Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2.sınıf düzenli depolama tesisi

Konu, 'Katı Atıkların Kontrolü' kısmında gulmire tarafından paylaşıldı.

 1. gulmire

  gulmire CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba

  Ben Niğde-Aksarayda çalışıyorum, bizim çok fazla sondaj çamurumuz mevcut, organik ve inorganik açıdan tehlikesiz, sadece ekotoksik özelliği vardır, ve bunun 2.sınıf düzenli depolama tesisine gitmesini düşünüyoruz, Aksaray iline yakın herhangi bir şehirden 2.sınıf düzenli depolama tesisini bilen kimse varmı, haberdar ederseniz çok sevinirim.

  Hepinize iyi çalışmalar dilerim.
   
 2. in_silence

  in_silence CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Bu konuda Türkiye bazlı yapmış olduğum bir çalışma vardı. Aksaray iline en yakın olarak gönderebileceğiniz Kırşehir, Karaman, Konya illerinde 2. sınıf düzenli depolama tesisleri mevcut.
   
 3. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Benim yapmış olduğum araştırma neticesinde 'arıtma çamuru atık kodunu' içeren lisanslı 2. sınıf düzenli depolama tesisi bulunmamaktadır. Siz göndereceğiniz çamurunuzu hangi kod ile göndermeyi düşünüyorsunuz?
   
 4. in_silence

  in_silence CMNet Üyesi

  Sondaj çamurları 01 05 06 kodlu tehlikeli atık sınıfındadır. Mevcut ellerindeki sondaj çamuru belirli bir ön işlemden geçmiş ise yada belirli bir iyileştirme yapılmış ise bahsetmiş olduğum illerdeki 2. sınıf düzenli depolama tesislerine gönderilebilir. Hali hazırda devlet desteğiyle yapılmış ve belediyeler tarafından özel kurumlara işletme yetkisi verilmiş sahaların hangi lisansından bahsediyorsunuz ?
   
  Aybike Sarıçiçek bunu beğendi.
 5. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Resmi Gazete Tarihi: 26.03.2010 Resmi Gazete Sayısı: 27533

  ATIKLARIN DÜZENLİ DEPOLANMASINA DAİR YÖNETMELİK

  @in_silence isterseniz yönetmeliğe bir göz atın sonra konuşalım...
   
 6. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 7. gulmire

  gulmire CMNet Üyesi

  Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar,

  Fatih Çoban bey,
  Sizin sunduğunuz genelgenin işimize yarayacağını düşünmüştük, maalesef, iş veren fırmanın danışmanlığını yapan fırma bu genelgeyi kullanmamızı engelliyor, tek nedeni çamurumuz Eko-toksik özellikte, biz de diyoruz ki çamurumuz maden yada petrol aramadan ortaya çıkan çamur değil, Doğal gaz depolamak için yeri boşaltıyoruz o kadar, ve çamurumuzu analize gönderdik, inorganik, organik açısından tehlikesiz, eko-toksik her çamurda vardır, bentonik çamur tehlikesiz mesela ama hayvana yedirirseniz zararı var mutlaka.
  Aslında biz genelgeyi kullanarak yerinde depolama teklifini sunmuştuk iş veren fırmaya, ama illa kabul etmedi, lisanslı fırmalar götürecekmiş, ve biz de 2.sınıf düzenli depolamaya gönderebileceğimizi düşündük, ama Konya belediyesini aradım, proje aşamasındaymış, tesisimiz daha tamamlanmadı diyor, Aksaray ilinde yokmuş, Niğde de yokmuş, Nevşehiri de aradım, sondaj çamuru alamıyoruz diyor, Müdürlerimiz bizi sıkıştırıyor bir yandan, kafam şişti valla.
   
