Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeşil elektronikte lider kim?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici

  Her yıl yayınlanan Greenpeace’in Yeşil Elektronik Rehberi’nde sıralamalar değişti. HP birinci, Dell ikinci, Nokia ise üçüncü oldu.

  Greenpeace, Yeşil Elektronik Rehberi’nin yeni ve güncellenmiş halini yayınladı. Rehberde, sürdürülebilir faaliyetleriyle Dell ve Nokia’yı geçen tüketici elektronik firması HP, listede birinciliğe yerleşti.

  Greenpeace bu yıl rehbereyeni kriterler ekledi. Kriterler, sürdürülebilir bir elektronik sanayinin yaratılması için. Kriterler aynı zamanda tedarik zincirinin incelenmesinde bütüncül bir yöntem sunuyor. Elektronik ürünlerin üretilmesi aşırı kaynak ve enerji kullanımı gerekiyor. Bu yüzden rehberin, yeni bölümü enerji üzerine odaklanıyor. Bubölüm, şirketlerin enerji kullanımlarını nasıl azaltacakları ve temiz enerji yasalarını nasıl destekleyebilecekleri üzerine.

  Yeşil Elektronik Rehberi, onbeş elektronik şirketini, enerji, yeşil ürünler ve sürdürülebilir çalışmalar kategorilerinde değerlendirmeye aldı. Rehber, aynı zamanda şirketlerin karbon ayak izini azaltmaları ve yenilenebilir enerji kullanımlarını teşvik etmek için yeni kriterler içeriyor. Bu kriterler, üretim sürecini, tedarik zincirini, kısaca tüm ürün yaşam döngüsünü kapsıyor.

  Konuyla ilgili olarak Greenpeace Uluslararası Kampanya Sorumlusu Tom Dowdall şunları diyor:“Dünyanın öncü elektronik firmaları, zararlı maddelerin kullanımını aşamalı olarak azalttıktan sonra, şimdi bu firmaları, ürün tedarik zinciri boyunca enerji kullanımlarını verimli biçimde yönetmeye davet ediyoruz. Şu anda HP,yeşil elektronik rehberinin ilk sırasına yerleşti, çünkü tedarik zincirine ilişkin karbon salımlarını ölçerek kendi salımlarını azalttı ve güçlü bir iklim politikası oluşturulması için destek verdi. Rehberde yer alan bütün firmaların iklime verdikleri zararı azaltmak için daha fazla liderlik gösterme fırsatları bulunuyor.”

  Bir önceki rehberde10. sırada yer alan bilgisayar üreticisi Dell, çarpıcı bir ilerleme göstererek rehberde ikinci sıraya çıktı. Sürdürülebilir kağıt kullanımına ilişkin güçlüpolitikası ve 2020 yılına kadar salımlarını %40 azaltma hedefi, rehberin ikinci sırasına yerleşmesini sağladı. Üç yıldır sıralamanın ilk sırasında yer alan Nokia ise enerji alanındaki düşük performansından dolayı üçüncülüğe düştü.

  Dowdall Nokia’nın konumu hakkında şunları söyledi: “Eğer Nokia çevre konusunda liderliği tekrarkazanmak istiyorsa, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğini göz önünealarak gelecek salımlarını nasıl azaltacağını ortaya koymalıdır.”

  Blackberry üreticisi RIM (Research in Motion) rehbere ilk kez girmekle beraber alt sıralarda yer aldı.Çevresel performansını bildirmede ve raporlamada iyileştirmelere gitmesi gereken Blackberry, sürdürülebilir kağıt politikasında ise iyi puan aldı.Greenpeace Yeşil Elektronik Rehberi, ürünlerdeki zararlı maddelerin kullanımını aşamalı olarak azaltmak için elektronik sanayindeki iyileştirmeleri teşvik ediyor. Burada en önemli konulardan bir tanesi, veri merkezlerinin yani sunucu parklarının kömürden elde edilen enerjiden arındırılması ve yenilenebilir enerjilere geçilmesi.

  generic-green-computer_hlarge.jpg
   
Yeşil elektronikte lider kim? konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Mühendislere sertifikalı eğitimler-lider mühendis

  İş dünyasında aktif olarak çalışmakta olan veya yeni mezun Mühendislerin yöneticileri tarafından, kariyerleri boyunca bir çok projede bulunmaları istenmektedir. Mühendisler kimi zaman projelerde ekibin bir parçası olurken kimi zaman da projelere liderlik etmekle görevlendirilirler. Proje ya da bir ekip yönetirken en önemli kriter, iş ortamını sıkıcı ve monoton bir yer haline getirmeden...
 2. İyi Bir Lider Olmanın Temel Koşulları

  İyi Bir Lider Olmanın Temel Koşulları SANDER A. FLAUM Yukarıya tırmanmak için tuttuğunuz dalı hem sıkıca kavrayın hem de daha hızlı çıkmak için çaba gösterin. Gerçek bİr liderliğin en açık bir şekilde görülebileceği zaman, liderliğin yerine getirildiği andır. Üzerinde araştırma yapmak amacıyla böyle bir anın sonradan yinelenmesi genellikle olanaksızdır. Liderlik cesaret ve...
 3. Yeşil Bina

  Yeşil Bina Nedir? Bugün sürdürülebilir, ekolojik, yeşil, çevre dostu vb. pek çok isim altında karşımıza çıkan doğayla uyumlu yapılar, yapının arazi seçiminden başlayarak yaşam döngüsü çerçevesinde değerlendirildiği, bütüncül bir anlayışla ve sosyal & çevresel sorumluluk anlayışıyla tasarlandığı, iklim verilerine ve o yere özgü koşullara uygun, ihtiyacı kadar tüketen, yenilenebilir...
 4. Yeşil bayrak

  Arkadaşlar yeşil bayrak hakkında bilgisi, çalışması olan var mı....tşkrler