• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

13 ağustos çevre görevlisi sınav soru ve cevapları

S

seezgn

çevre görevlisi sınav soru ve cevapları açıklandı arkadaşlar

Ekli dosyalar

• CEVREGOREVLISI-A.sflb.pdf
    234.3 KB · Görüntüleme: 312
  • CEVREGOREVLISI_B.sflb.pdf
    233.9 KB · Görüntüleme: 134
Cevap: 13 ağustos çevre görevlisi sınav soru ve cevapları

Sayın hakbas1,

Burada ki asıl problem çevre görevlisi kavramıdır. Bizlerin kabul etmediği, bakanlığın yanlış yaptığı böyle bir kavramı ortaya çıkarmasıdır.Çevre görevlisi nedir, neye hizmet etmektedir? Verilen eğitim bizim üniversite eğitimimizin %1 i ancak vardır fakat bakanlık diyor ki çevre görevlileri çevre mühendisinin haklarına sahip olur. Bunu kimse kabul etmez bizde haklı olarak etmiyoruz etmeyeceğiz. Bu sınava çevre mühendislerinin dahil olması söz konusu dahi olamaz çünkü tekrarlıyorum biz çevre görevlisi kavramını kabul etmiyoruz.

Hiçbir meslek grubunun mesleğimize müdahale etmesi etik değildir. Çevre görevlisi kavramına bizler kadar tüm meslek gruplarının karşı çıkması gerekir iken biz nasıl buna müdahil oluruz derdindedir herkes ki gerçekten çok üzücü bir durumdur.

Arkadaşlar, bu konu kesinlikle burada tartışarak kavga edilerek çözülecek bir konu değildir ve bu konu ile ilgili başka bir yorumda yazmak istemiyorum ama bu başlık adı altında açılan sınav soruları ile ilgili yorum yapmak daha doğru olacak kanaatindeyim.

@hakbas1

Hasan bey yanlış anlamayın ama zaten yorum yazılacak birşeyide tartışmıyoruz burada. siz sadece hakkım var tarafından bakıyorsunuz. çevre mühendisleride dahil olsun diyosunuz siz onun aldığı eğitimi aldınız mı ki kendinizi onunla aynı kefeye koyuyorsunuz? burada mesleğinizi küçük görmek gibi bi niyetim asla olamaz yanlış anlamayın.
mesela makine mühendislerine kanunlar makinelerin bakımı ve kontrolü için yetkiler vermiş bunları bizde bir sınava girerek alsak bu hak olurmu sizce? ozaman bu durum okadar emek verip makine mühendisi olmuş kişilere haksızlık olmazmı? endüstri mühendislerinin uzmanlık alanları farklıdır çevre mühendislerinin farklıdır aldığınız eğitimin sonucunda bunu bildiğiniz kanaatindeyim. tabi bunu bütün çevre görevlisi adayı arkadaşlarda biliyorlardır ancak işlerine gelmiyor. ben kendimi kurtarayım da gerisi önemli değil diyor.
yarın aynı durum sizin mesleğiniz içinde geçerli olabilir ozaman muhattap bulmak çok zor olacaktır.
soruların seçici olması konusunda da bakanlığın tutumunu kendi adıma sonuna kadar destekliyorum madem hakkım diyor millet alsında görelim dercesine sorular sorulmuş ve olması gerekende bu.
en azından köfte ekmek gibi ÇGB dağıtmıyorlar.
sanırım sorular zor diyen arkadaşlar bu işi biraz hafife alan arkadaşlar. onlarda bu işin kolay bir iş olmadığını görmüşlerdir heralde.
sonuç olarak biz çevre Mühendisleri olarak sorulardan memnunuz...
birilerinin aklına bu sorularla çevre mühendisleri bile belge alamaz gibisinden düşünceler geliyorsa rahatlıkla söyleyebilirimki bu onların işi ve bu sınavdan hiçbir meslektaşım korkmaz girer paşalar gibi alır. tepkimiz mesleğimizin peşkeş çekilmeye çalışılmasınadır..

