, başvuruda bulunulan her bir çevre izin ve/veya lisans konusu için 16 ncı madde uyarınca belirlenen belge bedeli kadar ödeme yaparak tekrar müracaatta bulunur.

lisans bedeliniz+gfb bedeliniz kadar ödeme yapmanız gerekecek yan, müdürlükler bu şekilde istiyor..bakanlıkta bana böyle yapıldığı söylemişti. Örneğin emisyon izni alacaksınız; emisyon izin bedeli 1500+ gfb bedeli 650 tabi yeni yılda fiyatlarda revize edildi :/

@Özlem Oğuzeş

Öncelikle izin/lisans bedelini yatırıyorsunuz. Daha sonra tekrar GFB başvurusu yapıyorsunuz. GFB kabul edilirse GFB ücretini yatırıyorsunuz. Yani direk kabul etmiyorlar GFB'yi.

arkadaşlar ben bakanlıkla görüşmüştüm bu konuyu ve bana birlikte yatırmam gerektiğini söylediler. ama bence bu durumu müdürlüğünüzle de görüşün derim sonuçta onaylayacak olanlar onlar..yani üstü kapalı ne kadar yatırmamız gerekir diye sorun bence ;) tekrar başvuru aşamasında sistem şu şekilde işliyor; belgeleri tek tek yüklüyoruz daha önce yaptığımız gibi ve son belge olarak sisteme dekontun yüklenmesi gerekiyor. yani daha önceki gibi önce belgeler kabul edilirse dekont değil. zaten daha önceden kabul edilmiş olan şeyleri tekrar yüklüyosunuz reddedilme durumu az ve dekontta bu aşamada yüklendikten sonra başvuru yapabiliyorsunuz. dekontu daha sonra yüklemek gibi şey söz konusu değil sistemde en azından ben başvuru yaptığımda öyleydi sonradan revize edildiyse bilemiyorum.

@Özlem Oğuzeş
Ben yaptığım işlemi anlatayım isterseniz ;)
Benim tesisim lisans tesisiydi bu nedenle direk bakanlıkla iletişime geçtim ve Cihan beye sordum.
Cihan bey bana başvuru yapacağım izin ve lisans bedellerini yatırmamı söyledi. ( lisans olduğu için ben izin+lisans 8000 tl yatırdım :mad:)
Daha sonra sisteme GFB evraklarını yükledim ve red yedim :D
Ufak bir eksiklik vardı onu giderip tekrar GFB başvurusu yaptım ve onaylandı. Daha sonra sistem benden GFB dekontunu istedi bende tekrar GFB bedelini ( 1250 tl) yatırdım ve belgeyi aldım :confused: