• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni iş yerinize adapte olmanın 7 yolu

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
slide.jpg
Yeni bir işe başlamak oldukça zor alınan bir karardır. Hele bir de hiç kimseyi tanımıyorsanız işiniz çok daha zor olabilir. Ancak eğer doğru adımları atabilirseniz, kolayca bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Diyelim ki şu ya da bu sebepten işinizden ayrıldınız ve yani bir yerde çalışmaya başlayacaksınız. Ama yeni başlayacağınız yerde kimseyi tanımıyorsunuz, yöneticiniz iyi biri gibi görünüyordu ama işler gerçeğe döküldüğünde nasıl biri haline gelecek? Masanız nerede olacak? Peki, çalışanlar nasıl insanlar? Ofiste rekabet var mı ya da ayak oyunları dönüyor mu? Bu sorular genellikle yeni bir ofise ilk adımı atmadan birçok insanın aklından geçer. Aklınızdaki tüm soruların cevabını bulup, işleri rayına oturttuğunuz ana kadar geçen süreye de adaptasyon süreci denir. Ancak bu dönemi sorun haline getirmez ve sizin için hazırladığımız önerileri değerlendirirseniz, belki de yeni işinize adapte olma sürecinizi çok daha kolay atlatabilirsiniz. İşte, Womenist.net'ten size 7 basit öneri!

Takımın bir parçası olun

Gülümseyin! çünkü sizin cana yakın, kolaylıkla iletişim kurabilen birisiniz! Tanışabildiğiniz kadar çok insanlar tanışın. Mesai arkadaşlarınızın isimlerini ve neden sorumlu olduklarını mümkün olan en kısa sürede öğrenmeye çalışın. Böylece karşınıza takıma dahil olmak istediğinizin sinyallerini vermiş olacaksınız. Hem bir düşünün, somurtup oturan birini, hele ki stresli iş dünyasında kim yanında ister ki?!

Soru sorun

İşle ilgili ya da farklı bir konuda kafanıza takılan herhangi bir şey olduğunda mesai arkadaşlarınıza ya da süpervizörünüze danışın. Bilmediğiniz şeylerin öğrenmenin en kısa ve sağlam yolu sormaktır ancak sorduğunuz sorunun cevabını dikkatlice dinleyin. Sürekli aynı soruları sormanız pek de hoş bir intiba bırakmayabilir.

Not alın

Masanızda mutlaka bir not defteri tutun ve ihtiyacınız olabilecek önemli numaraları, kişileri ya da görevleri mutlaka yazın. Hatta bu iş için post-it de kullanabilirsiniz.

Eğitimleri ve toplantıları değerlendirin

Eğitimler ve toplantılar mesai arkadaşlarınız hakkında fikir sahibi olabilmenizi sağlayacak en önemli buluşmalar. Ayrıca işleyişin nasıl olduğunu da bir araya geldiğiniz bu gibi zamanlarda öğrenebilirsiniz.

Masa düzeniniz

Fazla abartıya kaçmadan, masanızı kişiliğiniz yansıtacak şekilde düzenleyin. özel eşyalarınız, resimler, kalemlikler Orası en çok vakit geçireceğiniz yer unutmayın. Kendinizi rahat hissetmeniz, adaptasyon sürecinizi de hızlandıracaktır. Ancak dağınık olmamaya özen gösterin.

Ofisi inceleyin

Nerde ne var? Fotokopi nerde çekiliyor? Kafeterya, tuvalet, yangın çıkışı nerde? Bunları mutlaka öğrenin. Mesai arkadaşlarınız bu konuda size yardımcı olacaktır.

Rahat olun

Elbette işe yeni başladığınızda üzerinizde hafif bir gerginlik olacaktır. Ama bu içinize kapanmanızı gerektirmez. öğle molalarında biraz dışarı çıkın, rahatlamaya çalışın böylece ofise tazelenmiş bir enerjiyle dönecek ve kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Kaynak : Womenist.net 15.08.2012 17:00 [3867882]

YEni işe başladığınızda bana göre en önemli şey çalıştığınız iş yerinizdeki her insanla tanışın ve isimlerini unutmayın. Bilgi saklayan insan mutlaka vardır, onun için çalıştığınız yer fabrika ise ilgili birimdeki ustaya sorun en küçük ayrıntıyı bilirler. Sakın işten korkmayın yeni mezun olsanız bile korkmayın kendinize güvenin ve karalı olun.

ben danışmanlık bürosundayım bayarogulları iş güzel hareketli iş ama ben şuan sabit oturdugum için sıkılıyorum kendimde hareketli biriyim bu yüzden çalışmamaktan yoruluyorum.

