Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ziraat mühendisleri odasının çevre görevlisi yönetmelik taslağı hakkında açıklaması

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Emine Bayraktar tarafından paylaşıldı.

 1. Emine Bayraktar

  Emine Bayraktar CMNet Üyesi

  Yönetmelik taslağının "Çevre görevlisinde aranılacak nitelikler" başlıklı 5 inci maddesinin 1 inci fıkrasının (a) bendinde sayılan meslek grupları arasında, Su Ürünleri Mühendisleri ile Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin yer almadığı görülmüştür.

  Ancak, çevre ile ilgili konular Su Ürünleri Mühendisleri ile Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin de mesleki çalışma alanları içerisindedir. Adı geçen meslek mensupları, 4 yıllık lisans eğitimleri boyunca çevre ve su kirliliği, göllerin ıslahı ve yönetimi, ekotoksikoloji, çevresel etki değerlendirmesi ve ekolojik izleme başta olmak üzere denizel çevre ve kirleticileri üzerine kapsamlı bir eğitim almaktadır.

  Lisans program içeriğinin incelenmesinden de anlaşılacağı üzere üzere, içsu (göl, akarsu, baraj gölü, lagünler) ve denizel ekosistemi etkilemesi olası çalışmalarda görev almak üzere, yönetmelik taslağında sayılan meslek grupları içerisine Su Ürünleri Mühendisleri ile Balıkçılık Teknolojisi Mühendislerinin de dahil edilmesi gerekmektedir.

  Ülkemizdeki 10.000 Su Ürünleri Mühendisi ile 1.100 Balıkçılık Teknolojisi Mühendisinin haklarının korunması için, yönetmelik taslağında bu yönde düzeltme yapılması gerekmektedir.

  Yönetmelik taslağının "Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri" başlıklı 9 uncu maddesinin 2 nci fıkrasında "Çevre danışmanlık firmaları bünyesinde çalışan çevre görevlilerinin en az 2/3‘ü çevre mühendisi olmak zorundadır." hükmü bulunmaktadır.

  Yönetmelik taslağında yer alan söz konusu hüküm, çevre mühendislerine imtiyaz sağlamaktadır. Oysa çevre çalışma alanı, birçok bilim dalını içeren multidisipliner bir mühendislik çalışma alanıdır. Bu alanda sadece bir mühendislik dalına öncelik tanımak doğru değildir. Zira bu şekildeki bir uygulama, çevre konusunda yapılacak çalışmaları dar bir alana sıkıştıracaktır. Çevre mühendisliği, bu alandaki en önemli mühendislik dalı olarak görünse de, diğer tüm mühendislik dalları ile ortak çalışma yarar sağlayacaktır. Dolayısıyla bir mühendislik dalını ön plana çıkarmak ortak çalışma anlayışına uygun olmayacaktır.

  Bu nedenle yönetmelik taslağının "Çevre Danışmanlık Firmalarının Nitelikleri" başlıklı 9 uncu maddesinin 2 nci fıkrasının "Çevre danışmanlık firmaları bünyesinde çalışan çevre görevlerinin en az bir tanesi Çevre Mühendisi olmak zorundadır." şeklinde yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

  Bunun dışında, yönetmelik taslağının "Çevre danışmanlık hizmeti verecek firmaların yeterlik müracaatında gerekli belgeler" başlıklı 12 inci maddesine "Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne bağlı ilgili meslek odasından alınacak Oda Üyelik Belgesi, Serbest Müşavirlik Mühendislik Belgesi ve Büro Tescil Belgesi," hükmünün de ilave edilmesi gerekmektedir.

  http://www.zmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=14453&tipi=5&sube=0
   
 2. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Yok, bence yönetmeliği Çevre Mühendisleri bu yönetmelikten hariç tutularak düzenlemeliler. En sonunda bunu diyecekler herhâlde. Çevre Mühendisi Çevre Görevlisi olamaz diye bağlayacaklar en sonunda.
   
 3. İsrafil Yılmaz

  İsrafil Yılmaz CMNet Üyesi

  arkadaşlar evet her geçen gün mesleğimize saldırılar artıcak fakat elle tutulur birşeyler yapabiliyormuyuz önemli olan bu
   
 4. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

  Bu taslak bütün kuruluşlar için mi geçerli yoksa diğer başlıktaki gibi atıklarla ilgili mi?
   
 5. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Bu tüm başlıkları kapsayan bir taslak gibi düşünülebilir. Yani bir işletme bir çok yönetmeliğe tabi olabilir, aynı zamanda bu yönetmeliğe de tabidir. Bu yönetmelik orada çalışması şart olan kişinin niteliklerini kapsayan bir yönetmelik.
   
 6. Büşra Mülayim

  Büşra Mülayim CMNet Üyesi

  Umarm hepimiz için hayırlı sonuçlar açıklanır bir an öncee..
   
Ziraat mühendisleri odasının çevre görevlisi yönetmelik taslağı hakkında açıklaması konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı için son gün!

  Arkadaşlar Taslak bugün yayınlandı. http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=5977 Taslağa göre artık danışman firmalar 5 kişi olacak. Şuan mevcut olan danışman firmalara da 01/07/2013 tarihine kadar süre verilmiş. DÖRDÜNCÜ BÖLÜM Çevre danışmanlık firması Çevre danışmanlık firmalarının nitelikleri MADDE 11 – (1) Çevre danışmanlık firmaları en az 5 (beş) çevre görevlisi...
 2. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı oda görüşü

  Sayın arkadaşlar, Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı hakkında ki ÇMO görüşü aşağıdaki linkteki gibidir. http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=87187&tipi=17&sube=0
 3. Çevre görevlisi ve danışmanlık firmaları hk. yönetmelik taslağı imza kampanyası

  "Çevre Denetleme Görevlisi ve Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik Taslağı" ile ilgili olarak çalışmalarımız devam etmektedir. Üniversitelerimizin yeterliliğini de sorgulatan söz konusu yönetmelik hakkında Akademisyenlerimizin de söz hakkı olduğunu düşünerek bir imza kampanyası başlatmış bulunuyoruz. Akademisyenlerden de görüş alınarak hazırlanmış olan imza metnine aşağıdaki...
 4. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik taslağı

  Gündemde olan kamudaki istihdam sorunumuz twitter'da tartışılırken, Bakan Erdoğan BAYRAKTAR bir twit'inde Çevre Mühendislerinin şikayet ve isteklerini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yrd. olan Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR'a iletmelerini söyledi. Mehmet Emin Bey Müsteşar yrd. olmakla birlikte Yıldız Teknik Üniversitesinde Prof. ve İnşaat Mühendisi. Bu kısa bilgiden sonra asıl konuya...
 5. Çevre görevlisi ve çevre danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik

  ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK Resmi Gazete Tarihi: 12.11.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27757 Amaç Bu Yönetmeliğin amacı, çevre görevlilerinin nitelikleri, sorumlulukları ve belgelendirilmeleri ile çevre danışmanlık firmalarına yeterlik belgesi verilmesine ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Kaynak: Mevzuat Bilgi Sistemi