Düşüncelerini Paylaş

Görüşlerinizi katılımcılar ile birlikte değerlendirmeye ne dersin?

CMNet Gündemi

Gündemde olan değerlendirmeler ve son içerikleri kaçırma!..

Bize Ulaşın

Deneyimlerimizi sizlere aktarmak adına sorularınızı bekliyoruz.

130113 hidrolik yağ ve 130208 motor ve şanzıman yağlarının fabrika içinde depolanması

aydadodo

Aktif üye
Kayıt
3 Eylül 2012
Mesaj
13
Tepki
1
Puanlar
3
130113 hidrolik yağ ve 130208 motor ve şanzıman yağlarının fabrika içinde depolanması nasıl olmalıdır? İllaki kapalı alanda mı muhafaza edilmeli yönetmelikte variller ve zemin hakkında bilgiler gördüm.Alan nasıl olmalı?
 
Kayıt
18 Aralık 2010
Mesaj
2.045
Tepki
1.510
Puanlar
238
Şehir
ARAKLI- Trabzon
Firma
ÖZEL SEKTÖR
@aydadodo
madde 20
f).Tesis alanının atık yağ ile temasta olan kısımlarında zemin geçirimsizliğinin sağlanması zorunludur. Bu amaçla kalınlığı en az 25 cm olan betonarme zeminin ve havuzlama yan duvarlar içlerinin, dökülmelere karşı geçirimsizliğini sağlamak amacıyla epoksi boya, geomembran ve benzeri tecrit malzemesi ile kaplanması gereklidir. Atık kabul alanı yağmura karşı korunur.
 
KS
A

aydadodo

Aktif üye
Kayıt
3 Eylül 2012
Mesaj
13
Tepki
1
Puanlar
3
@Yasemin Aslantürk

Bilgi için teşekkür ederim.Bizim şuanki alanımızda 3 bölümden oluşan büyük metal kutular var varilleri içine koyuyoruz.Alanın üstü kapalı fakat etrafı açık.Çevre danışmanımız ayrıca ızgara yaptırmamızı önermekte gerekli midir acaba çünkü biz zaten varilleri direk betono koymuyoruz kutuların altında tahtadan bir yükselti var ve eğer varilden dökülme olursa direk bahsettiğim kutunun içine dökülüyor yer ile teması yok.
 
Kayıt
18 Aralık 2010
Mesaj
2.045
Tepki
1.510
Puanlar
238
Şehir
ARAKLI- Trabzon
Firma
ÖZEL SEKTÖR
Atık yağ üreticisinin yükümlülükleri
MADDE 9- (1) Atık yağ üreticileri,

a) Atık yağ üretimini en az düzeye indirecek şekilde gerekli tedbirleri almakla,
b) Atık yağ analizlerini 15 inci maddeye uygun olarak yapmak veya yaptırmakla, atık yağları kategorilerine göre ayrı ayrı 18 nci maddede belirtilen şekilde geçici depolamakla,
c) Tesisten kaynaklanan farklı kategorideki atık yağları birbirleriyle, PCB ve diğer tehlikeli atıklarla karıştırmamakla, tehlikeli atıkla kirlenmiş yağların bertarafı için Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği hükümlerine uymakla,
ç) Atık yağların lisans almış taşıyıcılar vasıtasıyla lisanslı işleme ve bertaraf tesislerine gönderilmesini sağlamakla,
d) Atık yağların tesis dışına taşınması durumunda Ulusal Atık Taşıma Formunu doldurmakla,
e) Yönetmeliğin 26 ncı maddesine göre kayıt tutmakla ve EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formunu doldurarak takip eden bir sonraki yılın Şubat ayı sonuna kadar il çevre ve orman müdürlüğüne göndermekle,
f) Atık yağların taşınmasında üretici ile işleme veya bertaraf tesisi işletmecisi arasında uyuşmazlık çıkması halinde, bu uyuşmazlık giderilemezse on beş gün içinde uyuşmazlığı il çevre ve orman müdürlüğüne ve Bakanlığa bildirmekle, bu süre içinde uyuşmazlığa konu olan atık yağları kendi depolarında muhafaza altına almakla

yükümlüdür.
Geçici depolama
MADDE 18- (1) Atık yağlar 20 inci maddenin (f) bendinde teknik detayları verilen geçirimsiz zemin üzerine yerleştirilmiş tanklar/konteynerler içinde toplanır. Farklı kategorideki atık yağlar için farklı tank/konteyner kullanılır. Atık yağ geçici depolama tankları/konteynerleri göstergeli, aşırı dolmayı önleyici tertibata sahip olmak zorundadır. Tanklar/konteynerler işaretli yere kadar doldurulur ve hiçbir zaman tam dolu bırakılmaz. Tanklar/konteynerler kolayca doldurulabilir ve boşaltılabilir olmak zorundadır. Tankların/konteynerlerin ağzı yeterli büyüklükte ve kapalı, diplerinde toplanmış katı veya çamurumsu çökeltilerin temizlenmesi için gerekli düzeneğe sahip olmak ve yağmur suyundan korunmak zorundadır.
(2) Atık yağlar, kırmızı renkli ve üzerinde “Atık Yağ” ibaresi yer alan tank/konteynerlerde depolanır. Farklı kategorilerdeki atık yağlar birbirleriyle karıştırılmaz. Bu tankların içine su, benzin, fuel-oil, boya, deterjan, solvent, antifiriz ve motorin gibi herhangi yabancı bir madde karıştırılmaz.

f) Tesis alanının atık yağ ile temasta olan kısımlarında zemin geçirimsizliğinin sağlanması zorunludur. Bu amaçla kalınlığı en az 25 cm olan betonarme zeminin ve havuzlama yan duvarlar içlerinin, dökülmelere karşı geçirimsizliğini sağlamak amacıyla epoksi boya, geomembran ve benzeri tecrit malzemesi ile kaplanması gereklidir. Atık kabul alanı yağmura karşı korunur.

yönetmelikde gecen ifade budur. bunların haricinde her hangi bir şeyi il müdürlüğünün tablep etmesi durumunda yapmalısınız.

2011-12-08 15.50.02.jpg
 

serdaralkan

Daimi üye
Kayıt
13 Ekim 2010
Mesaj
178
Tepki
136
Puanlar
43
Şehir
İzmir
Firma
TUKAŞ A.Ş
@aydadodo En iyi sistem ızgara sistemi olduğu için danışmanınız öneriyordur. Altına kutu koymak çoğu zaman çözüm olmuyor varil devrildiğinde de mi kutunun içine dolar yağlar ve bahsettiğiniz kutu bütün atık yağları alabilecek durumda mı? sorularına cevap bulabiliyorsanız kutuda ısrarcı olabilirsiniz :)
 

cgdm

Daimi üye
Kayıt
15 Şubat 2011
Mesaj
295
Tepki
153
Puanlar
43
Firma
çevre danışmanı
Merhaba,

jeneratörden çıkan antifriz atığı tehlikeli midir?
 
Yukarı