 8. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Gülmire hanım,

  Sizinki sondaj atığı gibi görünmüyor sanki, bana biraz daha hafriyat toprağı gibi geldi. Yani bir yeri kazıdınız ve oradaki toprağı, çamuru vs kenara aldınız. Eğer öyleyse bunu belediye ile görüşün, size hafriyatların döküldüğü mevcut yeri göstersinler. Daha sonra ilgili yönetmelik çerçevesinde atığınızı bu alana bedeli mukabilinde dökerek döküm fişinizi alabilirsiniz. Çok maliyetli ve zahmetli birşey de değil zaten.

  İlgili yönetmelik: http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5401&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0
   
 9. gulmire

  gulmire CMNet Üyesi

  Ben galiba pek iyi anlatamadim, bizimki sondaj atiğı, çünkü sondaj fırması belli bir kimyasallarla eritirek çıkartıyor toprağı, ve toprak o kimyasallarla birleşerek çamur olarak ortaya çıkıyor, onların kullandığı kimyasallar nedeniyle biz analize gönderdik ve dediğim gibi inorganik ve organik açısından tehlikesiz ama hayvana oral yoluyla vermiş böbreklerinde falan problem çıkmış. Aynı zamanda çamurumuz yanıcı da değilmiş yani ısı değeri yok, yakmaya gönderilemez. Betonlu havuzlarda altına membran serip üstüne de membranla kapatıp depolayalım dedik iş veren fırma kabul etmedi, solaysıyla ikinci sınıf düzenli depolamaya göndermeyi düşünüyoruz.
   
 10. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  O zaman madencilik yapan, atık barajı olan firmalarla görüşün. En kolay bu şekilde bertaraf edebilirsiniz.
  Bende size en fazla bu kadar yardımcı olabiliyorum :) iyi günler dilerim.
   
 11. gulmire

  gulmire CMNet Üyesi

  ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Fatih bey, Size de iyi çalışmalar dilerim.
   
 12. putperest

  putperest CMNet Üyesi

  arkadaşım sondaj çamurunu yerinde bertaraf edeceksiniz genelgesi var bunun.

  bir de Niğde-Aksaray yazmışsınız :) Aksaray 1989'da İl oldu, Niğde'den de daha büyük bir şehirdir.
   

  Ekli Dosyalar:

 13. seyaher

  seyaher CMNet Üyesi

  aksarayda katı atık düzenli depolama tesisi(2.sınıf) zaten var sanayi sitesinin içinden yol ayrımı var ileri doğru 1-2 km mesafede
   
 14. gulmire

  gulmire CMNet Üyesi

  Aksaray deyince bazılar İstanbul aksarayı düşünebilir diye öyle yazmıştım, çünkü bir kaç sefer Aksaray dediğimde pek algılayamayanlar da olmuştu, o yüzden yani.:)
  Aksaray düzenli depolama tesisinin iletişim adresi var mı sizde acaba, internetten bulamadım da.

  Arkadaşım Putperest, yerinde depolamayı teklif etmiştik iş veren fırmaya, ama Ekotoksik , depolayamazsınız diye tutturdu, bizde dedik ki, genelgede toksik mi değil mi sormamış, sondaj çamursa eğer yerinde depola demiş dedik ama anlatamıyoruz ki.
   
 15. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  kazı veya patlatma sonucu oluşan pasa döküntülerini tam olarak hangi yönetmelik/yönetmeliklere ya da kanuna göre değerlendirmeli
  -orman kanunu
  -maden kanunu
  -madencilik uygulama yönetmelikleri
  -genelgeler
  -yeniden kazandırma yönetmeliği :s
   
 16. ceren123

  ceren123 CMNet Üyesi

  Merhaba atık analizi sonucuna göre 2. Sınıf (Tehlikesiz) Depolama tesisi sınır değerlerini sağlamaktadır. belediyeye verebilir miyiz?
   
 17. Tarık Can

  Tarık Can Genel Yönetici

  sınır değerler sağlanıyor ise, alıp almamak belediyenin insiyatifinde ama alabilirler. hangi il?
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...