• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun mühendis maaşı

Tuğba Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
..
Merhabalar
Ben bu yıl mezun oldum ve yeni işe girdim maaş olarak 1.100 tl veriyorlar.Yeni mezun ve yeni işe giren bir kişi için bu miktar normal mi sizce?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler..

Tuğba hanım merhaba,

Bu konuyla ilgili sitemizde oldukça fazla yazı var göz atmanızı öneririm. Sorduğunuz soru o kadar çok şeye bağlı ki kimse kesin bir cevap veremez. Tamam yeni mezunsunuz ama bilgi düzeyiniz nasıl. Bilgisayar biliyor musunuz? Yabancı diliniz var mı? Duruma göre teknik çizim programları kullanabiliyor musunuz? kendinizi doğru bir şekilde ifade edebiliyor musunuz? Kısa sürede tek başınıza iş bitirebiliyor musunuz?

Bu sorularda işvereni ikna ederseniz yada etmişseniz maaşınız doğru orantılı artacaktır. Tabi girdiğiniz firmanın maddi gücü de önemli. bunların hepsi olsa bile size yüksek ücretler ödeyemeyebilirler.

Bence şuan maaşınız kötünün iyisi. İnan bana burada bende dahil olmak üzere yeni mezun olduğumuzda asgari ücretlerin altında çok iş görmüş ve belki mecburiyetten çalışmış olan meslektaşlarımız mevcut...

Fatih Bey çok güzel yazmış. Fatih beyin yazdığı özelliklere sahipseniz bu ücret size az. Ama ben ilk mezun olduğumda sıfırdım bu maaşın biraz üstüne başladım. Kısa sürede kendimi ispatladım açıklarımı kapattım şimdi durum fena değil. Emek sömürücüleri çok ama İşinizi en iyi şekilde yaparsanız kimse sizi kaybetmek istemez.

Kimileri doğru şirkete düşer , aklına kesinlikle para mevzusunu takmadan çalışır ve şirkete katma değeri o kadar fazla olur,
Ama maalesef bizim ülkemizde ağzınla kuş dahi tutsan okumuş kesime bakış açısı lüzumsuz istihdamdan öteye geçmez,
Ya paşa torunu , yada bürokrat yakınıdır bu işin başını tutan,
İstisnai durumların dışında bu aynen böyledir,
Paylaşan toplumlardaki kalkınma düzeyi o yüzden farklıdır ve ileri seviyededir,
İlanlara bakın aynen şöyle;
yabancı dil,
ikinci yabancı dil de şu olmalı veya olsun,
askerlik hizmetini tamamlamış,
uzun yol seyahati yapabilecek, veya engeli olmayan,
en az istenen alanda 5 yıl tecrübeli olacak,
27 yaşından gün almamış olacak,
vs, vs,............
be vicdansızlar bu insan anne karnında ilk okulu,
emeklerken liseyi,
çocukluğunda lise üniversiteyi bitirecek,
yaz tatillerinde askerlik hizmetini yapacak,
kalan zamanlarında ise 5 yıllık mesleki tecrübeyi edinecek ve asgari ücret gibi komik bir rakama ırgat olacak,
oh ne güzel kaymaklı ekmek kadayıfı,
Allah gözünüzü doyursun,
Bu gece kıyamet kopsa bu kadar malı , mülkü, parayı nereye götüreceksiniz,
hesabını veremeyeceğiniz servetiniz var hala üç kuruş maaşın hesabını yapıyorsunuz,
bırakın gecesini gündüzüne katarak okumuş gençliğin hayallerine gölge etmeyin bari ,
Kazasız günler,