Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeni yönetmelik ilk kurbanını verdi!

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında OSMAN EROĞLU tarafından paylaşıldı.

1. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Evet Ocak ayı itibarı ile yeni yönetmeliğin sebep olduğu nedenlerden dolayı işimden oluyorum..

Şu an danışmanlığını yaptığımız 62 tesisimiz var..yeni yönetmeliğin:

Madde (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir.

maddesi gereği 54 tesisimizin çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu bitiyor..ben de mecburen işimden oluyorum.

Bu yönetmeliği yayınlayanların hiç birine hakkımı helal etmiyorum..inşallah benim düştüğüm durumdan daha beter olurlar..

2. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Osman Bey böyle saçmalık olmaz çevre görevlisi daha doğrusu şöyle diyeyim çevre mühendisi bulunmak zorunda

3. Tolgay Doğan

Tolgay Doğan CMNet Üyesi

ama diger bir maddede de bu var...

5 inci maddenin 3-7 nci fıkralarında yer alıp Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 ve Ek-2 listesinde yer almayan işletmelerin her biri bir puan olarak değerlendirilir.

4. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

fakat tolgay bey madde 8'de Ek 1 ve Ek 2 listesinde yer almasına rağmen çevre izinlerinden muaf olan tesisler diyor. sizin bahsettiğiniz Ek-1 ve Ek-2 listesinde yer almayan işletmeler. yani liste dışı..

saygılar..

valla olgaç bey saçmalık ama yönetmelik öyle diyor. muaf olan tesisler kendi başının çaresine baksın diyor. yapacak bir şey yok..

5. Emine Erdem

Emine Erdem Genel Yönetici

çevre görevlisi bulundurma zorunluğu olmadığı halde, anlaşma yapılan tesisiler 1 puan olarak değerlendirilecek.

çevre izininden muaf olduğuna dair yazısı olan tesisler anlaşma yapmak istemiyor. Benimde çalışmış olduğum tesislerin çoğu çevre iznine tabi değiller ama bunun yanında bir çok eksiklikleri bulunuyor. örneğin ÇED, tehlikeli atık beyanları- transferleri vb. şekilde sıralayabiliriz. bunları işletmecilere iyi bir şekilde anlatılması gerekiyor. olayın sadece çevre izni ile alakalı olmadığının bilincinde olurlar ise bakış açısı değişiyor ve bizlerde işlerimizi daha rahat yapabiliyoruz.

6. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Sanki çevre izninden muaf olan tesislerde hiçbir atık oluşmuyor. Madde 8'i hangi akla hizmet koydular bu yönetmeliğe ben de anlamış değilim zatenn...

7. Tolgay Doğan

Tolgay Doğan CMNet Üyesi

liste disi tesisler otomatik olarak muaf olmus olmuyorlar mi? ben bu iki maddede tutarsizlik goruyorum.

8. Fatih Özcan

Fatih Özcan Site Kurucusu

Osman bey çok geçmiş olsun, gerçekten üzüntü verici eminim başka yerlerden kısmetiniz çıkacaktır.

Maalesef ilk siz olmuşsunuz fakat son olmayacaksınız :(

9. Nagihan Arat

Nagihan Arat CMNet Üyesi

Elimizden önce MÜHENDİSLİK ünvanımızı aldılar şimdi de işimizi.
    Üzüldüm @osmankaptan55

OSMAN EROĞLU bunu beğendi.
  10. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Çok teşekkür ederim Fatih Bey..İnşallah kendi mesleğimi yapabilirim..bekleme gibi lüksüm yok..En kısa sürede iş bulmam gerekecek..İnşallah ben ilk ve son olurum..

Saygılarımla..

11. gülay

gülay CMNet Üyesi

ilk işinden olan benim ünvanımı kaptırmam :) 29.11.2013
    Bakalım daha kaç kişi aynı kaderi paylaşacak bizimle.

Aybike Sarıçiçek ve Burak Bilen bunu beğendi.
  12. Burak Bilen

Burak Bilen CMNet Üyesi

doğru ben de gördüm :D

13. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

aa gülay nasıl yani noldu???

14. Uğur B.

Uğur B. CMNet Üyesi

En çok gerçekleşmesinden korktuğum olaylardan biriydi. Geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda yönetmelik değişikliğe uğrar, hatalar düzeltilir ve yoluna girer.

15. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

osman bey geçmiş olsun buarada.
    bizimde kapsamdışı tesisleirmiz var ve ne olaack bilmiyorum.. kısmet diyelim artık

OSMAN EROĞLU bunu beğendi.
  16. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Diyorsun da Gülay, Yönetmelik 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek. Daha yürürlüğe girmeden mi çıkardılar işten?

