• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

1 kwh için kaç gr co2 ?

dimo

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
belediye
Merhaba arkadaşlar , foruma yeni üye oldum. günlerdir yaptığım araştırmalar sonucunda türkiyede üretilen elektrik ile bu üretim kaynaklarının türünü de hesaba katarak hesap yaptım ve 2014 yılı için bir sayı buldum.Yurt dışından ithal ettiğimiz ve hangi kaynaklardan alındığı belli olmayan az da olsa bir enerji var bu hesabı yapan arkadaşlara soruyorum. Bu ithal edilen enerjiyi hesaba kattınız mı? Sizin 1kwh karşılığı CO2 değeri hesaplama yönteminiz nasıl? Bu verilere nerden ulaştınız ?

öncellikle cevabınız için teşekkür ediyorum. verdiğiniz linki incelediğimde benim sorumla alakalı olarak şu kısım var

Elektrik Tüketimini Azaltmak Önemli
Elektrik tüketimindeki karbon ayak izimizi
hesaplamak için ülke olarak kullandığımız kaynaklara
bağlı olarak ortalama bir hesap yapılmaktadır.
Türkiye’de 1 kWh elektrik üretilirken ortalama 0.43
kg karbon emisyonu yapıldığı için bu miktar kadar
karbon ayak izimiz olur. Elektrikli cihazların ne kadar
güç harcadıkları, saat başına düşen enerji miktarı
olarak, kullanma kılavuzlarında belirtilmektedir.

Şimdi bu enerji üretilirken kullanılan doğalgaz, kömür , hidrotermik miktarları her sene değişmekte ve doğal olarak bu 430 gr senelik değişmektedir. Bu 430 gr hesaplaması benim tahminime göre 2011 yılı veya 2013 yılı için geçerli olabilir. 2014 yılı için 500 gr üstünde bir rakam var mesela.Ben 2015 yılını hesaplamak istiyorum. Detaylı hesaplama yapan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

@dimo

Bence ortalama bir rakam alınabilir bu bilgilere atıfta bulunarak. Örn : 450 gr gibi. Ama tabi bu hesaplamaları yapan arkadaşlar daha net ve doğru bilgi sunacaklardır.

Kolay gelsin.

2012 için = 0,192 kg CO2 (eş)/ Kwh
2013 için = 0,184 kg CO2 (eş)/ Kwh
2014 için = 0,208 kg CO2 (eş)/ Kwh
olarak hesapladım.

iyi de bunu hesaplamak pek mümkün değil aslında. Örneğin termik santralleri ele alalım. Asfaltit ile çalışan da var linyitle, taş kömürü ile çalışan da. Alev borulu kazan da var, akışkan yataklı da var süperkritik olan da (yanma verimleri farklı). Sizin her santralin tüketim miktarını bulup, yakıtının içerdiği karbon miktarı ve yanma verimiyle çarpmanız gerekecek. Sırf termik için bu böyle. Bir de doğalgazlılar var. Doğalgaz da standart bir yakıt değildir. Kaynağına göre karbon içeriği ve kalorifik değeri değişebilmektedir.

Sizin yapabileceğiniz, santrallerde tüketilen yakıtlar ile ilgili bir genelleme yapmak olacaktır. Örneğin termiklerin % şu kadarı taş kömürü, % şu kadarı linyit deyip bir referans karbon miktarı değeri baz alırsınız. Sonuç tam doğru olmaz ama 1kWh için yakın bir sonuç elde edebilirsiniz

o elektriği üretmek için yakıt olarak ne kullanıyorsunuz örneğin doğalgaz veya motorin yakıt miktarlarından yolla bulabilirsiniz sera gazı yönetmelikleri bu konuda yardımcı olabilir. @Ahmet Doğan arkadaşımız haklı aylık olarak yoğunluk değerleri değişir doğal gazın

@Ahmet Doğan

Haklısınız Ahmet Bey, elektrik üretimi için tüketilen yakıt miktarına ve yakma verimine bağlı olarak sera gazı emisyon faktörü değişir. Benim yaptığım hesaplama 2012-2013 ve 2014 yıllarına ait Enerji Bakanlığının yayınladığı "Üretilen Enerjinin Birincil Kaynaklara Dağılımı" tablosundaki kaynaklara dayanmaktadır. Bahsettiğiniz belirsizliklere ilaveten kaynakların net kalorifik değerlerindeki belirsizliği dahi işin içine katmamız gerek. Aslında bu hesaplamayı enerji bakanlığının kendisinin yaparak her yıl yayınlaması gerekiyor ki karbon ayakizi hesabı yapan kişi ya da firmalar hiç uğraşmasın.