• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim 12 Ağustos 2021 - Atıksu Arıtma Tesisi Tesis Sorumlusu Eğitimleri Hakkında Duyuru

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
23.05.2019 tarihli ve 30782 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ kapsamında, kentsel ve endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde görev yapacak tesis sorumlularının atıksu arıtma tesisi yeterlilik eğitimi yapılacaktır.

Eğitimler için herhangi bir ücret talep edilmeyecek olup, söz konusu eğitimler covid-19 pandemisi nedeniyle bir önceki eğitimde olduğu gibi uzaktan olarak yapılacaktır. Eğitimler, talep edilen tesis sorumlusu sınıflarına yapılacak başvuru sayısına göre planlanacak olup eğitimlere Ekim ayı içerisinde başlanılması planlanmaktadır.

Bu çerçevede, eğitim planlamasının yapılabilmesi amacıyla, TESİS SORUMLUSU BELGESİ almak isteyen adayların 16 Ağustos – 1 Ekim 2021 tarihleri arasında
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresi üzerinden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurup profil kartlarını oluşturarak ön başvuru yapmaları gerekmekte olup, eksiklik bildirilen başvuruların tamamlanması da dahil olmak üzere 1 Ekim’den itibaren adayların sisteme erişimi kapatılacaktır.

Ayrıca, söz konusu başvurulara ilişkin detaylı bilgiler
adresinde yer alan Atıksu Arıtma Tesisi Personel Belgelendirme (AATBEL) sistemi duyurular sayfasında yer alacaktır.

Ek:

1. Başvuru sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar
    .
  2. Başvuru için Kullanıcı Kılavuzu
    .
  3. Resmi yazı formatı
    .
  4. Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ
    .

İletişim:
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü

Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanlığı
sutoprak@csb.gov.tr

Kaynak:

yüzde yüz katılıyorum size
bu konuda açılan davadan haberi olan var mı?
çevre mühendisleri odası konu hakkında ne yapıyor acaba bilgisi olan var ise lütfen paylaşabilir mi
bu eğitim ve sınav saçmalığı çevre mühendisleri için bir ayıptır!

Bizim oda her zaman ki gibi başka şeyler peşinde; meslek haklarımız ayak altında gerçekten bu tebliğ ile aldığımız eğitim hiçe sayılıp diğer meslek mensubu olup zamanın da bir şekilde arıtma tesislerine yerleşmiş personellere bir kılıf hazırlanıyor. Bu bakış açısıyla çevre yönetmelikleri sadece kağıt üstünde kalmaya mahkumdur, neticesi kötü atıksu yönetimi, denizlerde müsilaj, akarsularda balık ölümleri, kuru derelerde kötü koku sinek oluşumu, yeraltı sularında kirlenme v.b. ve suçu birbirine atmaya çalışan idareciler...çok yazık.

Çevre Görevlisi belgesinin hukuksuzluğu ortadayken kimsenin karşı koyamaması durumu var iken atıksu kimin umurunda? Arkadaş bir Su Ürünleri Mühendisi Çevre Mühendisliği yapabilir. Çevre danışmanlığı aslında Çevre Mühendisliği'nin asli bir işi. Gıda Mühendisi Çevre danışmanı olabilir ama Çevre Mühendisi Gida danışmanı olamaz. YÖK'ün verdiği yetkileri tanımayan bir Bakanlık var ortada. Tıp Doktoruna sen doktorluk yapamazsın demek gibi bir şey. Onlar da yetkilerini Bakanlık değil YÖK'den alır.

Gelelim atıksu olayına. Bakanlık sadece iş yerlerinde çalışanlara yönelik karar alıyor. Her konuda böyle. Bu meslektaşlarımız veya meslektaş olmadığımız, ama atıksu tesisi işleten kişilerin işlerinde "imtiyaz" kazanmasına, yeni mezun veya işe girememiş Çevre Mühendisi'nin işsizliğine yeni bir boyut getirmekte. Mesela ben bu durumdayım. Bölümü bitireceğim, bitirmeden önce 1M kapasiteli tesiste staj yapacağım, tesiste pH, ÇO dahi ölçeceğim vs. staj sınavında tüm soruları yanıtlayacağım, her dönem 2 ders, 14 hafta süreç+sınavlar, üstüne YL, normalde o da bitmeliydi mesela, lakin ben ancak "D" sınıfı belge alabiliyorum. Çünki Bakanlık döner sermayeye çalışmadım.

