Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

YÜREĞİR VE SEYHAN İLÇELERİNDE ANA ARTERLERDEKİ TOZ ve GÜRÜLTÜ DAĞILIM HARİTALARI

Konu, 'Gürültü Kirliliği ve Kontrolü' kısmında Yasin Aslan tarafından paylaşıldı.

1. Yasin Aslan

Yasin Aslan CMNet Üyesi

Bu çalışmada Yüreğir ve Seyhan ilçelerinin ana arterlerindeki önceden belirlenen
    noktalardan genellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde Partikül Madde (1-10 μm)
    emisyonları ve desibel cinsinden gürültü ölçümleri alınmıştır. Ayrıca ana arter ve
    bulvarlardaki güzergahlarda belirlenen istasyonlarda çökelen tozları ölçmek amacıyla Türk
    Standartları Enstitüsü’nün Çökelti Ölçme Cihazı kullanılarak toz örnekleri toplanmıştır.
    Örneklerin kimyasal analizleri yapılarak insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olan ağır
    metal konsantrasyonları belirlenmiştir.
    Meteorolojik veriler göz önünde bulundurularak, harita çiziminde sıkça kullanılan
    SURFER bilgisayar programı ile konsantrasyon eğrileri belirlenmiştir. Program girdisi
    olarak ölçüm noktalarının GPS cihazı ile belirlenen X-Y koordinatları ve ölçüm sonuçları
    kullanılmış, bu veriler Adana Şehir Planı Sayısal Haritası’na işlenerek toz ve gürültü
    haritaları çıkarılmıştır.
    YÜREĞİR VE SEYHAN İLÇELERİNDE ANA ARTERLERDEKİ TOZ ve GÜRÜLTÜ DAĞILIM HARİTALARI

YÜREĞİR VE SEYHAN İLÇELERİNDE ANA ARTERLERDEKİ TOZ ve GÜRÜLTÜ DAĞILIM HARİTALARI konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Gürültü

Arkadaşlar çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi yönetmeliği ile ilgili powerpoint sunumu varmı elinizde?
  2. Gürültü

Mahmut ÇANDIR tarafından hazırlanan Gürültü konulu sunuma ekten ulaşabilrsiniz.
  3. Hava Kalitesi Dağılım Modeli Programları ve Kullanım Sıkıntıları

Arkadaşlar, ben ağırlıklı olarak hava kalitesi dağılım modellemeleri üzerine çalıştım.. pekçok çed ve emsiyon raporların bu konuda raporlamalar yapıyoruz sektörde. karşılaştığımız sıkıntılar ve bu konu hakkında iş yapabilen arkadaşlar burada bir araya gelebiliriz diye düşünüyorum.. eğer hepimiz bu konu hakkında sıkıntılarımıza ortak çözümler bulabilirsek, dağılım modellemelerine yönelik...
  4. Gürültü Haritası

Merhaba Arkadaşlar GürültüYönetmeliği inceledim ama tam anlayamadığım bazı noktalar mevcut. Gürültü haritasını kimler hazırlamak zorunda. Yönetmelikte yüzbin kişi üstünde ve şehirleşmiş iller diyor. Ancak bu durumda bu haritayı belediye mi, valilik mi, yoksa işletmeci hazırlatmak zorunda. ayrıca işletmenin bulunduğu bölgenin gürültü haritasının olup olmadığını nereden öğrenebiliriz?
  5. Gürültü kirliliği

GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİN ÇEVRE MÜHENDİSİ AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR ? NERELERDE KARŞISINA ÇIKAR ? NE GİBİ UYGULAMALAR YAPILIR ?