• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

[30/09/2014] Çevre mühendislerinin kamuda istihdamı (twitter)

yusufcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar malumunuz Bir KPSS sınavı daha sona erdi ve meslektaşlarımız atanmak için büyük bir emek verdiler ancak son günlerde İdris Güllüce açıklama yaparak zaten ellerinde fazla kadro olduğunu bildirdi bu da kpss ye giren meslektaşlarımız için yüksek puanlarda bile açıkta kalmak anlamına geliyor çünkü dsi karayolları merkezi alımdan çıktı belediyeler zaten hiç olmadı bizde bu konuda sesimizi duyurmak için 23.09.2014 salı günü saat 20:00 de #KamuyaÇevreMühendisiLazım hashtagı ile buluşacağız ve sesimizi Devlet büyüklerimize duyuracağız sizlerden ricamız atanmış yada atama bekleyen demeden her meslektaşımızın bizlere destek olması. Unutmayın bu meslek bizim ve sahip çıkacak olanlarda yine bizleriz.

merhabalar; yanlış anlamayın ama merak ettiğim için soruyorum bu çevre mühendisleri sadece kamuya mı lazım? ayrıca geçenlerde 11 eylülde de bu şekilde bir duyuru vardı sitede kırmızı büyük boyutlarda her konunun altına alakalı alakasız birşekilde eklenmişti herkes kendi başına mı bu etkinliği yapıyor? bir hafta sonra yine biri çıkıp kamuya çevre müh lazım derse ne olacak? ona da mı destek vericez vermezsek bizden kötüsü yok verirsek ona destek verdin hadi bize de bize de denilmeyecek mi ? yasal dayanağınız var mı mesela oda bu etkinliğe nasıl destek olmayı düşünüyor? ya da enazından böyle bir etkinlikten haberi var mı? siz bu etkinliği tekbaşınıza mı yürütüyorsunuz? ayrıca buluşacağız demişsiniz nerede buluşuyoruz internet üzerinden mi? twitter kullanmıyorsak ne olacak? face ye yazsam arkadaş listem görecek de sayın güllüce de görecek mi? listemde ekli de değil ki. 11 eylüldeki etkinliğin sonucunu bilen var mı? başarı ve katılım durumu nasıl? 11 eylülden önce de birçok kez kamuya çevre mühendisi lazım diye duyurular olmuştu sitede yanlış hatırlamıyorsam hiçbirinin sonucunu öğrenemedik açıklama yaparsanız memnun olurum iyi akşamlar saygılarımla...

Daha önce sürekli bu konuda mücadele edip hak arayıp hak savunan bazı Çevre Mühendisleri, kamuya girdikten sonra bu siteyi de tüm Çevre Mühendisleri'ni de adeta yalnızlığa terk ettiler. Eee nasıl olsa kendilerini kurtardılar onlara hak aramak daha ne lâzım gelir? Öyle değil mi?! Evet Çiğdem hanım da iyi bir soru sormuş. Şu an işsiz olan o kadar çok üyemiz var ki, sayısını saymakla bitmez. İşin daha da kötü yanı sayı her geçen gün artıyor. Bu kadar insanın elinden tutup yardım etmek varken neden ısrarla kamuya Çevre Mühendisi lâzım deniyor? Türkiye'de 35 bine yakın Çevre Mühendisi var benim bildiğim kadarıyla. Yanlış da biliyor olabilirim ama 35 bin Çevre Mühendisi'nin hepsinin kamuya giremeyeceğini bugün hepimiz biliyoruz. Hadi diyelim ki, 1000 tanesi alındı. Peki ya diğerleri ne olacak? Hadi 10 bin tane alınsın ya örnek veriyorum diğerleri ne olacak? Yusuf bey siteye 2012'de kayıt olmuşsunuz. Şöyle dönüp bir üyeliğinize bakıyorum, bir de ilk mesajınızın böyle bir mesaj olmasına bakıyorum da, açıkçası bana pek samimi gelmiyor her ne kadar siz gerçekten hak aradığınızı iddia etseniz bile. Yani bunca zaman yoktunuz da şimdi varsınız amaç ne? Söyler misiniz? Buraya çıkar amaçlı mı geldiniz yoksa gerçekten insanları kamuya sokmak için mi geldiniz yoksa sadece kendinizi kurtarmak için mi yani ne için? Başta, yeni mezun olup henüz işe giremeyen, tecrübe sorunu yaşayan ve uzunca zamandır da işsiz olan çok üyemiz var. Bu durum bizi çok üzüyor. Önce onlara bir hâl çare bulunsun.

Ben de kpss puaninizi ve siralamanizi merak ediyorum, ne kadar samimi oldugunuzu anlamam da yardimci olacak, paylasirsaniz sevinirim.

herşey çok komik geliyor artık :D

bugüne kadar herhangi bi bakanlık hangi hashtagi dikkate alıp da kadro açmış. bana çok saçma geliyor bu şekilde olan bütün hareketler.

Çiğdem hanım size de merhaba sorularınız için de teşekkür ederim bende sadece merakımdan soruyorum twitterda birşeyler paylaşmak için birisinden izin mi almamız gerekiyor? Kastettiğiniz çmo nun desteği ise eğer daha önce yapılan iki etkinlikte de odanın desteği ve Baran beyin kararı var eğer çmo nun gazetesini okusaydınız ya da sitesine girseydiniz görürdünüz. Peki bu YASAL etkinliklere katıldınız mı ki şimdi soruyorsunuz? Kamuda da özelde de çekilen sıkıntıyı iyi biliyorum ancak sizer de kamuda yetersiz çevre mühendisi istihdamı yüzünden yeterli denetim olmadığından muzdarip değil misiniz? Eğer linke de bakarsanız bu işi benim yada tek kişinin yapmadığını da görürsünüz. Bakan görecek mi demişsiniz ancak Baran bey bu twitter etkinlikleri sayesinde geçen senelerde alımların arttığını söyledi demek ki bunu da bilmiyorsunuz. Etkinlik için nerde buluşacağız internette mi demişsiniz evet internette buluşacağız bana şu cevabı yazana kadar geçen sürede bir twitter hesabı açabileceğinizi biliyor musunuz? Destek verin ya da vermeyin ama ayrımcı olmayın ben ilk iki etkinlikte direk oda ile iletişimde olup destek verenlerdendim size komik gelen bu hareketlerle 2012 de bir başarı elde edildiğini bilmiyorsunuz. Yeni mesleğe atılanlar diyorsunuz ben ilk atıldığımda 4 sene önce 300 tl alırken sizler yardım için neler yapıyordunuz? Patronların 1000 tl verdiği mühendisler için etkinlik düzenlediniz de bizler mi katılmadık? Benim hala okumakta olan hatta bu sene 1. Sınıfa geçen umutsuz meslektaş adaylarımızla sürekli irtibatta olduğumu ve her türlü yardım için çabaladığımı biliyor musunuz? Bence bu kadar cevap yeter ha puanı soranlar emin olun geçen yıllarda özelde çektiğim sıkıntıların acısını giderecek kadar bir puanım yok ama olsun. Şimdi destek verirsiniz vermezsiniz hepinize teşekkür ederim buraya neden yazdığıma gelince etkinliği düzenleyenler rica etti bende duyuru yapayım dedim bundan sonra yazmam zaten merak etmeyin verdiğimiz bir rahatsızlık varsa da özür dileriz. Bu arada atıksahası.com sen twitterda zaten destek veriyorsun şimdi ne oldu? hepinize iyi günler dilerim hoşçakalın

Yusuf bey ben şahsi olarak zaten bu konudaki bazı düşüncelerinizi destekliyorum fakat sadece istediklerimizi biraz sorgulamak gereği kanısındayım. Çevre Mühendisliği mezunu insanlara iş bulmak için fazladan bakanlıktan kadro istemek bana hem biraz bencilce hemde samimi gelmiyor. Bunun olmayacağını olsa bile sürdürülebilir bi çözüm olmayacağını biliyorum. Evet tarafımızca
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
tagina destek verdik ve yine vereceğiz ama çevre mühendislerinin iş bulması için değil. Bu ülkenin yapılaşmasında çevreninde dikkate alınması; proje ve denetleme aşamasında vicdanlı çevre mühendislerinin bulunmasını savunuyoruz. Burada yaptığınız bu paylaşımı kesinlikle eleştirmiyorum. Sadece vereceğiniz cevabı merak etmiştim, umarım istemeden kırmamışızdır.

Yusuf bey olmuyor işte olmuyor lafla peynir gemisi yürümüyor. Twitter'da bir şey paylaşmanız için izin almanız gerekmiyor ama böyle şeylerle uğraşıp zaman harcayarak, konuyu tekil ve fırsat türü şeylere tezahûr edecek şeyler de gerekmiyor. Siz de diğer arkadaşlarınız da aynı şeyleri yaptınız. Onlar da böyle yaptı siz de böyle yaptınız. Arkadaş mısınız bilmiyorum ama aktiviteniz aynı olduğu için böyle söylüyorum. Varsa yoksa kamuya lâzım kamuya lâzım. Başka bir sözünüzü hiç görmedik diğerlerinin de sizin de hiç görmedim ben. Oda'ya da Baran bey'e de en büyük desteği bu site ve üyeleri verdi. Hatta Oda'nın bile belki de yapamadığı faaliyetler yapıldı bu sitede. Buluşmalar düzenlendi. Moral yemekleri yendi. Buna çok çaba harcandı ve hâlâ harcanmakta. Sıkıntılı geçen şu günlerde Çevre Mühendislerini bir araya getirip morâl vermeye çalışıyoruz. Şimdi de işi olmayan Çevre Mühendisleri için bir şeyler yapalım diyoruz hep birlikte. Tüm bunlar olurken de siz yoktunuz şimdi de siz yoktunuz. Yoktunuz diyorum buraya 2012'de kayıt olmuşsunuz hiçbir katkınız yok ve ilk mesajınız "kamuya çevre mühendisi lâzım" mesajı yani buradan daha fazla ne çıkartabiliriz ki?!.. Bir de Serkan beyin dediği gibi kim dikkate alacak bu organizasyonu? Kimse almayacak yetkililerden. Zaten hiçbir zaman da almadılar. Doğru düzgün alt yapı hazırlamadan ses getirecek bir eylemde bulunmanız çok ama çok zor. Biz ayrımcılık yapmıyoruz zirâ yapsaydık eğer durum daha da farklı olurdu. 2012'de başarı elde ettiğinizi söylerken, bakanlıktan kadro istemeniz ve "4 sene önce 300 tl alırken sizler yardım için neler yapıyordunuz" diye söyleyip son olarak da ayrımcılık yapmayın demeniz, şu an burada neden olduğunuza delâlet değil midir?! Madem 4 sene önce 300 TL alıyordunuz burada neden yoktunuz?! Ayrıca 4 sene önce de buradaki mücadele hiç bitmedi. Sadece sorumsuz davranan belli başlı insanlar oldu ve biz de saygı duymayı yeğledik. Zamanında en büyük desteği verip kamuya kendini attıktan sonra hiçbir üye buraya bir daha geri gelmedi ve o desteğine devam etmedi. Gelen de öyle bakıp çıktı gitti. Hâlâ da örnekleri var bunun hem de bir sürü var. Siz de onlar gibi olmayacaksanız, buyrun devam edin o halde ne diyeyim. Ama açık konuşmak gerekirse eğer, ben buna pek ihtimâl vermiyorum kendi nezdimde.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki internet üzerinden bilgi alış-verişi yapıp sosyal mecrada ilgili kurum ve kuruluşlara düşünceleri akılcıl ve mantıkla birlikte, sınırı aşmadan dile getirmenin yararlı olabildiği düşüncesindeyim. Buradaki tartışmayı gereksiz buluyorum. Twitter üzerinden hastag ile bu konunun dile getirilmesi konusunda CMNet'in bir sıkıntısı olduğunu sanmıyorum. Ancak farklı başlıklar altında forum kurallarına aykırı şekilde yazı fon ve renkleri ile paylaşımlar yapılması biraz sıkıntı olabiliyor. Bu konuyla ilgili şöyle bir tavsiyem var. Forumda kamu için bir platform oluşturalım. Memurlar.net üzerinden zaten kamuya atanmak isteyen Çevre Mühendisleri çeşitli paylaşımlar yapıyor. Ancak atanan kişi oralara tekrar nadir uğruyor. Burada oluşturacağımız bir platform ile belki atanmak isteyen ve atanan arkadaşlarımızı bir araya getirebiliriz. Kamuda çalışan aktif arkadaşlarımızın da paylaşımları yok değil. Onların da soruları ve bilgi paylaşımları olabiliyor. Çeşitli başlıklarda ara ara denk gelebiliyoruz. Böylece bu tür paylaşımlar da kendi başlığı altında yer alır. Köşede gizli saklı da durmaz. Neticede bir çok Çevre Mühendisi arkadaşımız için kamu sektörü çalışma hedefi konumundadır.