Gelelim eğitim konusuna. Sağolsun @Cem Yılmaz sanırım eğitim modüllerini yüklemişti. Eğitim modüllerini Konya Teknik hazırladı. Modülleri ancak ders kitabı olarak kullanabilirim ya da kaynak olarak gösterebilirim. Ama onlardan atıksu gibi bir konuda sınava çekilmek yetersiz. Yetersiz olunduğu düşünülen bir meseleyi yetersiz çözümlerle çözdük diyorlar. Koyun İGU Eğitim süreci gibi bir staj süresi görelim. İyi niyetinizi görelim.

İşin bir de belge ücreti boyutu var. 200 dü, bu sene 250 olur sanırım. Geçenlerde İHA için ehliyet muhabbeti oldu, herkese veriyorlarmış, önce inanamadım. Ağabeyim beni aradı, ta Gürcistan'dan, dedim ki ücret var mı bu işlerde, ne ücreti falan dedi, Bakanlık benden 200 istiyor dedim, adam 5 saniye konuşamadı telefonda. Diyeceklerim bu kadar.

Başvuru yapabilen var mı arkadaşlar ? Sistem açılmıyor.

Merhaba sistemde başvuru döneminde değiliz yazıyor acaba herkes de bu şekilde mi gözüküyor sistemsel sorun mu ? yoksa sadece bende mi bu şekilde bakanlığa mailde gönderdim dönüş bekliyorum..

Başvuru sistemi açılmış, ilgilenen arkadaşlar başvurularını yapabilirler.

başvuruda tesisten dilekçe talep ediliyor. su an çalıştığım tesiste arıtma yoık ama ben bunu kendime yatırım olarak almak istiyorum. başvuru yapamaz mıyım?

Evrem Yeşil
1. Yüklenecek olan fotoğraf yüzün net olarak görülebildiği vesikalık olmalıdır.
2. Mesleki tecrübesi bulunmayan adayların meslek bilgileri kısmında yer alan mesleki tecrübe yıl ve ay kısımlarını sıfır (0) ve başvurmak istediği arıtma tipini seçtikten sonra arıtma türlerinden herhangi birisini seçmeleri D sınıfı belge almaları için yeterli olacaktır.
3. Ön başvuru yapacak olan adayların, tebliğ de yer alan yeterlilik ve başvuru şartları yükümlülüklerini dikkatlice okuyarak başvuru yapmaları önem arz etmektedir.
4. Başvuruda yüklenecek olan resmi yazı ekte yer alan formatta olmalıdır. Başvuru için daha önceden alınmış olan belgelerin ekte yer alan formata dönüştürülmesine gerek olmayıp yeni alınacak resmi yazılarda ekte yer alan format geçerli olacaktır.
5. Çevre danışmanlık veya atıksu arıtma tesisi proje/inşaat/işletme firmalarında görev yapan personellerin hangi atıksu arıtma tesislerinde görev yapıyorlarsa, o tesisin tesis sorumlusu olduğu ve fiilen işlettiklerine dair atıksu altyapı yönetimi ile yapılmış olan protokolü/sözleşmeyi de ek olarak sisteme yüklemeleri gerekmektedir.
6. Başvuruda 2 defa eksiklik bildirim hakkı olacak olup başvuru sahibine eksikliği tamamlaması için üç (3) gün süre verilecektir. Bu süreyi aşan adayların başvuruları sistem tarafından otomatik iptal edilecek olup adaylar başvuru durumlarını sistem üzerinden kontrol edeceklerdir.
7. Profil kartı onaylanan adaylar için daha sonra eğitim tarihleri duyurulacak olup yine aynı sistem üzerinden eğitim başvurusunda bulunabileceklerdir.

Önceki cevapları görüntüle…
Merhaba, başvuru yapmaya çalışıyorum ancak çalıştığım tesiste arıtma yok. Tecrübe kısmını doldursam da, sıfır da seçsem onay vermiyor belge talep ediyor. Sorunu çözebilen oldu mu acaba?

Önceki cevapları görüntüle…
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...