Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

21 mayıs 2014 tarihine kadar danışmanlık şartlarının sağlanması

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında Arif Öztürk tarafından paylaşıldı.

 1. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba,

  Forumdaki herkesin bilgisi olduğu üzere 21 Kasım 2013 tarihinde yayınlanan yönetmelik gereğince 21 Mayıs 2014 tarihine kadar danışmanlık firmalarının sağlaması gereken şartlar var. Ancak bu şartların sağlanması durumunda,
  1) Bakanlığın tespiti nasıl olacak?
  2) Yeniden başvurumu yapılacak?
  3) Bu konuyla ilgili resmi bir açıklama var mıdır?
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 2. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Arif Bey'in sorusu ile yan yönde çevre yönetim birimlerinde de 3 yıllık tecrübe çevre mühendisi vs. şartlar var, çalışma belgesi ile kanıtlayın diyor (o da neyse) böyle bir yazı ile işlemlere başlayan var mı aranızda arkadaşlar,,
   
 3. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  sgk dökümlerine bakılır. sonuçta herkesin sgk numarası ver ve ne kadarlık prime sahip oldukları belli. hangi prim nereden yatırıldığını görülebilmektedir. Sonuçta her firmalarında işyeri sgk numaraları var oradan yıllar tespit edilebilir.
   
 4. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  ama sgk belgesinde çevre görevlisi diye bir giriş yok, bu kişi çevre görevlisi belgesi olan bir maden mühendisi zaten yönetmelikte çevre ile işlerde 3 yılık tecrübesi olan kişi diye detay verilmiş yani çevre mühendisi olmak zorunda değil çevre ile ilgili işlerle uğraşmış olması isteniyor, zaten çevre görevliliği de kanıtlanabilir bir şey değil ki SGK dökümlerinde çevre görevlisi diye bir Nace kodu yok...
   
 5. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  ÇED 'de olduğu gibi çalışılan firmadan yazıda eklenirse sorun kalmaz.
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 6. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  Emine hanım görüşleriniz için teşekkürler ancak bakanlığın bu konuda benim gözümden kaçan net bir görüşü var mı? Yani varsayım üzerinden değilde, nasıl olacağı üzerinden gidebilirsek daha sağlıklı olur. Yada bu konuyla ilgili birimdeki arkadaşlara ulaşabilen var mı?
   
 7. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  ÇED belgesinde nasıl oluyor daha önce görmedim ama, firmamızda çevre ile ilgili iş ve işlemler de en az 3 yıllık çalışması bulunmaktadır, işveren kaşe imza olarak olur mu?
  Teşekkürlerr
   
 8. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  aynen söylediğiniz gibi, istenilen şey çevre işleri ile ilgili çalışmış olması, bizimde bünyemizde çevre görevlisi olan haritacı var 5 yılldan daha uzun zamandır çevre işlerinde yer almış. ÇED'e imza falan atmış.
   
 9. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Evet Emine Hanım o zaman SGK dökümleri bu pozisyonlardaki arkadaşların çalışmalarını kanıtlayamayacak, dolayısıyla iş verenden alınan bir yazı ile iş halledilecek, mecburen
   
 10. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  yazı şöyle;


  "... tc numaralı Çevre Mühendisi ..... kişi .... sgk nolu firmamız ..... ltd. şti. bünyesinde ÇEvre Mühendisi olarak ...../.../.... - ..../..../..... tarihler arasında görev yapmıştır." denilebilir veya
  "... tc numaralı ... Mühendisi ..... kişi .... sgk nolu firmamız ..... ltd. şti. bünyesinde ÇED Raporları hazırlanması, Çevresel Beyanların verilmesi, Çevresel İzlemelerin Yapılması konularında ...../.../.... - ..../..../..... tarihler arasında görev yapmıştır."

  olabilir. mantık böyle yazıyı istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 11. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  birşey sormak istiyorum; çevre görevlisi olarak çalışan kişiler taahhütname hazırlayacaktı onun içeriği nasıl olcakki? yayınlanmış olan bir formatı var mı? çevre görevlisi işi dışında birşey yapmayacağız gibi birşey mi yazacak?
   
  KaanDogukan bunu beğendi.
 12. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  teşekkür ederim Kaan Bey,
   
 13. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  Benim hiç bir bilgim yok bununla alakalı, nerede isteniyor bu Emine hanım?
   
 14. KaanDogukan

  KaanDogukan Genel Yönetici

  rica ederim @shalic

  yine aynı ÇED mantığında bir taahhütname istiyorlar :), yanılmıyorsam şöyleydi,

  "... Ltd. Şti. bünyesinde Çevre Görevlisi olarak görev yapmakta iken, başka bir görev ile başka bir işletme bünyesinde çalışmayacağımı beyan ve taahhüt ederim." yanılmıyorsam böyleydi. örnek bulursam yüklerim.
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 15. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

 16. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  21.11.2013 tarihli yönetmelikte madde 11-
  c) Çevre danışmanlık firması başvurusunda; bendinin 9) Çevre görevlilerinin, çalıştığı firma dışında ikinci bir işyerinde çalışmadıklarına ilişkin taahhüt belgeleri.
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 17. Göksel Kurtuluş

  Göksel Kurtuluş CMNet Üyesi

  Çevre Görevlisi olarak çalıştığında ÇBS ye kayıt yapılıyor, ordan gayet kolay tespit edilebilir.
   
 18. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  arkadaşlar ben TAT'ta çalışıyorum. buranın isg sini yapabilir miyim?
   
 19. Fatma Gül Es

  Fatma Gül Es Genel Yönetici


  Resmi Gazete Tarihi: 21.11.2013 Resmi Gazete Sayısı: 28828
  ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK

  ...
  Yükümlülükler
  MADDE 10

  ...
  (8) Çevre görevlileri çalıştıkları işletme ve firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. Çalıştığı tespit edilir ise Çevre Görevlisi Belgesi iptal edilir.
  (9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar.

  @Burak Bilen Bey,
  Bahsettiğiniz konu ile ilgili yönetmelikteki ibare budur. TAT'da Çevre Görevlisi olarak çalışıyorsunuz/çalışıyoruz. Bu yüzden de aynı veya farklı bir işyerinde İSG uzmanı vs. olarak çalışamıyoruz.
   
 20. Burak Bilen

  Burak Bilen CMNet Üyesi

  teşekkürler
   
  Fatma Gül Es bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları