Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

5 haziran dünya çevre günü kutlaması bir aldatmacadan ibarettir!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Özge Gökmen tarafından paylaşıldı.

 1. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  1972 yılında İsveç’in Stokholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’nda alınan bir kararla 5 Haziran günü Dünya Çevre günü olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten itibaren BM her yıl bir tema çerçevesinde bu günü kutlamaktadır. Böylece yılda bir gün çevreye ne kadar duyarlı oldukları aldatmacasını tüm dünyayla paylaşma fırsatı bulanlar kendilerini aklayarak yeni bir döneme başlamaktadırlar.

  Demokrat Çevre Mühendisleri olarak; 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün kutlama zamanı değil ekolojik yıkımla mücadele zamanı olduğunu her koşulda vurgulamaktayız. En son Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube tarafından düzenlenen Yaşam ve Çevre Politikaları çalıştayında haykırdık bir kez daha, Dünya Çevre günü kutlama günü değil mücadele günüdür! 31 Mayıs’ta HES protestosunda hayatını kaybeden Metin LOKUMCU ve aynı tarihlerde baş gösteren gezi direnişinin yolumuza tuttuğu ışıkla, ÇMO İstanbul Şube Genel Kurulu’nda 31 Mayıs-5 Haziran haftasının ekolojik yıkımla mücadele haftası olarak belirlenmesi talebimizi dile getirdik. Ardından şubemizin de desteğiyle Oda Genel Kurulu’nda ÇMO’nun artık çevre gününü 31 Mayıs- 5 Haziran Ekolojik Mücadele Haftası olarak belirleme ve etkinliklerini örgütleme kararını aldırdık.

  Kapitalizmin 1966 yılında ciddi bir kriz evresine girmiştir. Temiz havanın metalaşması, suların metalaşması ile ilgili ilk adımların da bu dönemlerde atıldığını görüyoruz. Evet o günden bugüne doğa metalaştırılma süreciyle karşı karşıyadır. Unutulmamalıdır ki hiçbir doğa parçası emek sömürüsü olmadan metalaştırılamaz. Doğa ve emek sömürüsü içiçe geçmiş birlikte anılması gereken kavramlardır. Örneğin; 3. Köprü inşaatı devam ederken her adımda bir yandan doğa katledilmekte bir yandan da emek sömürülerek bu iş yaptırılmaktadır. Daha köprünün yarısı bile yapılmadan 3 emekçimizin iş cinayetinde kaybettiğimizi unutmamalıyız.

  Demokrat Çevre Mühendisleri olarak; doğa sömürüsünün devamında emek sömürüsünü de getirdiğinin bilincinde olarak kapitalizm kıskacında her gün doğal varlıkları sermaye birikimine sokan, halkı kentsel dönüşüm projeleri adı altında yaşam alanlarından uzaklaştıran, tarihi ve kültürel dokuların düşünmeden yok edildiği, başta 3.köprü olmak üzere, 3. Havaalanı, Kanal İstanbul gibi, doğanın ticarileştirilmesine/sermaye talanına açılmasına, suyun ve doğal varlıkların metalaştırılmasına karşı dün olduğu gibi bugün de mücadele edeceğiz. ​

  Demokrat Çevre Mühendisleri

  [​IMG]
   
 2. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  "gezi direnişinin yolunuza tuttuğu ışıkla" he.. çevre falan umrunuzda değil sizin burada hikaye anlatmayın kimseye. sonuna kadar haksızsınız yazdıklarınızda. kesinlikle desteklemiyorum böyle bir hareketi.
   
 3. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Bende desteklemiyorum ve bunun oda üzerinden yapılmasına da karşıyım. Oda ve şubeleri artık siyasi kimliğinden sıyrılarak tamamiyle çevre mühendislerine hizmet eder hale gelmelidir. Bunu oda yönetimi seçilirken de burada söylemiştim, oda bizi artık direnmeye protestoya değil gelişime açık fikirleri paylaşmaya bunları aktarmaya çağırmalıdır. Gelişime karşı direnmek , yeldeğirmenine karşı duran donkişot gibi geliyor bana. Neden 3. köprü olmasın 3. hava alanı olmasın istiyorsunuz, çünkü başkaları öyle istiyor. Bunu da çevrecilik adı altında bize yedirmeye çalışıyorsunuz. Aslında öncelikle, ekolojik yıkımdan ziyade beyin yıkımının önüne geçilmesi lazım . Çevre günü ile başlayan üstteki yazının gezide direnmeye, havaalanı yapılmasın, köprü yapılmasın, kanal yapılmasın vs vs gibi ülke ferahını ve gelişimini doğrudan etkileyen konulara dönmüş olması da aslında niyetin ne olduğunu açıkca göstermektedir !..
   
 4. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  imzamı atıyorum altına.
   
  Batuhan Aşcı bunu beğendi.