• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Zeytin karasuyu arıtımı lisans tezi

Merhabalar Ufuk Bey;

Öncelikle tezde ciddi bir emek olduğu bir gerçek. Naçizana yorumlarımı iletmem gerekirse tez adı seçimi hatalı olmuş bence. Tezin adını zeytinyağı endüstrisi atıksuların arıtılması diye seçince ben içinde denenmiş farklı yöntemlerin karşılaştırılması ve seçilen yeni bir arıtım ve bu arıtımın sonnuçlarını görmeyi bekledim. Ama sizin ki daha çok arıtma tesis dizaynı bu nedenle belki tez adı değiştirilmeli. Bir de yapılması mümkün mü bilmiyorum ama yapılabilirse eğer böyle bir arıtmadan geçen atıksu çıkış parametreleri ne olacak bunu da tez de koymak faydalı olur pilot bir tesis üzerinde deneyerek.

Bence teziniz gayet güzel. Arkadaşın dediği gibi çıkış parametreleri ve hatta bu parametrelerin su kirliliği kontrol yönetmeliğindeki deşarj limitleriyle birlikte sunulması daha güzel olur. Birde Ek-1, Ek-2 ve Ek-3'teki çizimler çok güzel duruyor. Bunları hangi programla çizdiniz acaba ?

Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim. öncelikli olarak şunu belirtmek isterim. Burada yayınladığım tez lisans programını tamamlamak üzere bölümümüzde hazırlamamız gereken bitirme ödevinin 2. kısmıdır. Tezin 1. kısmında denenmiş farklı yöntemlerin karşılaştırılmasını da yaptık ve nihayetinde alternatif bir tesis önerdik. Diğer yandan tezi biraz daha dikkatli incelersek arkadaşlar deşarj limitleri ve çıkış suyu kalitesi tezde mevcuttur lakin bu laboratuar ölçekli bir çalışma değildir. Sizde takdir edersiniz ki lisans düzeyinde olan bu tezin teoriden öteye geçmesi mümkün değildir.
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Emeğinize sağlık güzel olmuş. Üzerinde çok çalışmışsınız biraz daha beyin fırtınası yaratarak bence bu konuyla ilgili kimsenin daha önce aklına gelmemiş bir yöntem tasarlayabilirdiniz.

Öğrencilik ne güzelmiş, tezim birden bunu hatırlattı :)
Atatürk Üniversitesi Pilot Süt Fabrikası Atıksularının Arıtılması konulu tezimiz ( Dengeleme havuzu- Havalandırma Havuzu- DAF - MembranBioreaktör (MBR)

Ekli dosyalar

• bitirme tezi 1.bölüm.pdf
    886.5 KB · Görüntüleme: 704
  • 2. bölüm.pdf
    429.9 KB · Görüntüleme: 443
arkadaşlar zeytin karasuyunun arıtımı tezini yapıyoruz.sürekli yöntemlerde 2.5 faz ile ilgili detaylı bilgi bulamadım.atatürk üniversitesi öğrencisiyim.ergün hoca sıkıntı çıkarıyor .yardımcı olabilir misiniz ?

Bunla ilgili küçük bir ödev yapmıştık. Ergün hoca suyu çok iyi biliyor ve bu konu üzerine kendilerinin de çalışmaları var. Sağolsunlar Necdet ve Sinan hocalarım yardımcı olmuşlardı. Umarım paylaşımlarım yardımcı olur. :)

Ekli dosyalar

• tezzz.pdf
    218.7 KB · Görüntüleme: 216
  • Y.Lisans_Tezi.pdf
    706 KB · Görüntüleme: 278
  • zeytın guzel_NoRestriction.pdf
    218.6 KB · Görüntüleme: 178
  • ENDÜSTRİYEL ÖDEVİ.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 270
canım çok oluyorum biliyorum ama senden son bir şey rica edebilir miyim.atıksuların arıtılması dersini erdem hocadan alıyorum vize çok kötüydü. final sorusu varmı elinde .salı günü finalim var ve ne yapacağımı bilmiyorum.

Ufuk bey ben de aynı konuda çalışıyorumda dosya yı buradan açamadım. Rica etsem mail adresime yollayabilir misiniz?