• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yuksek lisans isg ile b sınıfı isg uzmanı olmak

deniz yaman

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
belediye
Arkadaşlar Merhaba..
Size bir konuda danışmak istiyorum. Öncelikle Çevre Mühendisi olarak İSG sertifikası olmazsa olmazımız mıdır sizce? ve bir kursa gidip C sınıfı olmak yerine yüksek lisans ile B sınıfı olmak ve onu kullanmasak bile alıp bir kenarda dursa mı? 2020 den sonra hepimize zorunlu olacak söylentisi var. sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yüksek Lisans ile B sınıfı olanlarınız var mı? getirisi nelerdir?

Olmazsa olmaz değil ama büyük bir avantaj. 2020den sonra zorunlu olacağı söylentisi hayal ürünü, bunu zoraki yaptıramazlar.

türkiye de söylentilere değil oluyor mu olmuyor mu ona bakmak lazım bina dışı önemli türkiye de binanın içi ne olursa olsun öyle birşey olsa bile ne takibi ne de yaptırımı olur ... işverenler haklı çıkıyor mahkemelerde ...

@Serkan Çiçekay
Çevre Görevlisi sertifikası içinde öyle denilmişti ama mecbur kılındı aldık :(

@Ferhat Elçi
yani almalımıyız ?

alıp almamak sizin bileceğiniz birşey değinmek istediğim iş sağlığı güvenliği erteleme kararı alan bir devlet ve ileride bu nekadar verimli uygulanabilecek verdiği önem ortada ha derseniz ki mühendislik alanı dışında çalışmak istiyorum yada aldığım maaş az isg başka bir kapı çoğu çevre mühendisi alıyor ..

yoo neden etik olmasın, hak bu sonuçta, risk kısmına da çok katılmıyorum.
Zaten c alacaksınız.Az tehlikeli işlerden başlarsanız hem işi öğrenirsiniz hem de belgeniz işler.
Bence cesaret edin.

@mühendiss yani b alın da yine de az tehlikeli tehlikeli işlerden başlayın deneyime.Şuanda B ler çok tehlikeliye de bakıyor.
bide c almadan yüksek lisans ile b olunduğunu bilmiyordum.

@Gülay
evet artık böyle birşey var hatta birçok üniversi isg yuksek lisans alımına başladı tezsiz olanları 6 bın lıra kadar bazı universitelerde 6 ayda bile mezun oluyorsunuz.

@mühendiss

Ben yüksek lisansımı İSG üzerine yapıyorum önümüzdeki şubat mezun olacağım ve 2018 Mayıs sınavına yetişeceğim. Bende başlamadan önce senin gibi çok düşündüm ama şuan iyi ki bu yola girmişim diyorum çünkü şuan piyasada B sınıfı İSG uzmanlarına danışmanlık sektöründe çalışan çevre mühendislerinden daha fazla fiyat biçiliyor malesef. Beni cezbeden sadece bu değildi tabiki iş güvenliğine de çok ilgim var ve çevre mühendisliğini de çok seviyorum. Mezuniyetimden sonra beklentilerimi karşılayacak olan hangi meslekse (ikisini sevdiğimden) istediğim herhangi birine yöneleceğim ya da ikisini de yapabileceğim bir işim olursa severek iki işi de yürütebileceğimi düşünüyorum.

Bence hazır üniversitelerin yüksek lisans için ilana çıktığı bir dönemdeyken kararını ver. İnsanın yaptığı en iyi yatırım kendine yaptığı yatırımdır, kullanmayacak olsan bile işsizlik durumunda sana bir güvence olarak cebinde durması, ki bu belgenin B sınıfı iş güvenliği belgesi olması büyük bir yatırımdır.

@Gülay

İsg üzerine yüksek lisans yapanlar sınava girip doğrudan B sınıfı uzman olabiliyorlar, doktora yapanlar ise sınava girmeden doğrudan A sınıfı uzman olabiliyorlar Gülay Hanım, şimdi bir çok üniversite bu durumun ticaretini yapıyor. :)

@mühendiss eğer zamanınız ve imkanınız varsa bence düşünebilirsiniz. Okumaktan, belgeden zarar gelmez.

Ben şuan çevre mühendisi olarak çalışıyorum ama özel sektörde kendime ikinci bir kapı aralamalıydım, o nedenle tezsiz yükseğe başladım.

Üstelik son zamanlarda çevre mühendisi ilanlarına kıyasla daha fazla isg uzmanı ilanı karşımıza çıkıyor. Şansınız daha fazla olacaktır diye düşünüyorum.

@GüldenASLAN
çok teşekkür ediyorum tamda aradığım cevap buydu. kararsızlığıma son noktayı koymuş oldum saolasın..

@Kübra Kayapınar
teşekkurler Kubracığım öyle yapacağım.