Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeşil gelecek projesi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Pınar Pelit Demir tarafından paylaşıldı.

 1. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Dünyamızın geleceği bizim elimizde, iki kere düşünün!!!

  Keşfi çok daha eskilere dayansa da kağıt kullanımı, 19. yüzyıldan başlayarak hayatımızda büyük bir öneme sahip olmuştur. 20. yüzyılda ülkelerin gelişmişliğinin tüketilen kağıt miktarı ile doğru orantılı olduğu görüşü kabul görmüştür. Bu yüzyılda, özellikle gelişmekte olan ülkelerin kişi başı kağıt tüketimi hızla artmış ve 21. yüzyıla girildiğinde dünya genelinde yılda 300 milyon ton kağıt tüketilir hale gelmiştir.

  Bu büyük miktarın ciddi bir kısmı, halen gelişmiş ülkeler olarak sınıflandırılan ülkelerde tüketilmekte olmasına rağmen, 21. yüzyılın başından itibaren görüş tersine dönmüş ve gelişmişliğin göstergesinin artık kağıt tüketiminin azaltılması ile paralel olduğu fikri hakim olmuştur.

  Türkiye'de, bir ofiste kişi başına tüketilen kağıt miktarı 0,7 kg/gün, yani ortalama 140 sayfadır. Finans merkezlerinde ve bankalarda kişi başına tüketilen kağıt 0,9 kg/gün, yani 180 sayfadır.(1)

  Özellikle işyerlerinde, kağıt tüketiminin sadece %1 oranında azaltılması ile, her yıl binlerce ağaç kurtarılabilirken, bu sayede hem tasarrufu yapan işyerinin giderleri düşürülebilecek, hem de çevresel açıdan birçok sıkıntı ile mücadele eden dünyamızın yükünü biraz olsun azaltılabilecektir.

  Siz de, sonraki nesillerin bize emaneti olan çevremiz ve hepimizin geleceği için harekete geçebilir, tüketilen doğal kaynakları korumaya yönelik bir adım atabilirsiniz.

  Unutmayınız ki, tasarruf ettiğiniz her bir sayfa kağıt ile, hem ormanlarımızı korumaya, hem de bu kağıdın üretilmesi esnasında ortaya çıkan çevre kirliliğinin, su ve enerji tüketiminin azaltılmasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

  Konuya http://www.cbksoft.com/green_future.aspx?SID=1 linkinden ulaşabilirsiniz.
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
Yeşil gelecek projesi konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Sürdürülebilir bir gelecek için karbon ayak izimizi siliyoruz

  Sürdürülebilir bir gelecek için karbon ayak izimizi siliyoruz
 2. Yeşil Okul Projesi

  İstanbulda bazı okullarda yürütülen projenin konusu çevre bilincinin genç yaşta kazandırılması açısından dikkate değer. Üstelik sonuçları açasından da gayet başarılı görünüyor. Öğrencilere kendi organik atıklarından okul bahçesinde kompost bile yaptırılmış hatta kendi kompostlarını kullnarak sebze bile yetiştirmişler. http://www.yesilokul.org/
 3. Green Airport (Yeşil Havaalanı) Projesi ??

  Bu proje hakkında bir çalışması olan var mı? Varsa yardımlarınızı bekliyorum lütfen..
 4. Yeşil Havaalanı Projesi

  Havacılık sektöründe çalışmaktayım. Green Airport (Yeşil Havaalanı) kapsamında şirketimize yeşil kuruluş ünvanı kazandırmayı hedefliyoruz. çalışmaların daha çok başındayız. il olarak çevre boyutlarını belirlememiz gerektiğine karar verdik. bu çalışma şimdilik sadece havaalanında bulunan istasyon ofisleri kapsamında yapılacaktır. Çevre boyutlarını belirlemede ve buna bağlı çevresel risk analizi...
 5. Yeşil yıldız

  Herkese selam arkadaşlar. Çevre görevlisi olduğum otele "Yeşil yıldız" alma sürecinde bir maddeye takılıp bana sordular. "Çevreye duyarlı atık su planı, bu konuda ilgili idarenin yazısı" bu yazı nereden alınıyor? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim, çünkü ben de bilmiyorum:)