Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

1 mg CaCO3 1 mL EDTA ya neden eşdeğer?

Konu, 'ARŞİV' kısmında biilal12 tarafından paylaşıldı.

1. biilal12

biilal12 CMNet Üyesi

1 mg CaCO3'ın 1 mL EDTA ya neden eşdeğer ? çevre kimyası lab. hocamız sordu cevabını bulamadım cevabı bilen varmı acaba?

2. CMNet Okuru

CMNet Okuru CMNet Üyesi

sorunun cevabı sözel olarak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Şelasyon
    EDTA metalleri şelat oluşturarak bünyesinde bağlayan organik molekül. her bir EDTA molekülü kompleks oluşturup bir kalsiyum ya da magnezyumu bağlıyor, (EDTA böylelikle sudaki sertliği tayin edebilmemizi sağlıyor).
    suda sertliğe neden olan molekülleri bu yöntemle doğrudan ölçtüğümüz için harcanan EDTA miktarı ile alkalinite mi sertlik mi artık her neyse o parametre için bahsettiğin bağıntı kurulabiliyor.
    işin sayısal kısmını yazamıyorum zira hatırlayamıyorum.

gereksiz bilgi: ağır metal zehirlenmelerinde de EDTA ya da ona benzer moleküller damara veriliyor kandaki metallerle şelat oluştursun diye. sonra bütün o şelat böbreklerden direk idrar oluyor :)

3. biilal12

biilal12 CMNet Üyesi

teşekkürler

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...