Bende danışmanlık işi yapıyorum her hafta bir hastanedeyim anlayacağın çevre illerde geziniyorum genelde bence bayağı hareketli bir iş ve bayağıda yorucu doğrusu ama bence de işe ilk giren arkadaşlar biraz cingöz olması lazım herşeyi kapması lazım yoksa geç öğrenir buda onun aleyhine olur.

bende yapacağım inşallah herşeyi kapmaktan kastınız nedir biraz açarmısınız mesala neler ağırlık veriyim ne yapıyım şuan bomboş oturuyorum ofiste ( işin esası benım işverenim iş guvenliği uzmanı a sınıfı özelde saglam karıyerı var benden başka yeni mezun bir arkadaşımda var ikimizde oturuyoz danışmanlık işine yöneldi şirket benimde bu konuda kendimi biraz olsun göstermem lazım)

dostum kendini göstermek istiyosan yönetmelikleri iyi bilmen lazım ayrıca danışmanlığını yaptığınız firmaları en az maliyetle yönetmeliğe uygun hale getirebilirsen parlarsın...çaktın.

Danışmanlık işinde bende 1 yıl çalıştım. Çaylak Senin şirket danışmanlık işinde yeni ozamn firmalarla danışmanlık konusunda anlaştığında hareketlilik başlayacaktır. Danışmanlıkta çok para yoktur, ama öğreneceğin çok şey vardır. sana katacağı bilgiler ilerde sana çok şey katacaktır.

@bayarogullari
danışmanlıkta para yoktur lafına kesinlikle katılmıyorum aksine bayağı para vardır. yani aslında aktif çalışırsan bayağı para vardır..

yönetmelik ögrenmekte ağır iş yani hele mühendislik eğitiminin ardından sözel olduğu için hiç gitmiyo diyebilirim ama elimden geldiğince okumaya çalışıyorum

dostum valla öğrenmek için değişik yollar var netten mesela elinizde bir taş ocağımı var onunla ilgili slayt bulabilirsen genelde resimler felan oluyo ya biraz daha akılda kalıyo öyle çaış daha iyi öğrenirsin.

danışmanlıkta para yoktur lafına kesinlikle katılmıyorum aksine bayağı para vardır. yani aslında aktif çalışırsan bayağı para vardır..
Abdurrahim ALDEMİR
Çevre mühendisi

Danışmanlıkta para yoktur derken yanlış anladınız beni, Danışmanlık firmasında çalışırken fazla para vermiyorlar dedim. Danışmanlık firmasında şuanda çalışan arkadaşlarım var hepsinede çok düşük maaş veriyorlar.

doğru söylüyorsunuz o konuda haklısınız gerçekten asgari ücretle başladı ben bir kaç arkadaşım ben onlardan biraz daha şanslıydım herhalde gerçi hala düşük alıyorum bir sene sonra artık inş..güzel bir para almaya başlayacağım...

aynen orası öyle şuan benim gibi iş kabul edenlerde vardır eminim öğrenciyken elime daha çok para geçen aylar oldu öle bir yere düşürdüler yanii ücretleri, başlangıçta olsa insanı şevklendirecek teşvik edecek ücretler verilmeli bence

Fabikada çalışmak en iyisi:) hem işiniz belli hem çalışma saatiniz. Ama danışmanlık firmasında çalışıyorsanız hem ÇED, hem danışmanlık, varsa Laboratuvar hizmetleri, gürültü çöken toz ölçüm ve raporlaması vs... daha sayamadığım bir çok konuyu hem bilmek zorundasın hemde mesain belli değil. Sen onca işle uğraşarak para kazandırıyorsun firmaya ama sana verilen az bir para hiç adil değil...

aynen katılıyorum sana fakat firmadan firmaya değişiyor ayrıca danışmanlık işini yapan ondan sonra her işi yapabilir çünkü herşeyi öğreniyorsun..buda olumlu bir yön bence..

Benim aklımda daha ilginç bir soru var:

Bizi işe almak isteyen bizden fark yaratmamızı, öne çıkmamızı isteyen patronlar neden kendilerini öne çıkaran, fark yaratan ilan vermezler de, yazım yanlışı ve mantık hatası dolu ilanları verirler?

eğer patronun senden onları öne çıkarmanı ileriye taşımanı istiyorsa demek ki onlar kapasitelerinin götüreceği en üst seviyederler ileri gitmek için daha iyi beyinlere ihtiyaçları vardır demektir ilan konusuna gelince yazdığımı dikkatli okursan onuda anlarsın teşekkür ederim.