Vicdansızlık bu..Üzüldüm :(

teşekkürler Didem Hanım..Nasip bu kadarmış..Hakkımızda hayırlısı neyse o olur İnşAllah..

17. gülay

gülay CMNet Üyesi

Çevre mühendisleri artık iş güvenliği uzmanı olarak çalışamıyormuş.Kusura bakmayın ama bizim lisans işlerimiz var zaten danışman firmadan 750 tl ye osgb den de 500 tl ye (risk analizi hediyesi) teklif var.siz bizim için masrafsınız hadi güle güle :Daçıklama çok net oldu sustum kaldım.

ne acı ki bu aklı veren bir danışmanlık firması

Pınar Özgen, asmin ve Emre Yıldız bunu beğendi.
  18. Elmas Maden

Elmas Maden CMNet Üyesi

yi
    yine meslektaşın yaniii :SS::S gülaycım üüzldüm adına. bu yönetmeliğin kötü yanlarııı işte ne yapcaksın :( ne yapacağız arkadaşlar????

19. OSMAN EROĞLU

OSMAN EROĞLU CMNet Üyesi

Gülay Hanım bu zihniyete söyleyebileceğim tek şey.. YAZIKLAR OLSUN..

BÜYÜK İŞLETMELER BÜYÜDÜKÇE BÜYÜSÜN...KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER DE EZİLDİKÇE EZİLSİN ANLAYIŞINI BENİMSEYENLERE DE YAZIKLAR OLSUN..

Şeyma Huyut Eyigün, duygud ve gülay bunu beğendi.
  20. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

işte asıl duvarın önünde kurşuna dizilmesi gereken tipler bunlar.

Yeni yönetmelik ilk kurbanını verdi! konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yeni Yıla Yeni İş Arama Stratejileri

Yeni yılda eğer hala iş bulamamışsanız, işte size yeni yıla özel iş arama stratejileri. İş arama uzmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda yeni yılda kaçınmanız gereken hataları ve 2010'da izlemeniz gereken adımları belirledik; 1.TEMEL ADIMLARDAN VAZGEÇMEYİN Eğer hala bir iş başvurusunda bulunmamışsanız özgeçmişinizi ve teyit mektubunuzu (özgeçmişiniz ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için...
  2. Yeni yönetmelik hakkında-soru?

Öncelikle iyi günler dilerim. Arkadaşlar ben bir zamandır Mayıs ayındaki İSG uzmanlığı sınavı için kursa yazılmayı düşünüyorum. Ancak kafama takılan birkaç konu var ve sizlerden bilgi rica ediyorum. Geçen gün forumda açılan konulardan birinde; yeni yönetmelikle beraber İSG konusunda artık her mühendisin kendi alanında hizmet vereceğinden bahsedilmişti. Hatta bununla beraber Çevre...
  3. Yeni yönetmelik hazırlanıyor

Çevre Görevlisi ve Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmeliğe dair geçtiğimiz sene içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çalışmalar yapılmış, mesleki haklarımızı yok sayan bu çalışmaya karşı TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu hızlı refleks göstermiş ve Ocak 2013 de yayımlanması planlanan taslağın yayımlanmasını engellemişti. Şu sıralar ise Bakanlıkta başka bir...
  4. Çmo toplantı tarih ve saatleri (yeni yönetmelik konusunda yapılacak toplantılar)

Merhabalar arkadaşlar.. @Murat Erdem bey'in uyarısı ile ÇMO toplantılantı bilgilerini buraya ekledim.. İyi günler .. ANKARA ŞUBE 26.11.2013 Saat 19:00 ALBA ANKARA HOTEL TOPLANTI SALONU Yüksel Cad. No:19 Kızılay/ANKARA İZMİR ŞUBE 26.11.2013 Saat 19:00 TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Adres: CUMHURİYET BULVARI IŞIK APT KAT. 4 D. 7 ALSANCAK / İZMİR Tel: 0232 464 00 22...
  5. [30/11/2013] ÇMO Yeni Yönetmelik Toplantısı

Arkadaşlar Merhaba, ÇMO İstanbul şubesi yarın saat 15:00 da forum niteliğinde bir toplantı yapıyor. Bu forumun konusu yeni yönetmeliğe karşı eylem planımız. Meslektaşlarımızın bu konuda görüş ve önerileri alınacaktır. Bildiğiniz gibi geçen hafta yeni yönetmelik hakkında dilimizin döndüğünce kendi aramızda tartıştık, şimdi ise ÇMO nun bu süreçte nasıl bir tatkik uygulaması gerektiği masaya...