Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yunuslarla konuşabileceğiz

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Güngördü tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Güngördü

Hakan Güngördü CMNet Üyesi

Japon bilim insanları yunuslarla konuşmamızı sağlayacak bir teknoloji geliştirdiler.

Tokyo Üniversitesi'nde bilim insanları, yunusların çıkardığı sesleri anlayıp onlarla iletişim kurmamız için özel bir teknoloji geliştirdiler.

Eki Görüntüle 3117

Bugüne kadar yunusların seslerini kaydeden çok fazla araştırma yapıldı.

Yunusların 20 kHz'den 150 kHz'e kadar olan frekanslardaki sesleri duyabildikleri ve bu frekanslarda iletişim kurabildikleri biliniyordu.

Eki Görüntüle 11486

Bu frekanslar insan kulağının algılayabileceği frekanslar değil. Yunuslar, bunun dışında aynı anda birden fazla frekansta ses üretebiliyorlar.

Tokyo Üniversitesi'ndeki bilim insanları onlarla iletişim kurabilmek için "yunus hoparlörü" ürettiler.

Eki Görüntüle 11487

Şu anda prototip halinde. Çok yakın zamanda sualtında da denenecek.
    Eğer başarıya ulaşabilirse, bu küçük alet, "yunus dilini" insanların anlayabilmesine hizmet edecek.

kaynak: ntvmsnbc

2. Melih Coşar

Melih Coşar Genel Yönetici

O değil de yunusların "Goodbye and thanks for all the fish" demesini görmeyi isterdim.

Not: Havlumu getirin bana :)

Handan Altıntaş ve Seda Güney bunu beğendi.
  3. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

so long, so long, so long, so long, so long.
    bu vesileyle ben de tüm insanlık ve yunusluk aleminin 25 mayıs galaktik havlu gününü tebrik ederim.

4. Husamettin

Husamettin CMNet Üyesi

-Kanka gelde iki kulaç atalım :)) yorulduğunda ben seni bırakırım aldığım yerden :)
    +pffff bugun hiç yüzesim yok sen takıl yunus arkadaşlarınla :)))