Mustafa Bey, benim sadece çevre mühendislerine değil bütün mühendislik ve diğer meslek dallarına saygım sonsuzdur ve bugüne kadar hiç kimseyi küçümsemedim ve hakkınada göz dikmedim, dikmemde. Sonuçta bende bir mühendis isem bu işin kolay olmadığını ve bu noktaya gelebilmek için her mühendislik dalın kendine göre zorlukları olduğunu ve bu iş için ciddi emeklerin verildiğini biliyorum. Tabiiki hakkınız varsa, o hakkınızı almak için sonuna kadar mücadele edeceksiniz, buna bende sonsuz saygı duyarım. Ama burada bakanlık bir yönetmelik çırtmış ve bu yönetmelikte de kimlerin hangi şartlarda çevre görevlisi olabileceğini açık bir şekilde belirtmiştir. Ama buna birileri çıkıpta kendi kendine bu benim hakkım ve bu hakkımıda helal etmiyorum şeklinde bir söylemde bulunması ve burada saygı sınırlarını aşıp başkalarını düşünmeden sadece kendini düşünüp, olmayacak söylemlerde bulunmasına kusura bakmayın ama bende sessiz kalamam. Sınava bende girdim ve gercekten gecmiş yıllara göre sınav %40-%50 daha zordu. Çok şükür çok iyibir işim var ve bu çevre görevlisi belgesi ile de işim olacak gibi bir derdimde yok sadece çalıştığım firmada çevredende sorumlu olduğum için yöntiminde bu haktan yararlanmak istediği için sınava girdim. bence çevre mühendisleride mesleklerine güvenip bu belge için kavga etmemeliler ve bu kadar tepki göstermemelidirler diye düşünüyorum. sonuçta bu belge olmadanda çevre mühendisleri diplomaları ile farklı sektörlerde diğer mühendisler gibi iş bulup, çalışabiliyorlardı.

@hakbas1

Bu yorumunuzu haketmediğimi ve bir mühendisin yazılanı anlamadan ve art niyet arayarak sataşmasını yakıştıramadım.
Hak konusunu yanlış anladıgınız için açıklıyorum.Çevre müh. olmayan diğer müh. dallarından kişiler çevre görevlisi sınavına girebilmesi durumunu hak olarak goruyorlar şahidiyim, bizzat yaşadım..kastettiğim buydu.Bize hak verilmesi olayı değil bu, sayfalarca bu konuyu tartıştık.Çevre görevlisi lütuf değildir.Çevre müh. olarak yaptığımız işlerin başka bir kılıfıdır.Yetersizliği gerekçesi ile çevre görevlisi olayını çıkardıklarına inanmak istiyorum.Ben bu şekilde görüyorum,çevremdekiler de bu görüşüme saygı duyar.
Diğer konu olan sizin taBİRİniz ile hakaret söz konusu bile değildir.Ben dgs ile çevre müh. ne geçtim eşşeği bırakın köpekler gibi çalıştım dgs ile geldiğim için atılma riskim vardı,ve bu çalışmanın karşılığını aldım.Bu gibi tabirlerin cümle içinde nerede nasıl kullanıldığına dikkat edin,eşşek gibi çalışmak= herkes çe bilinen çok çalışmak sular seller gibi tabirleride olup ,bir çok üniversite gençliğinde kullanılan bir kelimedir.Ne yazıkkı bunları açıklamak durumunda kalıyorum size..
Çok istiyor iseniz mahkemeye de verebilirsiniz... ama hele hele bir mühendisin bu şekilde anlamadan yorum yapabiliyor olması üzücü.....

