Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeniden hayat "Cam yeniden cam" adlı proje

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

1. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

"Cam yeniden cam" adlı proje ile ilköğretim çağındaki öğrencilere ambalaj olarak camın tercih edilme sebepleri ve geri dönüşümün önemi anlatacak.

Anadolu Cam, ÇEVKO ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde yapılan proje ile 2012 yılı sonuna kadar toplam 57.000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Gelecek nesillere çevre bilincinin ve cam geri dönüşümünün aktarılması, camın hem çevre hem de sağlık açısından doğru ambalaj olduğunun anlatılması adına hayata geçirilen projeyle ilk etapta 3.600 öğrenciye ulaşıldı. Maltepe ve Zeytinburnu ilçelerine toplam 400 adet cam kumbarası yerleştirildi.

Cam ambalaj atığı toplamada Avrupa'nın çok gerisinde olduğumuzu söyleyen Şişecam Cam Ambalaj Grup Başkanı Ekrem Barlas, "Avrupa'da 2009 yılı cam ambalaj atığı toplama oranı ortalaması %67 iken, Türkiye'de bu oran %25'te kalmıştır. 2008 yılında ise, %64'lük Avrupa ortalamasına karşılık ülkemizde %19'luk bir toplama oranına ulaşılmıştır. Amacımız, camın %100 geri dönüşebilen tek ambalaj malzemesi olduğunu anlatmak, gelecek nesillere çevre bilincini aşılamak ve böylelikle Türkiye'deki geri dönüşüm miktarını Avrupa'ya yakın seviyelere taşımaktır" dedi.

İlke Akiş bunu beğendi.
  2. Kübra Ertaş

Kübra Ertaş Mevzuat Grubu

cam ın geri dönüşüm maliyeti nedir? kârı nasıldır, yoksa üretimden daha pahalıya gelebilir mi geri dönüşüm adına yaptğımız adımlar? aklımda böyle bir soru oluştu yardımcı olabilirseniz sevinirim

3. Can Avşar

Can Avşar Genel Yönetici

Çeşitli araştırmalarda cam geri kazanımı ile ortalama şu sonuçlar ortaya çıkmış;

Enerji tüketiminde azalma : %25
    Hava kirliliğinde azalma : %20
    Maden atığında azalma : %80
    Su tüketiminde azalma : %50
    Korunulan doğal kaynaklar : Kum, soda, kireç

konu ile detaylı bilgi;

Ekli Dosyalar:

4. Kübra Ertaş

Kübra Ertaş Mevzuat Grubu

çok teşekkür ederim bizim bi hocamız daha 1.sınıfta üretimin dönüşümden daha ucuz olabilceğini söylemişti

5. Fatih Bel

Fatih Bel CMNet Üyesi

Şişecam o kdar cam toplansa geri dönüşümünü yapabilecek mi acaba? zaetmiyorum. zaten kapasitesi senede 100-150 bin ton civarı diye biliyorum.

6. fatmaozgun78

fatmaozgun78 CMNet Üyesi

Bu proje kapsamında Şişecam A.Ş. % 20 olan cam geri dönüşümünü % 60 seviyesine çıkarmaktır.

Yeniden hayat "Cam yeniden cam" adlı proje konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Doğaya yeniden kazandırma raporu

Madencilik Faaliyetleri ile Bozulan Arazilerin Doğaya Yeniden Kazandırılması ile ilgili çıkan son yönetmeliğe göre hazırlanmış örnek bir Doğaya Yeniden Kazanım Raporu ekte bulunmaktadır.Son bir yıldır hazırlanmaya başlanılan bu raporları hazırlamaya yetkili kurumlar ÇED yeterlilği olan kurumlardır.[COLOR="DarkGreen"]
  2. Evsel atıksuların yeniden kullanımı

Merhaba arkadaşlar, bitirme tezim de '' Evsel atıksuların yeniden kullanımı'' konusunu aldım. Hem bilgi ve içerik olarak hem de araştırma olarak yardımcı olursanız çok sevinirim.
  3. Doğaya yeniden kazandır

İyi günler, Müsayitseniz bir sorum olacaktı. Soru : Mermer Maden Ocağımıza proje tanıtım dosyası hazırlamamız gerekiyor. Mermer Ocağının arazisi Hazine ve Şahıs arazileri ve orman mera bulunmaktadır. Şimdi bizim cevheri çıkarcağımız yer Hazine arazisi ve çok az bir kısmıda orman arazisi şimdi bizim bu orman arazisi için sadece bir rehabilitasyon projesi hazırladığımız zaman hazine ve şahıs...
  4. Atığın yeniden kullanımı

Aynı vergi numarasına sahip iki tesis mevcut. Bunlardan birinde kullanılan bir kimyasalın atığını diğer firma alıp tekrardan kullanmak istiyor. Bu noktada bazı sorular oluşuyor. 1) Kullanılan kimyasalın girişi 1. tesiste görünüyor. Ancak söz konusu durumda atık çıkartmıyor gibi görünecek. Atık Yönetim Planında da bir miktar sunulamayacak. Bu kimyasalın atığının ne yapıldığı sorun yaratabilir....
  5. Sitemiz yeniden aktif! başardık..

Arkadaşlar gecenin bu saatinde bunun mutluluğunu yaşıyoruz.. Günlerdir kapalı olan sitemiz yeniden karşınızda! : ) Aslına bakarsanız her şeyi kurtarmıştık fakat database yani veritabanları hem bozulmuş hem de farklı formattaydı. Tam vazgeçecektik ki, içimizden bir şeyler ne olursa olsun devam edin diye dürttü hep bizi yeter artık diye bağırdık ve son noktayı işte böyle koyduk; CMNET...