• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni mezun olup iş bulmak

Esin Çolak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
x
yeni mezun olup iş bulup tanıdığın olmadan iş bulmak imkansız sanırım :) ümitsizliğe kapılmadan edemıyorum :) çok az iş ilanı var piyasanın canlanacağı , iş ilanlarının artacağı bir dönem var mıdır acaba ? İstanbul için konuşuyorum:)

@Arif Öztürk
Arif bey, dedikleriniz belki olması gerekenler ama dogru olan bu diyebilir miyiz yani olması gereken ? is bulursunuz her türlü ama nasıl buldugunuz da önemli isin pesinde kosarken de bazı seylerde taviz vermemek gerekir, hersey is degildir bence.

@Arif Öztürk
Kosmadigimizi nerden biliyosunuz iste yani isimiz yok die biz oturup is bekleyelim ayagimiza gelsinmi diyoruz..boyle bilip bilmeden ogut verici konusmalar sahsen kendi adima sinirimi bozmaktan baska biseye yaramiyo lutfen sahsi algilamayin bunu..

2
@Sinem Malkoç

Ben fikrimi söyledim, düşüncem böyle kimsenin işinin peşinden koşup koşmadığını takip etmiyorum açıkçası beni ilgilendirmiyor. Amacım yardımcı olmak.

Isverenleri arayip ne dememiz lazim peki ? Ben acikcasi cv'nizi atmissiniz degerlendiriliyorsunuz cevabindan baska bir cevap verilecegini dusunmuyorum.. Belki de yanlis dusunuyorum o yuzden hala evde oturuyorum.. Bu sitede yazdiginiz tavsiyelerin hepsini onemsiyorum ama bu tarz hassas donemlerde uslup biraz onemli kirici olmamak adina. Yine de tavsiyeleriniz icin tesekkurler

@Esin Çolak

Merhaba,
bence bir arayın. insan kaynakları yada proje müdürü yada ilgili kimse onunla görüşmek istiyorum deyin. yada ben iş başvurusunda bulunacaktım kiminle görüşmeliyim gibi. burada amaç yanında / altında çalışacağınız kişi ile görüşmek, ona ulaşmak olmalı.
firmanın info adresine cv mail atmanın başarı şansı düşük olur.(1-2% gibi) tabi telefon açtığınızda ilk olarak sekreter çıkacak. ilk söyleyeceği şey siz cv nizi infoya atın biz değerlendiririz olacak. işte asıl olay burada başlıyor.
kolay gelsin :)

"- Merhabalar ben şu şu ilanınıza başvurmuştum. Süreç hakkında bilgi alabilir miyim ?. Sizin içinde uygunsa sizlerle yüz yüze görüşmek ve kendimi size daha iyi aktarmak isterim." diyebilirsiniz :)

İş bulamıyorsanız en mantıklısı kendi işinizi kurun bu kadar yakınmanıza da gerek kalmaz mühendis olduğunuzuda anlarsınız o zaman ;)

Asıl yakınmalar böyle bişey bilmeden kendi işini kurmaya yeltenildiğinde oluşacak sorunlara cevap veremediğiniz de olur bence .. Piyasaya girdiğinizde 0 bilginiz olduğunda yutulup gidersiniz.

@Esin Çolak
Bilakis rahatsız olmuyorum.Yıllardır çevre mühendisliğinin geleceğin mesleği olarak sizlere/bizlere tanıtıldığını ve o geleceğin bir türlü gelmediğini, hak ettiği konumda olmadığını sizlerin/bizlerin bunları bilerek 4-5 yılımızı harcadığımızı çok iyi biliyorsunuz.Mezun olunca ne yapacağımızı düşündük.Sadece iş imkanlarının internet ortamından bulunmadığını cv göndererek bitmediğini dile getirmek istemiştim.Ayrıca devir o kadar değişti ki ekmek aslanın ağzından midesine indiğini herkes çok iyi biliyor.Kendinizi çok çaresiz bir şekilde orta da kaldığınızı düşünüyorsunuz.Oysa ki kendi işlerini yapmaya başlayanların hiçbirinin iş konusunda hiçbir fikir sahip olmadığını yanlış-doğru uyuşmasıyla belli bir başarı elde etmişlerdir.Kimse piyasanın için de kaybolacağını düşünmesin herkesin rızkını allah verir.Bilgisayar başında oturarak iş bulunmaz ben onu biliyorum..

@Ahmed Arif Çelik
Arif bey insanlarin cogu mezun oldugu gibi kendi isini yapacak sermayaye sahip degildir diye dusunuyorum benim gibi.. Tavsiyelerinize deger vererek dinledik ama hakkimiza hic bir bilgi sahibi olmadan kendi isinizi kurun diyerek ahkam kesmeniz komik geldi acikcasi.. Dediginiz gibi Allah herkesin kendi rizkini verir ama bilgisayar basinda ama baska yerde .. Iyi aksamlar diliyorum..