en başındada dedim sizi hedef alarak birşey söylemiyorum öyle bir yanlış anlamaya kapılmayın. bizde bu verilen bu hakkın ne derece hak olduğunu çözemediğimiz için karşı çıkıyoruz zaten. yoksa iş sorunu mesleğimiz için çevre görevlisi olmadan iş bulamazsın noktasında değil. ama birde şu açıdan düşünün bir çevre mühendisi atık suyundan tutunda hava kirliliğine kadar bir çok konuda eğitim alıyor. bir çok farklı disiplininin konularına bazen derinlemesine bazen yüzeysel olarak giriyor. bakanlığın tanımladığı çevre görevlisi görev ve sorumluluklarını, teşbihte mübalağa olmaz derler, yata yata yapabilecek bir donanımla okulundan mezun oluyor. sonrada tutup gel arkadaş seni sınav edeceğiz bakalım görevli olabilirmisin deniyor. bu herşeyden önce mesleğe saygısızlıktır.
bir çevre mühendisinin bu duruma tepki göstermesi, hemde en ağır şekilde tepki göstermesi bence normaldir.
bu durumu ben kendi adıma kabul etmiyorum, çevre görevlisi diye bir kavramın olmaması gerektiğine inanıyorum. ben her fabrikaya bir çevre mühendisi bulundursun diye bir zorunluluk bulunsun diye bir şey de istemiyorum. bence başkalarını düşünme konusunda tüm meslek odalarının biraz daha duyarlı olması gerekiyor. şu an diğer odalar aman bu hakkı kullanalım gözüyle yaklaşıyor olaya.
yarın 4 yıllık yüksek okul bitiren birine sınavla tıp doktoru olma hakkı verilse bu sınavın zor olması gerektiğine sanırım herkes hemfikir olur. ohalde çevre görevlisi sınavının da zor olmasında bence bir mahsur bulunmuyor.
dediğim gibi sözlerim sizi hedef almıyor üzerinize alınacak bir durum yok ortada.

Mesleğe güvenme konusunada gelince. çevre mühendislerinin içindede elbette bu mesleği haketmeyen kişiler vardır her meslekte olduğu gibi... açıkçası çevre mühendislerine çevre görevlisi olduğu için iş verildiğini düşünmüyorum... buradaki mühendis arkadaşlarımın çoğu bir çok farklı iş kollarında çalışmakta..
bu tepkile iş bulamamaktan falan kaynaklanmıyor. bu tepkiler yapılan saygısızlığın biran önce düzeltilmesi için veriliyor.

@Tuğba COŞKUN

Tuğba Hanım, şimdi durumu kıvırıp durmayın lütfen yazdıklarınız yukarıda ve bu yazıyıda üniversitede birlikte okudunuz sınıf arkadaşlarınıza veya çevrenize hitaben yazmıyorsunuz. Bu yazıyı çevre görevlisi olarak sınava giren çevre mühendisleri dışındaki meslek dallarına yönelik yazıyorsunuz. Ne demek kalan kalsın çok çevre görevlisi olmak isteyen eşşek gibi çalışmıştır sanıyorum ki... ???? siz beni taniyormusunuz? sizinle ne kadar samimiyizde böyle bir ifadeyi kullanıyorsunuz? evet bizde üniversitedeyken kendi arkadaşlarımızla bu ifadeyi kullanırdık ama tanımadığımız birine gidipte nasıl insanlarsınız eşşek gibi çalıştında kazanamadınız demedik diyemeyizde çünkü bu o insana veya insanlara büyük bir saygısızlık olur. Lütfen bu eşşek kelimesi çok hoşuna gidiyorsa kendin için ve çevrendekiler için istediğin kadar kullanabilirsin fakat bizler için asla kullanamasın ve kullanmayada hakkın yok ondan sonrada çıkıp bir mühendisin bunu yanlış anlamasına anlam veremedim diyemezsiniz... Lütfen buraya ne yazdığınızı ve yazdıklarınızında ne anlama geleceğini ve nerelere gidebileceğini düşünerek yazınız...Bence bu yazdıklarınız tamamıyla gereksiz ve düşüncesizce yazılmış bir yazıdır.

