Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

15.01 Kodlu Plastik Ambalaj GD Tesisinde yapılacak işlemler

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında M. Hayri Cüneydi tarafından paylaşıldı.

 1. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;
  Yakın bir zamanda 15.01 belgesi almış olan bir plastik geri dönüşümü yapan firmaya başlayacağım.Firma 15.01 belgesi aldığını söyledi.Yanılmıyorsam bu belge GFB olması lazım.Firma çeşitli firmalardan kimyasal mavi renkteki plastik bidonları,IBC tankları toplayıp,yıkama ve kırma işlemi gerçekleştirecek.Benim bahsetmiş olduğum firmada neler yapmam lazım?Hangi yönetmelikleri okumam ve öğrenmem lazım?Hangi bildirimleri ne zaman yapmam lazım?Hangi formları kullanmam lazım?Bana yardımcı olabilirseniz arkadaşlar çok sevinirim.Bol bol hayır dualarımı alırsınız. :) Şaka bir yana acil yardıma ihtiyacım var.Sakın kimse yanlış anlamasın.Armut piş ağzıma düş olsun istemiyorum ama vaktim çok az olduğu için detaylı bir yardıma ihtiyacım var.Şimdiden hepinize teşekkür ederim.
   
 2. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar konuyu güncel tutmak için yazıyorum.Bilginiz olsun.İnşallah yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır diye de dua ediyorum. :)
   
 3. Burçin Hekimoğlu

  Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

  Merhaba Hayri Bey;
  Öncelikle hayırlı olsun. Eğer yanlış anlamadıysam 15 01 02 kodlu ambalajlar konusunda işlem gerçekleştireceksiniz faaliyet konusu olarak. Telikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini, Ambalaj atıkların kontrolü yönetmeliğini, Su kirliliği kontrolü yönetmeliğini, başlangıç olarak okuyabilirsiniz. Beyanlarda TABS, Geri kazanım için ambalaj atıkları beyan sistemi ek 8'ler (aylık olarak doldurulacak), Piyasaya süren formlarını dolduracaksınız, Bunların haricinde çevre izni aşamasına başlayarak GFB tarihi üzerinden 6 ay içerisinde çevre izni almanız gerekmektedir. Aklıma gelenler şimdilik bunlar farklı bir konuyu hatırlarsam size bilgi geçerim.
   
 4. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  Hayri bey hayırlı olsun yeni işiniz.sanırım plastik geri dönüşüm dediğiniz devamında yazdıklarınıza göre kontamine ambalaj atıklarının geri dönüşümünü yapan bir tesis..bu yüzden en iyi hakim olmanız gereken yönetmelik tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliği ve atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik..bu iki yönetmeliğe ne kadar hakim olursanız sizin için o kadar iyi olur düşüncesindeyim. bunun dışında tesise gelen atıkların takibi, UAT formları nın onayı vb. size verilir diye tahmin ediyorum..zamanla ortama ve işe alıştıkça olayı çözersiniz..benim şimdilik tavsiyem tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini incelemeniz ve bu tesislerin yükümlülükleri,fiziksel şartları kısımlarını iyi kavramanız..
   
 5. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  GFB aldıktan sonra yanlış hatırlamıyorsam il çevreden yükümlülüklerinizi anlatan bir bilgilendirme yazısı geliyor. orda istenenlerin dışında ekstradan yapılacak bişi olmuyor.
   
 6. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Sizin bahsettiğiniz kod tehlikesi plastik geri kazanımıdır. ;Bu tesis tehlikeli atık bulaşmı ambalaj atıklarıdır. bidon ıbc 'den bahsettiği için kodu 15 01 10 dur.
   
 7. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  Atik yönetmeliği ve tanker temizleme tebliğini okuyun. Bunun dışında Uatf'ler hakkında sanırım bilginiz vardır. Muhtemelen birde kimyasal arıtma tesisi vardır.
  Hayırlı olsun.
   
 8. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar çok teşekkür ederim.Başlangıç için harika bilgiler verdiniz.Nereden başlayacağımı inanın bilmiyordum.Yalnız yanılmıyorsam alınacak ambalaj için kodun 15.01.10 olması lazım.Ayrıca aylık olarak ek9 demişlerdi ama ben yanlış anlamış olabilirim.Teyidleşmek için soruyorum.Tekrar yardımlarınız için teşekkürler.
   
