• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

16. ozon paneli

Serkan Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dupoll Enerji Entegre Atık Yönetimi
16. Ozon Paneli gerçekleştirildi.

1995 yılından bu yana düzenlenen Ozon Panelinin 16 ıncısı 18 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Elite World Prestige Otel’de gerçekleştirildi.
Ülkemizin 19 Aralık 1991 tarihinde taraf olduğu Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü ile ilgili ulusal, uluslararası çalışmaların izlenmesi ve koordinasyonu çalışmaları Bakanlığımız koordinasyonunda gerçekleştirilmektedir.
Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin kullanımının sonlandırılmasına yönelik olarak 1994 yılından bu yana soğutma, yalıtım, tarım, yangın söndürme sektöründe ozon tabakasını incelten maddelerin (OTİM) sonlandırılması ve alternatiflerine geçiş projeleri yürütülmektedir.
Bu kapsamda; Montreal Protokolü yükümlülüklerini yerine getirmek üzere ülkemizin ulusal ozon politikası ve mevzuatı, Bakanlığımızca her yıl düzenlenmekte olan Ozon Paneli ile yön kazanmaktadır. 16. Ozon Paneli; ilgili sektör temsilcileri, bu konuda yoğun faaliyet gösteren firmaların yoğun olduğu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ve Gümrük Müdürlükleri personeli ve ilgili Bakanlıklardan katılan temsilcilerden oluşan yaklaşık 60 kişinin katılımı ile gerçekleşti.
Ozon Paneli; Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sayın Muhammet ECEL’in açılış konuşmalarıyla başladı. Ardından Bakanlığımız uzmanlarınca; Ozon Tabakasını İncelten Maddelere İlişkin Faaliyetler/Projeler, OTİM Genelgesi ve 2016 yılı OTİM Kotaları, OTİM Denetimleri, OTİM Yönetmelik Revizyon Taslağı, Halon Kullanımı, Serbest Bölgelerde Kayıt ve İhracat, Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik Taslağı konulu sunumlar gerçekleştirildi. Ayrıca, OTİM Takip Programına ilişkin bilgi verilerek OTİM Takip Programı kullanıcı soruları yanıtlandı.
Bakanlığımızca bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalar ve yayımlanması planlanan mevzuata ilişkin olarak sektörün bilgilenmesinin sağlandığı Panel, ilgili sektör katılımcıları, İl Müdürlükleri personeli ve diğer ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile karşılıklı fikir alışverişleri ile verimli bir şekilde son buldu.