• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yeni yönetmelik ilk kurbanını verdi!

OSMAN EROĞLU

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Aydınlar İzabe Geri Dönüşüm İnş. Nak.Tic. San.Ltd. Şti
Evet Ocak ayı itibarı ile yeni yönetmeliğin sebep olduğu nedenlerden dolayı işimden oluyorum..

Şu an danışmanlığını yaptığımız 62 tesisimiz var..yeni yönetmeliğin:

Madde (8) ÇKAGİLHY’nin EK-1 ve EK-2 listelerinde yer almasına rağmen yetkili makam tarafından çevre izninden muaf olduğuna ilişkin görüş verilen işletmelerin çevre görevlisi bulundurmaları zorunlu değildir.

maddesi gereği 54 tesisimizin çevre görevlisi bulundurma zorunluluğu bitiyor..ben de mecburen işimden oluyorum.

Bu yönetmeliği yayınlayanların hiç birine hakkımı helal etmiyorum..inşallah benim düştüğüm durumdan daha beter olurlar..

@Gülay Kudret Birdal
zaten niyeti kötü işyeri sahibi her türlü ölçer biçer gerek gördüğünde (yani kâr azaldığında) istediğini işten çıkarır. proje onay yönetmeliğinde de ben işimden olmuştum, tabii o kısıtlı bir çevreye zarar vermişti, proje koordinatörleri falan hariç kime ne faydası dokundu onu da bilmiyorum. ama çevre görevlisi yönetmeliği kadar büyük kitleyi etkilemedi.

birinin gelip " zaten sizin elemanınızın şu şu vasıfları artık yönetmelik gereği işinize yaramıyor" diye eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmesi de iş ahlakından yoksunluk. zaten patron ilk onu düşünür, bırak o düşünsün sen satma bari meslektaşını, o kadar düşme ama işte alçalmalarında bir alt sınır yok insanların. gerçi işyeri sahibi öyle bir bahaneyle kendince yaptığına mazeret bulmuş da olabilir. o da bir ihtimal. kimseye güvenmemek lazım.

İşten çıkarılan ya da çıkmak zorunda bırakılan arkadaşlar için çok üzüldüm. Umarım en yakın zamanda daha iyi işler bulursunuz.
Bu bağlamda bende bir soru sormak istiyorum.
Çevre ve İSG'yi aynı anda yürüten arkadaşlar ne yapıyorlar ya da ne düşünüyorlar
Şahsen bende bu anlamda 1.1.2014 itibariyle işsiz kalabilirim

@CMNet Okuru

Ben işverende suç bulmuyorum.Bu adam çıkarlarını korumak zorunda kaba tabirle babamın oğlu değil ki! İşveren, işimden olmama aracı olan danışman firma mide bulandıracak küçük sinekler.Bu yönetmeliği çıkaran, yazan, onaylayan tuzu kuru kesim manzaranın bu hale geleceğini hiç mi görmedi, aklına getiremedi demek ki işin ehli insanlar değiller görüş mesafeleri dar.Oluşturulan bu sisteme dediğiniz gibi güvenmemek lazım.

@Fatih Özcan
İş ilanlarına hiç baktınız mı, artık isg mühendisi (tercihen makina yada kimya mühendisi) yazmaya başladı.Tercih edilmeyen grup olacağız.Mevcutta işi olan arkadaşlar için birşey diyemem ama iş başvurusu yapacak arkadaşlar zorlanacak gibi sanki.

Çok üzüldüm burada okuduklarıma, geçmiş olsun Gülay Hanım, Osman Bey ve arkasından gelecek her meslektasım.. ama unutmayın ki herkesin rızkı bellidir; rızk Allah'tandır; ahmet mehmet veremez de alamaz da, onlar sadece aracıdır, vesiledir. bu nedenle üzülmeyin sabredin, kimsenin hakkı kimsede kalmaz. ve anlıyorum ki her yeni yönetmelikle iş alanı ve çalışma şartları ters düz olan bir biziz.. çevre muhendislerinin çektikleri artık son bulmalıdır... bu konuda hep birlikte çalışmalıyız.. her türlü ortamda bu konu dile getirilmeli.. bugun size olan hepimizin başına gelmiş sayılır. Allah yardımcımız olsun.

şu an o kadar üzgünüm ki
yönetmeliği okurken canım bi hayli sıkılmıştı ama şimdi bunları okuyunca içimden bi parça koptu sanki, böyle saçma tutarsız bi yönetmelik olmaz, olmamalı.
ama her şeyi geçtim, kendi meslektaşlarımız bari bu kadar nankör olmasalardı
işini kaybeden kaybetme riski olan arkadaşlar, biliyorum söylemesi kolay ama n'olur moralinizi yüksek tutmaya çalışın, dualarımız sizlerle
inş çok daha iyi yerlerde iş bulursunuz

@Ayşegül Öner Albayrak

Ayşegül Hanım temennileriniz için çok sağolun.. HEPİMİZ ÇOK ÜZGÜNÜZ.. HAYIRLISI OLSUN..NE DİYELİM..

@Yasemin Aslantürk

Teşekkürler Yasemin.. İnşAllah dediğin gibi daha iyi bir iş bulurum..ama işim çok iyiydi yaa..patronlarım da çok iyi insanlar..mecbur kalmasalar çıkarmayacaklar ama durum ortada.. yapacak bir şey yok..

Geçmiş olsun Osman Bey, gerçekten çok tatsız bir durum söz konusu.Yeni yönetmeliğin en can sıkıcı yönü bu.
Umarım en kısa sürede güzel bir iş bulursunuz.
Keşke işsiz kalacak olan Çevre Mühendisleri için bir alternatif düşünülseydi.
En azından onları koruyabilecek bir madde olsaydı.
Tabii bunu beklemek bile saçma aslında...
Tekrardan çok çok geçmiş olsun, her işte bir hayır vardır diye düşünüyorum.
Kısa sürede daha iyi bir iş bulabileceğinize inanıyorum.

@CMNet Okuru

Ayşegül Hanım çok sağolun..Sizin gibi meslektaşlarımın desteğini almak çok güzel..