 9. Erhan Akkuş

  Erhan Akkuş CMNet Üyesi

  SKKY DEN BAHSEDİYORSANIZ EK 9 DEĞİL SKKY TABLO 19 OLUCAK.
   
 10. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Yok bu aylık bildirimler yapılıyor ya sistem üzerinden.Ondan bahsetmiştim.Ama dediğim gibi yanılıyor olabilirim.
   
 11. Birgül Bakanoğlu

  Birgül Bakanoğlu CMNet Üyesi

  yukarıda bahsedilen ek 8 ambalaj atıkları için ama onu TAT firmaları dolduruyor ve yanlış bilmiyorsam yeni adı ek 5
   
  Ercan Selvi bunu beğendi.
 12. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  birgulba nın söylediği gibi ambalaj atıkları ile ilgili bir bildirim yapmanıza gerek yok hayri bey.orda EK-9 da yok zaten.ama bahsi gecen atıkların bildiriminin yapıldığı bir sistem illaki vardır.bilen arkadaşlar yazar bizde öğreniriz :)
   
 13. Müjdat Öner

  Müjdat Öner CMNet Üyesi

  Atık yönetimi genel esaslarına ilişkin yönetmelik.

  Kayıt tutma yükümlülüğü
  MADDE 11 – (1) Atık üreten tesis ve işletmeler ile EK-II A’da ve EK-II B’de belirtilen bertaraf ve geri kazanım işlemlerini yapan kişi, kurum ve kuruluşlar, atık türü ve atığın EK-IV’de belirtilen kod numarası, atık miktarı, atığın kaynağı, gönderildiği tesis, taşıma şekli ve atığın EK-II A’da ve EK-II B’de belirtilen yöntemlere göre tabi tutulduğu işlemler hakkında kayıt tutmakla, tutulan kayıtları en az beş yıl süreyle muhafaza etmekle, Bakanlığın belirleyeceği aralıklarla Bakanlığa göndermekle ve Bakanlığın inceleme ve denetimine sunmakla yükümlüdür.

  Mali sorumluluk sigortası yaptırma yükümlülüğü
  MADDE 12 – (1) Tehlikeli atıkların toplanması, taşınması, geçici ve ara depolanması, geri kazanımı, yeniden kullanılması ve bertarafı faaliyetlerinde bulunanlar, faaliyetleri nedeniyle oluşacak bir kaza dolayısıyla üçüncü şahıslara ve çevreye verebilecekleri zararlara karşı ilgili yönetmelik ile belirlenen esaslara göre tehlikeli atık malî sorumluluk sigortası yaptırmak zorundadırlar. Sigorta yaptırma zorunluluğuna uymayan kurum, kuruluş ve işletmelere bu faaliyetler için izin verilmez.
   
 14. Burçin Hekimoğlu

  Burçin Hekimoğlu CMNet Üyesi

  Ekler konusunda GDTlerin doldurduğu ek8 olarak gözükecektir ekranda excell tablosu indirin dediğinizde EK9B_ExcelImportSablon şeklinde ismi olan bir Excell tablosu çıkacaktır. B ve C excell tablolarını düzenleyerek (NOT: excell isimlerini değiştirmeyin sistem hata verir kaydedemezsiniz) sisteme yüklenmesi gerekecektir. Alım fatura bilgilerini ve geri dönüşüm sonrasında kullanılan olan faturanın bilgilerini girmenizi isteyecek.
  Plastik Ambalaj dediğiniz için 15 01 02 olan kod plastik ambalaj kodu olduğundan demiştim ama arkadaşların düzeltmeleri doğrudur. Kimyasal içeriklli olduğuna dikkat etmemimiş arkadaşlarımı dikkatinden ötürü teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar...
   
 15. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.Beklemediğim kadar ilgi ve bilgiye ulaştım.Çok sağolun.
   
 16. mustafa yetim

  mustafa yetim CMNet Üyesi

  yeni konu açmak istemedim acaba tutkal ıbc lerinin temizlenmesi için ne kullanmalıyım.sıcaksu ile yıkama işleminden sonra herhangi bir değişim olmuyor bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...