Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yüksek lisans yapabileceğimiz bölümler?

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Berna Kasapoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Berna Kasapoğlu

Berna Kasapoğlu CMNet Üyesi

İyi haftalar arkadaşlar,
    Kamuda çevre mühendisiyim. Alan dışı yüksek lisans yapmak istiyorum. Ancak hangi bölümlerde yüksek lisans yapabilirim detaylı bir bilgim yok. Örneğin, devlet üniversitesinde psikoloji alanında yüksek lisans yapabilme şansımız var mıdır? Teşekkür ederim.

2. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Merhaba,çevre mühendisliğine yakın bölümlerden yüksek lisans yapmanızı öneririm.Mesela inşaat mühendisliğinden yüksek lisans yapabilirsiniz.Çünkü ortak dersler var ve çalışma alanları da hemen hemen birbirine çok yakın.İnşaat mühendisliğinde eğer şansınız varsa İngilizce bölümde yapmaya çalışın.Hem diliniz gelişir hem de kendinizi daha iyi geliştirirsiniz.Ana bilim dalı ise geoteknik ya da hidrolik seçmenizi tavsiye ederim.

Merve Akgül ve Berna Kasapoğlu bunu beğendi.
  3. Berna Kasapoğlu

Berna Kasapoğlu CMNet Üyesi

anladım. psikolojide istesem yapabiliyor muyum peki bilginiz var mı bu konuda?

4. Olgaç Sürmelihindi

Olgaç Sürmelihindi Genel Yönetici

Ta

Berna Kasapoğlu bunu beğendi.
  5. Sefa Selcuk

Sefa Selcuk CMNet Üyesi

Bütün bölümlerde yapabilirsiniz. Ama bilimsel yeterlilik için size fazladan lisans dersleri verirler.

6. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

Normal şartlarda yüksek lisans için herhangi bir bölüme başvurmanızda sıkıntı yok tabi ki istediğiniz bölüme başvuru yapabilirsiniz. Fakat mülakatlarda genellikle o bölüm yada ona yakın bölümlerde lisans eğitimini tamamlamış kişiler tercih edilir.

Bazı okullar özellikle başvuru yapabilecek bölümleri de şartlarında belirtiyor.

Çok iyi araştırmanızı tavsiye ederim.

7. mervedağhan

mervedağhan CMNet Üyesi

@Berna Kasapoğlu kamuda çalışıyorsanız siyaset bilimi ve kamu yönetimi (mahalli idareler ve yerinde yönetim) alanında yüksek lisans yapmanızı öneririm :)

Merve Akgül bunu beğendi.