İçimden o kadar çok şey yazmak geldi ki düşünün yukardaki yazışmalarda "mahkemelik olacak sözler" diye tabir ettiğiniz kelimeler az kalır. Arkadaşım burda takılcak onca mevzu varken ahlak kurallarına takıldığın için öncelikle tebrik ederim seni. Biz burda mesleğimizin emeğimizin mücadelesini verirken sözde savunma yapmaya çalışıyor bunu da yaparken elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz. Siz biliyor musunuz ki bu forumda yazan veya zaman bulamayıp yazamayan ama takip eden bir çok Çevre Mühendisi arkadaşımın ne kadar ciddi yerlerde ve konumlarda çalıştığını. Bu kelimeleri nerde nasıl kullanacağını siz değil kimse söyleyemez. Şahsınıza hakaret olmadığı sürece bu tarz boş bir gündem yaratmak neden? Herkes kendinden mesuldür, kimse kimseye ahlak hocalığı yapamaz keza ahlaksız veya küfür veyahut da hakaret içerikli bir yazı göremedim ben. Bu forumdaki arkadaşlarımın çoğu birbiriyle samimi ve biz bu forumda çok rahat samimi ve içten bir ortam buluyoruz. Yazılan hiçbirşeye acaba kötü bişi mi söyledi diyerek ön yargılı bakmıyoruz. Konuyu bir açtım okurken içim şişti ya ve ısrarla cevap verişiniz ve sanki yazan arkadaşımın herhangi bi sıfatı yok sokaktaki alakasız bi insan da siz bu konuda yetkili merci gibi bir edaya bürünmüşsünüz. Ama hakkaten ayıp. Soruları tartışacaksanız buyrun, forumumuz o kadar anlayışlı ve o kadar kucak açan bir forum ki rahatlıkla tartışabilirsiniz. Ama kusura bakmayın da bizim kelimelerimizi analiz edecek kadar saygı duyamayabilirim size.

Bu soruları herhangi bir çevre mühendisi çalışarak çook rahatlıkla doğru cevaplandırabilir. Sonuçta bu yönetmelikleri biz kendi derslerimizde görüyoruz. Başka meslek grubundaki arkadaşlarımın bu sınava girmesine kesinlikle karşıyım. İleride bir gün çevre mühendislerini yine bu sınava sokarlarsa eşşekler gibi çalışırız gireriz alnımızın akıyla da alırız bu sınavı.

Bundan sonra ben de diğer mühendislik dalları için sınav isteğinde bulunacağım. Maden mühendisleri için teknik nezaretçilik sınavı isteyeceğim bizler için veya endüstri mühendislerinin işlerini de yapabilmek için endüstri görevlisi sınavı olsun. Hatta öyle olsun ki biz de 6 sigma alıp iş yapabilelim. Nasıl? İyi değil mi? Jeoloji görevlisi de olur bak. 2 gün eğitim 1. gün formasyonlar, 2. gün sondaj...

Hakbas1 sizin Tuğba Hanımla ne alıp veremediğiniz var hiç anlamadım gerçekten. Tuğba Hanım kendisinin eşekler köpekler gibi çalışıp çevre mühendisliğini geçtiğini söylemesine rağmen hala anlam içeriğine değilde sadece kelimelere takılmanız beni şaşırtıyor. o zaman kurt gibi acıktım, tazı gibi koştum gibi dilimizde bulunan buna benzer benzetmeleride kullanmayalım. İçlerinde hayvan isimleri geçiyor ya SAYGISIZLIK olur.
Birde ben sizin çevre mühendislerine bir ön yargınız olduğu kanısındayım.
Bizler çevre mühendisleri olarak çokmu memnunuz sanıyorsunuz bu çevre görevlisi olayına. Kime hangi çevre mühendisine sorarsanız sorun bundan memnun değildir. Olamazda
Bu konu ilk çıktığında biz çevre mühendislerine de sınav şartı vardı. ( Şuan yine öyle bir söylem var ama neyse ) Düşününki o kadar yıl okumuşsunuz ama adamlar diyorki sen okudun ama seni sınava tabi tutucaz. Bu şaka değilde nedir sizce ? Bizlere şaka geldi. Adam senin okuduğuna bakmıyor sınavı kazanıp kazanamadığına bakıyor. Buna çok tepki gösterdik. bir toplantıda müsteşarı gördüğümüzde soru ve sitem yağmuruna tuttuk. Kimse o kadar yıl okuduktan sonra okuduğuna değilde aptal bir sınavla mesleği almana tepki göstermemezlik yapmaz.
Bizler yönetmelikte belirtilen çevre görevlisi belgesi alabilecek diğer meslek gruplarına saygılıyız. Alabiliyorsa gerçekten tebrik ederim. Çünkü soruları gördük. Kim kolay bir şekilde yapabilir. Düşünün sorularda sorulan bazı yönetmelik ve tebliğleri ben daha yeni gördüm.

