• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yüksek lisans

Merve Gül

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Merhaba arkadaşlar Çevre Mühendisliği üzerine Kimya Mühendisliğinden yüksek lisans yapılabilir mi? Nerelerde yapılabilir? Getirisi götürüsü hakkında fikri olan varsa paylaşabilir mi?

Şu an ben yapıyorum Kimya mühendisliğinden yüksek lisans. Yani çevre mühendisliği alanındaki hocalarla çalışıyoruz şuan dersleri alırken çevre mühendisliği derslerini de aldık. Şuan tez konum mesela yapay sulak alanlar danışman hocam çevre müh. bölüm başkanı. Üniversitelerde çevre mühendisliği yüksek lisans programı açılmıyorsa kimya mühendsiliğinden çevre mühendisi öğrencilerini alıyorlar . Van YYü üniversitesinde böyle bişey var burada yapabilirsiniz.

Bende Çukurova Üniversitesi'nde yapmak istiyorum ama burda da Kimya Mühendisliği yok. Belki çevre kimyası üzerine düşünmek mantıklı olacak.. Teşekkür ederim yorumlarınız için.

ben ytüde kim müh yüksek yapıyorum ama bizde başka bölümden gelenler bilimsel hazırlığa tabi tutulur fark dersleri aldırırlar. Kütle transferi ısı transferi, proses, dinamik, modelleme vs vs kafadan 2 sene civarı hazırlık + 1.5 ya da 2 yıl yükseğin kendisi şeklinde olur. Ya da gir üni sınavına kazan kim müh bölümünü fark eski derslerini saydır kim müh diploması al aynı şey ama tabi bu diplomalar lisans. yüksek diploması istiyorsan üstüne bu bölümlerden birine 2 yıl daha yüksek yapıcan. Süre olarak aynı ama sınavla girersen 2 diploman olur

Bilimsel Hazırlıktan haberim vardı, yeniden üniversite sınavına hazırlanmayi yapamam gibime geliyor, kafam karışık.YTU de yüksek lisans kazanmak da oldukça güç olmalı gerçekten tebrik ederim

çevre mühendisliğinin üstüne inşaat mühendisliğinden yüksek lisans yapmanın getirisi ve götürüsü nelerdir ?

Saü de genelde çap yaparlardı inşaatdan çevreye son zamanlarda ise çevreden inşaata yuksek yaptılar özellıkle hidrolık alanında yapıyorlardı. Sonuçta bizim de hidrolık dersimiz var onun üzerine katarak yukseğini yapabılırsın