• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

150 işçi için kantin

Funda Saltık

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
özel
150 ve üzeri işçi çalıştıran yerlerde kantin açılması zorunluluğu hala devam ediyor mu? 1972'de çıkmış bir yönetmelik. Uygulamalardaki durumu nasıl, ben hiç rastlamadım. Yaptırımı nedir.

4857 Sayılı İş Kanunu ilgili madde:

Kantin açılması
MADDE 115. – İşyerlerinde, yüzelli ve daha fazla işçi çalıştırılması halinde, işçilerin ve ailelerinin gerekli ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla işçiler tarafından kurulacak tüketim kooperatiflerine işverenlerce yer tahsisi yapılabilir.

Kanunda zorunlu tutan bir ibare yok. Yapılabilir denmiş ve cezai müeyyideye tabi tutulmamış yani yapılmak zorunda değil.