Atıksahası.com kırmadınız kesinlikle zaten ben gülücük işareti yapmıştım ama sanırım çıkmamış o yüzden bu sefer işi garantiye alıyorum;(gülücük). ECK isimli arkadaşa da görüşü için ayrıca teşekkür ederim. Söyledikleri soruna çözüm niteliğinde olmuş. Sayın Yönetici ;şimdi benim burda ilk mesajım olduğu için mi bu kadar uzadı bu konu yani burada daha önce mesaj yazan bilgi paylaşan arkadaş bu etkinliği yapsa destek verecektiniz de ben yazdım diye mi vermiyorsunuz? Ben bir konu açtım katılırsınız ya da katılmazsınız ama bunu sizin bu kadar üstelemeniz normal mi? ilk mesaj olarak bir duyuru paylaşmam mı sizin bu şekilde yazmanıza neden olan?ilk olarak duyuruyu atmamın altında bu kadar sebep aramanız gerçekten çok üzücü, kendimi düşünüyorsam 1000. İnci sıradayım o zaman önümdeki 999 kişiye de yardım etmiş olmuyor muyum? Bu yüzden sizin gözünüzde bencil mi oluyorum? 4 sene önceki halimi paylaşmamla epey ilgilenmişsiniz sağolun üzüldüğünüz için ama gelseydim iş mi verecektiniz? Eğer öyleyse inanın gerçekten üzülürüm bu fırsatı kaçırdığıma, bunu ciddi olarak söylüyorum kesinlikle üzülür ve pişman olurum bu forumu bilmediğim için.Sizde lütfen yanlış anlamayın tartışma yaratmak yada kalp kırmak değil niyetim böyle anlayanlar olduysa da ayrıca özür dilerim. Siz etkinlik yolu ile destek oluyorsunuz biz de bu şekilde destek oluyoruz amacımız aynıyken sizin sitede paylaşımda bulunmamam nedeniyle bana farklı ithamlarda bulunmanız neye delalettir? Özel sektörün sancıları değil midir meslektaşlarımızı devlete girmeye zorlayan? Çevre mühendislerinden kaç bin kişinin devlete girmek için ter döktüğünü biliyor musunuz? Biliyorsanız sizin dediğiniz gibi 35000 kişinin 7000 i bu sınava giriyorsa demek ki o 1/5 lik kısım içinde bir şeyler yapılmalı değil mi? Bizlerde oda ile atananların diğerlerine destek olmasını sağlamaya çalışıyoruz ama sizin bu konuya bu kadar sert yaklaşmanızı biraz garipsedim. Burası çevre mühendisleri net diye duyuruyu yapan diğer arkadaşlar ve benim bu duyuruyu yapmamda anormal bir durum var mıdır? Eskilerin bu şekilde yapması herkesi aynı duruma sokmaz diğer forumlarda atanan bir çok arkadaş hala aktif ve destek veriyor eminim ki burda da aynı şekilde bir çok örnek vardır. Daha önce belirttiğim gibi Yazdıklarımın sizleri kırmasını ve farklı anlamlar yüklenmesini istemem ben kendi adıma bir rahatsızlık verdiysem sizlerden özür diler herkese mutlu ve başarılı haftalar dilerim.