Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

2011 tehlikeli atık istatistikleri

Konu, 'Tehlikeli Atıkların Kontrolü' kısmında Melih Coşar tarafından paylaşıldı.

 1. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

 2. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  ilginç değerler var. 2011 yılında ekonomide daralma mı meydana geldi de tabs kullanıcı sayısı düştü orasını anlayamadım :/
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 3. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  o 1 ton atığı veren arkadaş buraya gelecek :D taktir ettim gerçekten yanlış anlaşılmasın....
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 4. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  ya bir kişiye ait değilde kartuş ve floresan gibi atıkların farklı farklı yerlerden toplanması ile çıkmışsa =)
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Hatay da 61.932 ton da ilginç değil mi? Neredeyse İstanbul kadar. Özel bir üretim bölgesi mi var orada acaba?
   
 6. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Yanlış yapmışlar tabloyu. Yani şu ifade; "2012 yılında 2011 yılı atık üretimine ilişkin bilgi talep edilmiş olup, ülke geneli 18.428 tesis tarafından beyan formunu doldurduğu belirlenmiştir. " 18428 ün TABS kullanıcısı değil de beyan dolduranların sayısı olduğunu gösteriyor. Ama tabloya sanki TABS kullanan toplam üye sayısı gibi yazılmış.

  Aslında 2011 yılında ekonomik olarak bir gerileme olmadığına göre tehlikeli atık üretimi de azalmamış olması gerekir. Dolayısı ile beyan sayısının düşmüş olması toprağımızın, su kaynaklarımızın tehlikeli atıklarla doldurulduğunu gösteriyor bence.
   
 7. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Hatay ve Osmaniye deki durumu ben de anlayamadım. İstanbul'da 82 bin Hatay'da 61 bin. Antep'de 2 bin Osmaniye'de 48 bin.
  Hatay ve Osmaniye'de ki İl Çevrelerin iyi çalışıyor olmasından kaynaklanabilir.
   
 8. yarabandı

  yarabandı CMNet Üyesi

  TABS sistemi spor salonu üyeliği değil ki. ben bu sene gelmiyorum diye bir şey diyemezsiniz. Türkiye'de ki sanayi kuruluşunu baz alırsak o arada kaçan 200 tesis çokta önemli bir rakam değil. Ama bu 200 tesise ne oldu cidden merak ettim. İl bazında da kaç firma beyan etti deselerdi keşke.
  Diğer taraftan da 2011 yılında ki ekonomik değerler çiviye endeksli olarak mı iyi yoksa yapılan konut sayısına göre mi iyi o da ayrı bir mevzu.
   
 9. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  Bölgede yer alan çelikhanelerden kaynaklanan bir durum olmalı çünkü ciddi miktarlarda baca tozu çıkarırlar.
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Tabs üyeliği ile spor salonu üyeliği aynı şey hatta cmnet üyeliği de. İhtiyaç varsa girersin yoksa girmezsin ama üyeliğin iptal etmediğin sürece hep vardır. 200 tesisin Tabs dan kaçtığına dair bir veri yok o dökümanda, sadece beyan yapmamışlar. Ya atıkları çıkmamış( ki zannetmiyorum) ya da lisanssız bir şekilde atıklardan kurtulmuşlar.
   
 11. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Olabilir.
   
 12. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  TABS a atığınız yok ise bile stok girişi yapmanız gerekir, kaldı ki işleyen bir tesiste sıfır atık diye birşey olması imkansızdır. Bu sebeple spor salonu veya forumdan farkı olacaktır tabi ;)

  Ayrıca 200 tesislik fark aslında bize daha yüksek bir miktar tesisin ya kapandığını ya da TABS şifresini iptal ettirdiğini gösterir çünkü her geçen yıl daha fazla firma TABS şifresi almaktadır (sadece sanayi değil, otel, hastane, kampüs gibi işletmeleri de göz önünde bulundurun). Bir de şöyle bir durum var mükerrer TABS hesapları (bir tesisin birden fazla hesap almış olması gibi) olabilir ki bunların iptal edilmesi ile böyle bir açık ortaya çıkmış olabilir. İşin vahim yanı bir devlet kurumunun bu gibi soru işareti oluşturan durumları çözmeden/açıklamadan böyle bir istatistiki bilgi yayınlamış olmasıdır. Balık baştan kokar derler, yaptırım uygulayanın raporu böyle olursa bizlerin yaptığı raporlar da kopyala yapıştırın ötesine geçemez. :ckskc:
   
  yarabandı ve Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 13. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Tabs a üye olup beyan yada stok göstermemek imkansız değil bence olasıdır. Çünkü bunu takip eden yok yani kimse geriye dönüp sen atık bildirmemişsin stoğunda yok ne yapıyorsun anlat hele diyen yok. Sadece denetimden denetime, o da o firmaya denk gelirse. Ayrıca farz edin ki bir tesiste üretimden kaynaklanan bir tehlikeli atık var, prosesde değişiklik yapıyorlar ve bu atığın oluşumunu önlüyorlar, o zaman ne olacak? Uygulamada zaten eksiklikler var kaldı ki memleketimin ücra köşelerinde üyeliği olduğu halde beyan yapmayan bir sürü kuruluş vardır diyorum ben. 200 den de fazladır. Bu benim düşüncem uygulamadan gördüğüm bu. Zaten yasama yürütme arasında ki bariz fark da bunu gösteriyor. Yukarıda bahsetmiş olduğunuz vahim raporda bunun bir örneği zaten.
   
 14. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Bahsettiğim durum yasal olarak imkansızlıktır. Söylediğiniz gibi pratikte denetim mekanizması eksikliği nedeniyle kaçaklar oldukça fazla.
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Yasal olarak imkansız olduğunu bende biliyorum ancak oluyor.
   
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bu bültenin 2014 yılını kapsayanı var mı ? 2014 yılı Tehlikeli Atık İstatistikleri ?
   
 17. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Ekli Dosyalar:

  realastala bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları