Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yurtdışında okuyana sınavsız üniversite

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Hakan Nizamogullari tarafından paylaşıldı.

1. Hakan Nizamogullari

Hakan Nizamogullari CMNet Üyesi

Yurtdışında okuyan Türk öğrencilere, Türkiye'de sınavsız ve ücretsiz üniversitede eğitim hakkı tanındı
    Bakanlar Kurulu, yurtdışında lise eğitimi görmüş Türk vatandaşlarının Türkiye'de üniversite eğitiminden ücretsiz yararlanmalarının önünü açtı. Bu öğrenciler üniversite sınavından da muaf tutuluyor. Resmi Gazete'de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında öğrenimine ülkemizdeki üniversitelerde devam eden veya yeni kayıt yaptıracak olan ortaöğretimlerini yurt dışında bitirmeleri şartıyla Türk vatandaşı olan öğrenciler, öğrenci katkı payı ödemeyecek. YÖK, bu yasa değişikliğinin dışında geçen yıl, yayınladığı yönetmelikle, yabancı öğrenci kabul etmek isteyen üniversitelerin ön lisans ve lisans bölümlerinin birinci, ikinci öğretimleri ile uzaktan eğitim ve açık öğretim programlarında kontenjan ayrılmasını kararlaştırmıştı. Böylelikle yurtdışında okuyan öğrencilere sınavsız üniversite yolu açılmıştı. Uygulama bu sene başladı. Başvuru koşullarında ise ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. TC veya KKTC uyruklu olup lise öğreniminin tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkede tamamlayanlar başvuru yapabilecek. Yabancı öğrenciler gibi Türk vatandaşı olan öğrenciler de önümüzdeki yıldan itibaren eğer Türkiye ve KKTC dışında bir ülkeden lise diploması alır ise istedikleri üniversiteye kayıt yaptırma şansı yakalayacak. Üniversiteler, kendi kabul koşullarını belirleyecek ve YÖK onayı dışında şart aranmayacak. 31 Ağustos 2013'te Bakanlar Kurulu kararı ile bu öğrencilerden harç ücreti alınmaması da karara bağlandı.

Sabah

Yurtdışında okuyana sınavsız üniversite konusuna benzer içeriklerimiz
  1. Yurtdışında yüksek lisans?

Yurtdışında yüksek lisans yapan,yapmak isteyen ya da karşı çıkanlar, konu hakkında kararsızım ve yardımınızı bekliyorum.
  2. açık öğretimden 2. üniversite seçenekleri

Merhaba ben 3. sınıfa geçmiş bulunmaktayım. Bu sene açık öğretimden 2. üniversiteye başlamayı düşünüyorum. Aklımdaki bölüm "Uluslararası ilişkileré acaba bu bize iş hayatımızda yardımcı olabilecek bir bölüm mü eğer değilse önerilerinizi alabilir miyim? Şimdiden hepinize teşekkür ederim..
  3. Üniversite kazanana tavsiyeler

Daha ilk geceden bütün okulu facebook arkadaş listenize eklemeyin. hayvanlığın lüzumu yok. Okulu bitir işin hazır" diyen amcalara, dayılara güvenmeyin Hemen klasik gitar çalmayı öğrenin, sonra okul bahçesinde çalıp karizma yaparsınız. Önce bi hazırlığı geçin ondan sonra facebook okul bilgilerinizi güncelleyin. Okul bitiş tarihini yazmayın hemen ! Sınıfa hoca girince ayağa kalkmayın sakın....
  4. Kaç tane üniversite okunabilir?:)

merhaba arkadaşlar benim sormak istediğim bir sorum var. ben laborant ve veriner sağlık hekimliği 2 yıllık açıköğretimden okudum. ayrıca biyoloji 4 yıllık okul bitirdim. şimdi ise açık öğretimden başka bir bölüm okumak isttiyorum fakat ne uygun olur nasıl uygun olur hangi bölüm olur bilmiyorum sizce ne yapmalıyım nasıl bir bölüm olur kariyerimde ne etkisi olur siz arkadaşların fikirlerini...
  5. Üniversite genç gelişim

Herkese merhaba tekrardan... üniversite okuyan arkadaşlarda bana katılacak ve bitiren büyüklerimde onay vericeklerini düşünerek şöyle bir konuşma başlatayım istedim.Üniversiteli olmak mühendis adayı olmak günümüz zamnında çok kolay oldu artık üniversite değil kaliteli bir birey olabilmek önemli artık!bu çerçeve de üniversite de gelişim konferansaları ve bu konferanslarda tüm çevre mühendisliği...