• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun olup iş bulmak

Esin Çolak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
yeni mezun olup iş bulup tanıdığın olmadan iş bulmak imkansız sanırım :) ümitsizliğe kapılmadan edemıyorum :) çok az iş ilanı var piyasanın canlanacağı , iş ilanlarının artacağı bir dönem var mıdır acaba ? İstanbul için konuşuyorum:)

Arkadaşlar CV nizi lütfen kendiniz hazırlayın ve word de hazırlıyorsunuz pdf olarak kaydedin, word şekliyle yollamayın.Resminiz sosyal paylaşım sitelerindeki fotoğrafınız değil mümkünse vesikalık çektirilmiş olsun.Ben olsam en başta bunlara bakarım ;)

Öncelikle belirteyim Çevre Mühendisliği yapmıyorum fakat nacizane görüşüm,

linkedin.com sitesine üye değilseniz üye olun. Sizden istediği bilgileri doldurun. Tecrübeli ve tecrübesiz olmanız mühim değil. Çünkü tecrübesiz insanın yapacağı işler farklıdır, tecrübeli insanın yapacağı işler farklıdır.
Daha sonra hangi firmalarla çalışabilirsiniz onu araştırın. Mutlaka her firma ve her iş size uygun değildir. Eğer çalışmak istediğiniz yer varsa oranın şartları neler, onu öğrenin ve eksikleriniz varsa kapatın. linkedin hesabınızı işletmelerle paylaşın. Son olarak da randevu alın ve ofislerine gidin yüz yüze görüşün. Şartları dinleyin ve katı olmayın, karşılıklı fedakarlık yaparsanız uzlaşmamanız pek olası değil. Hepimiz para için çalışıyoruz fakat işletmeye henüz bir değer katmıyorken çok fazla ön plana parayı koymamanızı tavsiye ederim. İlerleyen aşamalarda eliniz güçlendikçe ve tecrübeniz arttıkça maddi ve sosyal imkanlarınız da artacaktır. Artmıyorsa size daha uygun bir yere transfer olmanın vakti gelmiştir.

Her bulduğunuz işletmeye deli gibi CV göndermeyin. Hiç çalışmayacağınız yerdeki insanların da zamanı değerli onları boşuna meşgul etmeyin.

Size değer veren ve sizin de değer verdiğiniz insanlarla, işletmelerle çalışın.

İş bulmak kolay değil biliyorum fakat şunu unutmayın sizin nasıl işe ihtiyacınız varsa işletmelerin de personele ihtiyacı var.

Bu arada ben işlerimi hep internet üzerinden buldum (: internetin gücünü de küçümsemeyin.

Hayatta başarılar dilerim.

Benden de bi tane tavsiye; çevre görevlisi belgesi alırken ( şu an yeni mezunların yok biliyorum ama) isim ve soyisminizin olduğu anlaşılır ve bundan sonra aktif olarak kullanacağınız mail adresi alıp onu kaydedin sisteme. Bir önceki çalıştığım yerde eleman ararken çevre görevlisi belgesi olanların listesi var bakanlığın sayfasında, oradaki mail adreslerine tek tek mail atılmıştı. Maillerinizi kontrol ettiğinizde de bu tarz iş ilanlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bu aşamalardan yeni geçmiş biri olarak diyorum ki eninde sonunda bir iş bulacaksınız ve işe girdikten sonra bir sürü yerden sizi arayacaklar. kural mıdır nedir anlamadım ama hep öyle oluyor : ) umudunuzu kaybetmeyin ; )

@anakinskywalker
firmamıza yılbaşından sonra çevre mühendisi alacağız, yeni mezun ve yetiştirilmek üzere, birçok cv birikecek ben çalışma arkadaşımın özenli olmasını isterim ve işverenim de eminim ki benle aynı fikirde olacaktır, öne çıkabilecek kişilerin profilini kendimce anlatmaya çalıştım, artık karar sizin :harika:

@Fatih Özcan

Tamam resim konusunda haklısınız, en azından vesikalık ya da onun gibi bir resim olmalı ama döküman türü konusundaki bu tutuculuğunuzu anlayamadım . Ben sadece pdf konusunda konuşuyorum. Size nasıl CV'ler geliyor bilmiyorum ama format pdf değil diye okumuyorsanız çok yazık. Önemli olan format değil, içerik değil mi ? En azından önyargılı bi şekilde okuyorum deseniz yine tamam ama hiç okumuyoum demek nedir?

@anakinskywalker

Mesele format değil mesele anlayış. Direk kariyer.net ten secretcv.com dan cv gönderiyor adaylar. Siz ne kadar kabul etmeseniz de cv nin hazırlanma tarzı dahi kişi hakkında bilgi veriyor. Baştan savma hazırlanan cv leri kim neden okusun? Yada ilgili aday kendine özgü bir cv dahi hazırlamadıysa neden okumalıyız hazır sistem cv leri?