• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

21.11.2013 çevre görevlisi ve danışmanlık firmaları hakkında yönetmelik ardından

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
Herkese merhaba,

Çevre görevlileri, danışmalık firmaları ve çevre yönetim birimlerinde haksız uygulamalara yol açan yönetmeliğimiz çıktıktan sonra neler değişti, sizlerden öğrenmek istedim.
-Yönetmelik sonrası kurulacak olan danışmanlık firmaları gereklilikleri sağladığında neye göre kurulacak. Bunun için nereden başvuru yapılıyor
-Yeni kurulacak olan çevre yönetim birimleri ya da daha önce kurulmuş fakat yenilikleri sağlaması gereken ÇYB ler eksiklikleri giderip herhangi bir oluşuma girdi mi girmek isteyen de nereye başvuru yapacak, belgeleri nereye yükleyecek. Çalışma veya sgk dökümü içi 3 yıllık tecrübesini nasıl bir çalışma belgesi ile belirtip nereye yollayacak, ya da yollayan var mı, yeterlilik almak için
-Çevre görevlisi olmak isteyen çevre mühendisleri ya da diğer meslek mensupları hangi sınava nerede nasıl girip belge başvurusu yapıyorlar,

biz gereklilikleri yerine getirmeye başlamadık ama yönetmelik yürürlüğe gireli 2-3 ay oldu başlayanlar, başvuru yapanlar var mı arkadaşlar..
herkese kolay gelsin.

neler değişti? yönetmelikten önce Ankara'da yapılan seminerde yazarı tarafından bahsedilen ve sektörde birçok firma yetkilisi ve çalışanından duyduğumu da teyit eden bu yönetmelik çıktığında, yönetmeliğin bir amacının da danışman firmanın sabit maliyetlerini artırarak ve çevre görevlisine başka iş yapma yasağı getirerek maaşları artıracakları ve verilen tekliflerin artmasını sağlayacağı idi,
forumlardan takip edebildiğim kadarıyla 18 hastaneye 188tl fiyat verildiği ya da 150tl fiyat verildiğini okuyoruz, tabi maaşları bilemiyorum bunu orantılıdır artık

4 yıl okuduğumuz bölümün bilgilerini ölçmek için bizi de diğer meslek gruplarıyla aynı sınava dahil etmelerini malesef benim mantığım hala almıyor üstelik tek görevde çalışma maddesi de ayrı bir muamma etrafımdaki çevre görevlileri aynı zamanda hala iş güvenliği uzmanlığı yapmaya devam ediyor.Aylık tutanaklarda ortada kaldı yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle başladı bu saçmalık hala da devam ediyor.Değişen pek bir şey olmadı yani....

Bakanlıkla bu konuyla ilgili görüşmüştüm, aylık değerlendirmeleri iç tetkikleri eskisi gibi dosyanızda tutun, elbet gün gelip sistem açılacak dendi..
Çevre Danışmanlık ücretleri/çalışma kısıtlamamız konusunda da değişen birşey yok, bir yaptırım olmadıkça değişecek birşey de olmayacak tabi ki:acpsnr:

@İpekszksn

Elbet bir gün açılır o sistem, tıpki bir gün Kirlenmiş Sahalar Sisteminin, tehlikesiz atık bildirim sisteminin açılacağı gibi, Büyük Kaza Önleme Politikası formatının bir gün yayınlanması gibi, SKHKKY'nde ek-2 kirletici sınır değerlerinin 2014 ve sonrası için de yayınlanacak olması gibi. Gelecek de bir gün gelecek:) Bir gün biz de "geleceğin mesleği" tanımından sıyrılıp "geleceği" yaşıyor olacağız.

Bir gün bir sihirli değnek gelip durumu düzeltecek.

İl Çevre'ler eleman sıkıntısı çekmeyecek. Sahalara gidebilecekler. Gfb'ler 2-3 ay değerlendirilmede beklemeyecek veya her Gfb'yi bir başka mühendis inceleyip 10 defa red olmayacak gfb'ler.

Bir gün e-izin sistemi çökmeyecek. Mobil imza ve e-imza çalışıyor olacak. Her türlü tarayıcıda açabiliyor olacağız sistemi veya yüklediğimiz pdf'i küçültmek zorunda kalmayacağız. Yüklediğimiz pdf formundaki dosyayı pdf olarak da geri alabileceğiz tanımlanamayan dosya biçiminde değil.

Bir gün danışmanlık firmaları da kaliteli işler yapmaya başlayacak. Bir tesise 3 ayda 4 farklı çevre görevlisi gitmeyecek, maaşlarımızı yüksek ve düzgünce alabileceğiz. Burada fiyatların düşüklüğünü değil nasıl kaliteli olacağımızı konuşuyor olacağız. Çevre mühendisleri gfb aldık diyerek tesisleri oyalamayacaklar. Atık yönetim planları düzgünce hazırlanacak.

Bir gün bizler de evrak peşinden koşmayarak gerçek bir mühendis olacağız. Enerji verimliliği ve atık minimizasyonu konuşacağız forumlarda. Su arıtımı konusunda hesaplar yapabileceğiz.

Çok doldum arkadaşlar. O yüzden kimse yazdıklarımdan nem kapıp kusuruma bakmasın. Bunlar hiç konuşulmayan, sürekli yaşamaktan kanıksadığımız şeyler...

Ve ben bu şeylerden gerçekten çok doldum...

@Melih Coşar ne kadar da güzel söylemişsiniz.
Umuyorum ki, bir gün daha güzel olacak.
Ben bu mesleği isteyerek,bilerek seçtim.
Rayına oturmamış çok şey var, buna karşı inatlaşan bir Bakanlık da var. Zorluğu da benim, kolaylıkları da :)

@İpekszksn
2006yılında hem okuyordum hem çalışıyordum. insanlar bizi bilmiyorlardı. peyzaj mimarlarıyla karıştırıyorlardı. işleri düştüğünde saygın oluyorduk. ama işi yaparken sayılıyorduk. şimdiki gibi ben hayatımda mesleğin bu kadar ayak altında olduğunu görmedim. teşekkürler osgb ve bakanlık teşekkürler il çevreler... teşekkürler işi ayak altına alan çevreciler..

@yara_bandi
Günümüzde de öyle değil mi? İşi yaparken sayılıyoruz, işleri düştüğünde saygın oluyoruz. Sürekli masraf çıkaran kişiler oluyoruz. Bir kısım çevre'nin önemini anlamışken, birçok işletmecinin daha haberi yok.. Yıl olmuş 2014, insanlara bazı şeyleri zorla yaptırmaya çalışıyoruz.
"Peki sen şimdi çevre mühendisisin ama ne yapıyorsun sen,ne olmuş oluyorsun ?" klasik bir sorudur :koptum:

@İpekszksn
Şuan işi yaparken bile sayılmıyoruz. İşletmeciler gözünde para tuzağı olarak görülüyoruz. Eskiden en azından böyle değildi. Bu bile ciddi bir fark. Eskiden firmalara bir şeyleri yaptırmak istediğimizde sözümüz dinleniyordu. Şuan hiç hükmü kalmadı. Sistem çöktü.

"Peki sen şimdi çevre mühendisisin ama ne yapıyorsun sen,ne olmuş oluyorsun ?" 50 yaş grubunun altında bu soruyu soran kaldı mı? Bana genelde bu soruyu soranlar tonton amca kıvamındaki fabrika patronları oluyor :D