Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yosun problemi yardım...

Konu, 'İçme Sularının Arıtılması' kısmında Aysun Kurt tarafından paylaşıldı.

1. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

Ben talaşlı imalat sektöründe çalışıyorum. Fabrikada klorlama,kum-antrasit, aktif karbon, yumuşatma sisteminden oluşan küçük bir arıtma var. Suyumuz kuyu suyu ve çok sert su. Arıtma cihazlarını kuran firma bir türlü sistemi oturtamadı ve hep sorun çıkıyor. Yağlı parçaları yıkamak için yağ sökücü solvent kullanılıyor sorun şu ki yıkama makinesine giden temiz su borularından yosun çıkıyor. Suyun analizini yaptırmıştık bakteri yok yosun neden oluşur ? nasıl çözebilirim bu sorunu yardımlarınızı bekliyorum...:(

2. Onur Altun

Onur Altun CMNet Üyesi

Aysunnn yıkama makinesine giden temiz suyun kaynağı neresi?

3. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Suyumuz kuyu suyu.. Biz lavabolardan bakteri var mı diye analiz yaptırmıstık 8 tane cıkmıstı . İki kez lavabolardan bakteri çıktı. çay ocagında aldıgımız numuneyı analiz yaptırdık ve bakteri sıfır çıktı. Su temiz anlayamadım neden oluşuyor :(

4. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Arkadaşlar sistemde öncelikle klorlama yapılıyor sonra kum antrasitten geçip aktif karbona geliyor en son yumuşatma ünitesine geliyor su burdan havuza birikiyor ve su lazım oldugunda hidroforla basılıyor. Sistem bu şekilde..

5. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Sistem başında klorlama konulmuş o yuzden yosun oluşumunun nedeni sudaki organik kirlilik olabilir. Büyük ihtimalle Aktif Karbon cihazı yetersiz (Küçük ) seçilmiştir. Öncelikle tavsiyem bunu kontrol edin. Hızın 5 gpm/cu.ft 'i geçmemesi gerekiyor ve yatak yüksekliği en az 3 feet olması gerekir.

6. f.ztrk

f.ztrk CMNet Üyesi

arıtma çıkışına UV koyup UV den çıkan suyu depolayın sorununuz çözülür.

7. Murat Erdem

Murat Erdem Genel Yönetici

Fatih Bey malesef bu sorunu burda UV ile çözemeyiz. Başlangıçta klorlama olduğuna göre problem organik kaynaklı görünüyor. Bahsedilen sistem eksik ekipmanlı bir sistem değil, yani normal şartlarda bu sistemde bu sorun meydana gelmemesi gerekirdi. Sisteme ayrıca UV gibi ekstra bir ekipman eklenmesi çok da doğru değil. Kaldı ki UV eklemek için sistem ekipman açısından yeterli değil. UV nin önünde çok iyi bir filtrasyon gerekir. Kum filtresi bunun için yetersiz kalır, en azından 5 yada 1 Mikronluk bir kartuş filtre şart. Çünkü suda UV ışınlarını engelleyecek bulanıklık yada partikül kalmamalıdır.
    UV den sonra depo kullanılmaz, UV sistemleri en son unite olarak kullanılırlar tabiri caizse çeşme önü gibi suyun son çıkış noktasında etkilidir. Çünkü UV, klor gibi suda bakiye etki bırakmaz. Depolarsanız saf suyun kontaminasyonu çok ama çok hızlı olur. Anında bakteri toplar ve hızla üremeye başlar.

8. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

Arkadaşlar incelemem sonucunda bazı bilgiler elde ettim. Yıkama makinesine giden boru binanın dış yüzeyinde bulunuyor ve oradaki su günde en fazla 8 saat kullanılıyor. Ve sürekli güneş alıyor. Diğer boru hatlarımız hep kapalı sistem yani güneş almıyor. acaba bu borunun dış yüzeyde olması sürekli güneş alması ve o hattın günde sadece 8 saat kullanılması sonucunda zamanla yosun oluşmuş olabilir mi :S

9. Mustafa Demir

Mustafa Demir CMNet Üyesi

Güneş ışığının borunun içine kadar nüfus ettiğinden emin misiniz?

10. f.ztrk

f.ztrk CMNet Üyesi

Bence ön klorlamamız yeterli gelmiyo, şayet yeterli olsaydı suyumuzda yosun oluşmazdı. Yosun oluşuyosa suymuzda hem bakteri olduğu hemde organik kirliliğin çözülemediği sonucu ortaya çıkar.
    Ön klorlama temas süremizi artıraım bence ve aktif karbon ayarlaması çözüm olabilir.

11. Aysun Kurt

Aysun Kurt CMNet Üyesi

ama sadece yosun o hatta çıkıyor güneş gören plastik boru hattında.. o hatta sürekli su kullanımı yok 16 saat aktif değil.

diğer borulardan yosun vs çıkmadı hiç..

12. f.ztrk

f.ztrk CMNet Üyesi

Tamam suyumuzda nütrient ve mikroorganizma mevcut vede güneş ışığı aldığında nyosun oluşuyo. Suyumuzda bunların giderimini yapabilseydik eğer yosun oluşumu söz konusu olmazdı.

13. Tuğba Cabi

Tuğba Cabi CMNet Üyesi

Sayın aysun88,
    Benzer problemi daha önce ben de yaşamıştım.Analiz sonucunuza göre bakteri oluşumu sıfırdır ama bir hatta yosunlaşma görürsünüz.Şu bir gerçekki yosunun olduğu yerde mutlaka bakteri vardır.Tezatlığı oluşturan şey, onurlucevre arkadaşımızın sorduğu sual ile çözümlenebilir.Arıtmanızın yetersiz olup olmadığından ziyade soracağınız ilk soru numune kaynağı ile problemli hat arasında nasıl bir bağlantı olduğudur.Muhtemelen numune kaynağı,problemli bölgeden önce ve muhtemelen su, problemli hatta bir süre beklemede kalıyor ve yosun oluşumu başlıyor.Yani kaynak daha önce olduğu için değer sıfır çıkıyor.İlk etapta böyle düşünebilirsiniz.

Yosun problemi yardım... konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Çöktürme Tankı Yüzeyinde Yosun

Biyolojik arıtma tesisimizin çöktürme tankının yüzeyinde yaklaşık üç haftadır yem yeşil yosunlaşma var ve BOI KOI değerleri yükseliyor. Haziran başında arıtma revize edildi difüzör sayısı arttırıldı ve bakteri aşılaması yapıldı. İlk zamanlarda bir problem yoktu. Sıcaklarla bi ilgisi olabilir mi? Arıtma tesisi 400 konutluk evsel atıksu arıtma tesisi. Su rengide giderek siyahlaşıyor....
  2. Alternatif enerjide yeni kaynak: yosun

Dünyanın enerjisini yosundan sağlayan ilk binası görücüye çıktı. Hamburg’daki uluslararası bir fuarda görücüye çıkan ev, duvarlarında yetiştirilen yosunlarla biyoyakıt üretiyor. Enerjisini tamamen yosundan sağlayan bir bina, bu özelliğiyle de dünyadaki bir ilk. Biyoyakıt üzerinde çalışan araştırmacıların geliştirdiği proje Hamburg’daki uluslararası bir fuarda görücüye çıktı. Binanın dış...
  3. Java problemi

Arkadaşlar Merhaba, İzin lisans portalında, hem yüklediğim dosyaları hem de Müdürlüğün yüklediği GFB, İzin yazılarını görüntüleyemiyorum. Java sürekli hata veriyor, acaba bu sorunu çözebilen var mı? Ekte sistemin verdiği hatanın ekran görüntüsü bulunmaktadır.
  4. Java problemi

Merhaba, İyi günler çevre izinleri sitesinde belge görüntüleyemiyorum aşağıdaki sorunlar ortaya çıkıyor ne yapmam gerekiyor bilen varsa bana ulaşabilir mi? Bir de şirkete yeni mühendis olarak girdim çevre izinleri sitesinede işe giriş belgesini yükledim onaylandğını belirtiliyor mu acaba nasıl öğreneceğim kabul edildiğini ?