Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni yönetmelik hazırlanıyor

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Çevre Görevlisi ve Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğe dair geçtiğimiz sene içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmalar yapılmış, mesleki haklarımızı yok sayan bu çalışmaya karşı TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu hızlı refleks göstermiş ve Ocak 2013 de yayımlanması planlanan taslağın yayımlanmasını engellemişti. Şu sıralar ise Bakanlıkta başka bir çalışmanın olduğunu öğrendik. Çevre Görevlisi ve Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik ile ÇED Yeterliliği düzenleyen mevzuat birleştirilerek "Çevre Mevzuatı Gereğince Alınması Gereken Yeterlik Belgeleri Hakkında Yönetmelik" adında yeni bir yönetmelik için çalışmalar yürütülüyor. Taslağın da taslağı halinde olan taslak yönetmelik içerisinde, çevre görevlileri, danışmanlık firmaları, ÇED firmaları, ÇED sürecinde yetkilendirilen personele dair hükümler bulunuyor. Doğrulayıcı kuruluşların, kirlenmiş saha değerlendirme ve temizleme, risk değerlendirme gibi işleri yapan faaliyetlere dair de ibareler yer alıyor.

Kaynak : genccevremuhendisleri.com

Yeni duyumlar, bilgiler geldikçe konu başlığı altında yayınlamaya devam edeceğiz.

Yeni yönetmelik hazırlanıyor konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yeni yönetmelik hakkında-soru?

Öncelikle iyi günler dilerim. Arkadaşlar ben bir zamandır Mayıs ayındaki İSG uzmanlığı sınavı için kursa yazılmayı düşünüyorum. Ancak kafama takılan birkaç konu var ve sizlerden bilgi rica ediyorum. Geçen gün forumda açılan konulardan birinde; yeni yönetmelikle beraber İSG konusunda artık her mühendisin kendi alanında hizmet vereceğinden bahsedilmişti. Hatta bununla beraber Çevre...
  2. Türkiye enerjide yeni alternatif ‘kaya gazı’ üretimine hazırlanıyor !!!

Petrolün ve doğalgazın tahtını sallayacak yerli enerji: Kaya gazı Bakan Bayraktar: Çevreyi kirletmeden ‘kaya gazı’ üretmek istiyoruz Türkiye, son dönemlerde petrol ve doğalgaza alternatif olarak gösterilen ‘kaya gazı’ üretimine hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevreyi kirletmeden, belirli kriterler çerçevesinde kaya gazı kullanımı konusunda Enerji Bakanlığı ile...
  3. Çmo toplantı tarih ve saatleri (yeni yönetmelik konusunda yapılacak toplantılar)

Merhabalar arkadaşlar.. @Murat Erdem bey'in uyarısı ile ÇMO toplantılantı bilgilerini buraya ekledim.. İyi günler .. ANKARA ŞUBE 26.11.2013 Saat 19:00 ALBA ANKARA HOTEL TOPLANTI SALONU Yüksel Cad. No:19 Kızılay/ANKARA İZMİR ŞUBE 26.11.2013 Saat 19:00 TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Adres: CUMHURİYET BULVARI IŞIK APT KAT. 4 D. 7 ALSANCAK / İZMİR Tel: 0232 464 00 22...
  4. [30/11/2013] ÇMO Yeni Yönetmelik Toplantısı

Arkadaşlar Merhaba, ÇMO İstanbul şubesi yarın saat 15:00 da forum niteliğinde bir toplantı yapıyor. Bu forumun konusu yeni yönetmeliğe karşı eylem planımız. Meslektaşlarımızın bu konuda görüş ve önerileri alınacaktır. Bildiğiniz gibi geçen hafta yeni yönetmelik hakkında dilimizin döndüğünce kendi aramızda tartıştık, şimdi ise ÇMO nun bu süreçte nasıl bir tatkik uygulaması gerektiği masaya...
  5. Yeni yönetmelik ilk kurbanını verdi!

Evet Ocak ayı itibarı ile yeni yönetmeliğin sebep olduğu nedenlerden dolayı işimden oluyorum.. Şu an danışmanlığını yaptığımız 62 tesisimiz var..yeni yönetmeliğin: Madde (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir. maddesi gereği 54...