Birde çevre mühendisleri bu belge olmadan başka sektorlerde çalışır demişsiniz. Evet çalışır. Ama o diğer sektorler malesef o kadar az ki.

@hakbas1

kıvırdığım falan yok..hala okuduğunuzu yanlış ya da istediğiniz gibi anlıyorsanız bu benim sorunum değil yorumları da iyi okuyun lütfen burada .... eşşek gibi çalıştında kazanamadın ifadesini kullanmadım uydurmayın .. eşşek gibi kelimesinin kullanıldıgı yerler hakkında size bilgi verdim.Allaşkına konunun dışına çıkıp daha fazla saçmalamayın.Daha fazla sizi kaale alıp cevap yazmayacam size..Konunun hakkını verinde alakasızlığa girmeyin.Sıon cümlemdeki hak kelimesinin de anlamını açıklamama gerek varmı??? bakalım yorumunuzda görücez :)

arkadaşlar neyin hesabını yapıyorsunuz sınav resmen çok zordu bi arkadaşın dediği gibi size sınav hakkı verdik ama ...
amasıda var zorlamayın sertifika vermeyeceğiz çok merak ediyorum seçici olmuş diyen arkadaşlar neyi seçici bu sınavın hangi soruları baz alarak bu kanıya vardınız. sınavdaki başarı yüzdesi bence %12-13 civarındadır

@hakbas1

sayın hakbas1;
burada çevre mühendislerinin karşı çıktığı nokta sadece ve Sadece Çevre görevlisi kavramı...çevre mühendisi diye bir ömeslek varken bunun ortaya çıkması sknadal ötesi ki bakanlığın yaprığı yapacağı ilk ve son skandal değildir.siz endüstri mühendisisiniz ve gelip Çevre Mühendisliği mesleğine de Bal gibi göz dikmişsiniz.çevre görevlisi olduysanız da size ve millete hayırlı olsun diyorum yok eğer HENÜZ olamadıysanız boşuna uğraşmayın kendinize yormayın gelin ben de hazırı var diplomamı falan size vermeye hazırım.O zamn Erdem Akgül Görevlisi olursunuz(EAG)..
yani kendiniz çalıyorsunzu kendiniz söylüyorsunuz.sadece ç.m için çıkartılammaıştır diyorsunuz eee biz de buan karşıyız. çevre görevlisinin çalışma alamnlarına bakın çevre nmühendisliğin tek bir harf üsütnde değil hala ç.m nin sınırları içeirisnde kalıyor..devlet hak vermiş demek bahane.şöyle bir örenk vereyim eskiden a.a.k.y ne göre her hangi bir fabrikadan TAT geri dönüşümlü malzemeyi bedelsiz alırdı.şimdi ise bakanlık bunu değiştiriyor.yeni yönetmelik çıkınca TAT fabrikaya gidip ee bana bu hak verilmişti dese abe solmayacak mı??
eğer siz de yan gelip yatmadıysanız emeğinizin bkülfetinşin farkındasınıuz..şimdi ben ya da Türkçe öğretmeni, felsefe ya da okul öncesi (mühendislik olması şart değil hani sığındığınzı hak verilmiş olayı var ya devlet şak diye okul öncesine dair bir yetki verirse şaşırmayın diye söylüyorum) Endüstri Görevlisi olmadı Endüstri Müfettişi daha da fantezik Endüstri Komiseri diye bir belgeyle gelse sizin veya başkasının çalıştığı işletmeye ben 500 altına çalışırım dese???????????????
bir de burada bu kadar insdan var hak gaspına uğramış bir sınava tabii tutuuluyordu en azından mücadelemizle bundan geri dönüş yapılmasını sağladık şimdi gelip utanmadan sıkılmadan sınav size de olmalıydı diyorsunuz.bu ne pişkinliktir arkadaş.başka şeyler de demek isterdim ama anlayacağınzı pek sanmıyorum...

