Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurt dışından atık yağ

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Kadir A. tarafından paylaşıldı.

1. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

arkadaşlar yurt dışından geri kazanımı mümkün olan atık yağların alımı mümkün müdür? prosedürü nasıldır ? ne tür izinler gerekir? yardımcı olursanız sevinirim..

2. Asiye Aksoy

Asiye Aksoy CMNet Üyesi

Yurt dışına atık taşınımı diyince bir bilgim yok ama Basel Sözleşmesi geldi aklıma.

3. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

bazel sözleşmesine baktım da aklımı karıştıran olay şu UATF ek 9-B diye bir form var uluslararası atık taşıma formu.. Bakanlığı aradım ülke dışından atık alımı yasak dedi (geri kazanımı mümkün olsa bile).. bazel sözleşmesi de uluslararası atık taşınmasıyla ilgili uyulması gereken durumlardan bahsediyor. hiç bişi anlamadım. yasaksa neden ek 9-b ve basel sözleşmesi var.

4. Erhan Güler

Erhan Güler CMNet Üyesi

Aşağıdaki Tebliği inceleyebilirsiniz.

ÇEVRENİN KORUNMASI YÖNÜNDEN KONTROL ALTINDA TUTULAN ATIKLARIN İTHALAT DENETİMİ TEBLİĞİ
    Life Hawaman Projesi "Atıkların Sınırlarötesi Taşınımı" Rehber Dökümanı var ayrıca.

Kadir A. bunu beğendi.
  5. Kadir A.

Kadir A. CMNet Üyesi

teşekkürler aradığım şey tam olarak bu..

6. mavi-yeşil

mavi-yeşil CMNet Üyesi

ister geri kazanım ister bertaraf amacıyla yurtdışından atık alımı yasaktır. fakat bazı atıklar kontrol altında aşağıdaki maddeye istinaden yapılır. AYGEİY'e göre;
    İthalat yasağı
    MADDE 7 – (1) Tehlikeli atıkların, serbest bölgeler dahil Türkiye
    Cumhuriyeti Gümrük Bölgesine girişi yasaktır.

TAKY'e göre;
    Atıkların ithali
    Madde 41- Atıkların, serbest bölgeler dahil Türkiye Cumhuriyeti Gümrük Bölgesine girişi yasaktır. Ancak, sektör itibari ile ekonomik değere haiz atıkların ithal izinleri yayımlanacak tebliğler doğrultusunda verilir.

Kadir A. bunu beğendi.
Yurt dışından atık yağ konusuna benzer içeriklerimiz
  1. a² Yurt Dışı Eğitim Fuarları (İstanbul)

[FONT=Verdana][COLOR=#f66014][SIZE=16px]AKARE FUARLARI [FONT=Verdana][COLOR=#f66014]Dünyanın saygın okulları ayağınıza geliyor! [FONT=Verdana][COLOR=#838383]2001 yılından beri dünyanın saygın okullarını gençlerle buluşturan “Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları” 5 şehirde gerçekleştireceği Türkiye’nin en büyük eğitim organizasyonu ile farklı ülkelerden üniversite, sertifika ve dil okullarını bir...
  2. Tehlikeli atık, atık yağ, bitkisel atık yağ ne kadar süre tankta yada araçta bekletilebilir ?

Arkadaşlar atık yağların tesislerde depolanma süresi yönetmeliğe göre 3 ay.. ancak taşıma şirketi bu yağı aldıktan sonra ne kadar süre tankında yada aracında bekletebilir. ?
  3. Yurt dışına çamur bertarafı

değerli meslektaşlarım, öncelikle herkese çalışma hayatına başarılar dilerim, konuda belirrtğim gibi arıtma tesisinden çıkan 06 05 02 "saha içi atıksu arıtma tesisinden çıkan atıklar" analiz raporuna göre tehlikeli atık çıkmıştır. biz bunu yurt dışına göndermek istiyoruz (bertaraf-gerikazanım,yakma bende tam bilmiyorum sadece araştırmam istendi). bunu göndermek için hangi yönetmeliği...
  4. Yurt madenciliği geliştirme vakfı-eğitim sunumları 27-28 mayıs 2013

Arkadaşlar, 27-28 Mayıs tarihlerinde YMGV'nın düzenlemiş olduğu "Maden,Çevre,Orman ve Teşvik Mevzuatında Yenilikler ve Uygulamalar" konulu eğitim seminerindeki sunumları paylaşıyorum sizinle. Özellikle maden sektöründeki arkadaşlarım için yararlı olabilir. Teşekkürler,
  5. Sintene atık suları,atık yağları

Sintine suları ,sintine atık yağlarının neden geri kazanılamadığı ile ilgili bir bilgi döküman önerisi olan varmı ?