• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

21 Ekim İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı

Serkan Kala

Kayıtlı Kullanıcı
21 ekimde yapılacak olan sınava girecek olan arkadaşlar var mıdır? Yeni yasa sınavı nasıl etkiler, sorular geçen sınavdan daha mı zor olur? bu konuyla ilgili herhangi bir bilgisi,görüşü olan yada duyum alan arkadaşlar bizimle paylaşabilirse sevinirim. şimdiden teşekkürler...

Tebrik ederim sn. uzman arkadaşlar, işinizin hakkınız vermeniz ve kazasız çalışmalar dilerim.
Pratikte karşılaştığınız merak ettiğiniz konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.

@Tuğba COŞKUN
Tuğba Hanım, Firmaların OSGB'lerden aldıklar danışmanlık ile çevre danışmanlık firmalarından alınan İSG danışmanlığı arasında bir fark var mıdır? Yok ise çevre danışmanlık firmalarının vereceği isg danışmanlık hizmeti neden tutulmuyor?

OSGB ler çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalardır.Tüm iş sağlığı ve güvenliği danışmanlık hizmetini vermeye yetkilidir.Tabi bulunduğu il sınırları dahilinde.

Şöyle bir durum var artık, danışmanlık hizmeti ortadan kalkıyor,uzmanlık hekimlik hizmeti zorunlu kılınıyor.Dolayısı ile ya bu profesyonellerden hizmet almalılar(bağımsız çalışıyor ise;firmaya gittiği gün kadar sigortalanmak sureti ile,fatura kesilmiyor)yada OSGB lerden hizmet almalılar.Danışmanlık firmaları firmaların asıl yükümlülüğünü karşılamadığı için bu konuda bilinçli firmalar danışmanlık hizmetini tercih etmiyor.

Danışmanlık firmaları uzmanları kullanıp bulduğu firmalara sigortalatıyorlar,asıl parayı kendileri alıyorlar,seni sabit ücrete çalıştırıyorlar.Ya da ayrı ayrı yani, eğitim risk analizi vb. diğer işleri yapmak üzere firmalarla anlaşıp bu işleri çevre mühendisi olan uzmanlara yaptırıyorlar.

Çevre danışmanlık firmasında çalışan bir uzman, firmaya bir hizmet verdiğinde ondan doğacak herhangi bir sorun da uzman sorumlu olur o imza attığı için.OSGB deki uzmanın ise arkasında yetkilendirilmiş olan OSGB de sorumlu olur ki bu nedenle OSGB bu konuda daha bilinçlidir veya olması gerekir, sorunlu işleri almaz.

Sanırım karıştı biraz,anlaşılmayan birşey var ise,sorun lütfen

@Tuğba COŞKUN

Açıklamanız için teşekkür ediyorum Tuğba Hanım, özet olarak kurumsal bir firma danışmanlık hizmetini OSGB'den almalı diyorsunuz. Kağıt üzerinde çevre danışmanlık firmalarından temin edeceği hizmet ile yasal yükümlülüklerini karşılasa bile pratikte verimli olmadığını anlıyorum ben. Bunun bir farkı olmalı yükümlülük karşılanması açısından diye düşünüyorum ama nasıl bilemiyorum.