merhaba,
bazı arkadaşların yorumları çok ilginç geldiği için kayıt oldum sitenize..
ilginç çünkü nasıl olup da çevre mühendisi olmakla çevre ile ilgili konularda sadece ve sadece kendilerinin çalışması GEREKTİĞİNİ söyleyip kastedebilirler anlayabilmiş değilim.
Ben kimya mühendisiyim.mesul müdürüm..ve 96 yılından beri bilfiil çalışıyorum..firmamın tüm çevre izinlerini,ruhsatını vs ben aldım..ayrıca 14001 ve 18001 ini de aldım..
şimdi neden benim kadar tecrübesi olmayan bir çevre görevlisini sadece ve sadece bakanlık işsiz çevre görevlileri çok olduğu için iş sahası yaratmak üzere geliştirdiğini düşündüğüm bu sistem sebebiyle İSTİHDAM edeyim ki????????????
hem birşey bilmeyecek hem de sırf çevre müh. olmasıyla bu konuda hak kazanıp şipşak çevre görevlisi olabildi diye işe alacağım..
var mı böyle bir mantık???
ben bu konuda sadece ve sadece sistemde kabahat buluyorum.
2 günüm taa istanbuldan ankaraya gidip konaklamak ve sıkıntı çekmekle geçti..
sorular tek kelimeyle saçma sapandı..
bunu net söylüyorum çünkü;
bu kadar yıllık tecrübem var demedim..bulabildiğim tüm ders notlarını,eğitim notlarını özetlerini dahi çıkartarak çalıştım..sadece ve sadece neredeyse %30 bunlardan çıktı diyebilirim..gerisi yönetmeliklerin en ücra köşelerinde kalmış SAYISAL değerlerdi..yönetmelikleri ezberlemiş ultra bir zekam olsa da ben bu sınavdan geçemezdim..
insanları aptal yerine koyup bir sürü şehirden hem ankaraya gelip bir dünya masraf yapmalarına sebep oldular hem de sordukları ANLAŞILMAZ köşede bucakta kalmışlıktaki sorularla resmen kapıyı yüzümüze kapattılar..

durum bundan ibaret
kolay gelsin

Sisteme kabahat buluyorsanız neden sınava girme gereği duydunuz ki o zaman ? Bakın yılalrca tecrübeniz var ve çoğu işlemleride kendiniz halletmişsiniz.

burada yazdığınız çoğu şey gerçekten ayıp ve yazılmayacak şeyler. siz iş alımı yaparken 5 10 yıllık tecrübemi arıyorsunuz. eee yeni nesil ne yapsın o zaman ? annemizin karnında geç doğduysak bizim suçumuz nedir peki???
Kusura bakmayın ama sizler yüzünden yeni mezun sadece biz değil bütün bölümlerdeki insanlar şuan işsiz. Umarım bununla gurur duyarsınız.

sınava girdim çünkü yönetmeliği okuduysanız VETERİNERLER dahil pekçok bölüme bu konuda HAK verilmiş..
ve yine yönetmeliği okuduysanız bana deniliyor ki; çevre görevlisi istihdam etmek ZORUNDASIN..
ben de en mantıklı yolu seçtim...

sevgili ercan bey,
asla burada yeni mezun veya tecrübesizlerin yolunu kapama niyet gayem yok..;fakat bu konu spesifik..çevre görevlisi olmaktan bahsediyorum..herhangi bir fabrikaya çevre müh olarak girmekten değil,

kolay gelsin

Ve tüm çevre izinlerini siz aldırmışsınız. Kusura bakmayın ama buna yetkiniz yok. Bütün çevre izinleri için yine TECRÜBESİZ OLAN çevre görevlilerine ve çevre mühendislerine muhtaçsınız. o kadar yıl tecrübeyle belge vermiyorlar malesef...